Kadına Dair Ne Varsa...

Yoğurt, Çörek Otu, Zencefil, Zerdeçal Karışımı Faydaları

0

Yoğurt, Çörek Otu, Zencefil, Zerdeçal Karışımı Faydaları

Çörek otu faydaları saymakla bitmezken, yine aynı şekilde yoğurt, çörek otu, zencefil, zerdeçal karışımı faydaları hem genel sağlık hem de cilt ve saçlar için üzerinde etkilidir. Bu besin ve baharatların karışımı düzenli tüketildiğinde ise, bu faydaları daha iyi şekilde görmek mümkün oluyor. Tercihinize göre bu karışıma bal ve limon eklemeniz sonuçların iyi olmasına katkı sunacaktır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, daha iyi bir kemik ve diş sağlığı gibi pek çok yararları bulunan bu kaynaklar, cilt ve saç sağlığı üzerinde de önemli faydalar sunuyor.

Zencefil Zerdeçal Çörek Otu ve Yoğurt Karışımı Nasıl Yapılır?

Karışımı hazırlamak oldukça basittir. Bunun için aşağıda sayılan malzemeleri temin ettikten sonra, uygun bir kabın içerisine alıp karıştırdıktan sonra birkaç saat bekleyin. Bu süre içerisinde karışım dinlenecek ve tüketimi daha kolay, etkisi ise daha fazla olacaktır.

 • Küçük bir kâse mümkünse köy yoğurdu
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu
 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal
 • Tercih ederseniz de 1 tatlı kaşığı doğal bal ve birkaç damla taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir kabın içerisine aldıktan sonra, iyice karıştırmak yeterlidir. Sonra 3 saat kadar dinlemeye bırakarak veya hemen tüketebilirsiniz.

Yoğurt, Çörek Otu, Zencefil, Zerdeçal Karışımı Faydaları Nelerdir?

Karışımın faydaları oldukça fazla olup, bu etkilerini görebilmek için haftada iki kez tüketmeniz tavsiye edilir. Hatta içerisine az bir miktar pekmez eklemenizde, oldukça iyi olacaktır.

 • Kemik ve diş sağlığına faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Baş ağrılarını hafifletir.
 • Stresi azaltır.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Adet sancılarını hafifletir.
 • Egzersizlerle birlikte yağ yakımını hızlandırır.

Kemik ve Diş Sağlığı

Yoğurt içerisinde bulunan kalsiyum, özellikle gelişmekte olan çocukların kemik ve diş sağlığı üzerindeki etki etmektedir. Ayrıca yetişkin bireylerde de kalsiyum önemli ihtiyaçlardan biri olup, kemik erimesi gibi yaşlılıkta görülebilecek önemli rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir karışım elde etmiş olursunuz. Bu karışımın düzenli kullanılması sayesinde, bağışıklık sisteminiz daha kuvvetli olur ve vücudun hastalıklara yakalanma riski azalır.

Toksinlerin Vücuttan Atılmasına Yardımcı Olur

Zencefil, çörek otu ve zerdeçal, antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede vücudun serbest radikallerle savaşmasını sağlayarak, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Baş Ağrılarını Hafifletir

Düzenli kullanılması durumunda stresin etkilerini azaltacağı için, bağ ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Normal süreçte de ağrıların görülme sıklığını azaltmaktadır.

Stresi Azaltır

Stresin azalmasında önemli bir yardımcıdır. Sakinleştirici etkisi ile iyi bir stresle mücadele yöntemidir. Önemli sağlık sorunlarına ve özellikle psikolojik problemlere neden olan stresin etkilerini azaltmak için, düzenli olarak bu karışımı tüketebilirsiniz.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi sağlık problemlerine karşı kalkan olurken, soğuk kış aylarında görülebilecek soğuk algınlığı ve grip gibi çeşitli mevsimsel rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Diğer Sitemize de Göz Atabilirsiniz: 2020-2021 Dekorasyon Trendleri – Ev Dekorasyonu – Dekor Fikirleri (dekorbilgi.com)

Adet Sancılarını Hafifletir

Adet dönemindeki sancıların daha azaltılmasına yardımcı olan zencefil ve zerdeçal, yoğurt ve çörek otu etkisiyle daha etkili olmaktadır. Regl dönemi yaklaşırken birkaç günde bir kâse karışım hazırlamanız faydalı olacaktır.

Zencefil Zerdeçal Yoğurt ve Çörek Otu Karışımı Zayıflatır mı?

Hiçbir besin maddesinin, doğrudan bir başına zayıflattığını söylenemez. Ancak bu karışımın içeriği bakımından yağ yakıcı özelliklerinin fazla olması nedeniyle, egzersizler ve kalori alımının dengede tutulması durumunda faydaları olduğu bilinmektedir.

Yani yalnız bu karışımı tüketerek kilo vermek mümkün olmasa bile, egzersiz yaptığınız dönemde düzenli kullanmanız zayıflama sürecini hızlandırır.

Hamile ve Emziren Kadınlar Karışımı Yiyebilir mi?

İçeriğine herhangi bir alerjiniz yoksa karışımı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Hatta besleyici ve yararlı özellikleri sayesinde, anne karnındaki bebekle birlikte hamile kadınlara faydalıdır. Emziren anne sütünün arttırılması için de, bu karışımın faydaları olduğu bilinmektedir.

Sitemizdeki Diğer İçeriklere de Bakabilirsiniz: Hamilelerin Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Sebze ve Meyveler – Sağlık (kadinguncel.com)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.