Kadına Dair Ne Varsa...

Yoğurt Çörek Otu Zencefil Zerdeçal Karışımı Faydaları

0

Yoğurt, Çörek Otu, Zencefil, Zerdeçal Karışımı Faydaları

Çörek otu faydaları saymakla bitmezken, yine aynı şekilde yoğurt, çörek otu, zencefil, zerdeçal karışımı faydaları hem genel sağlık hem de cilt ve saçlar için üzerinde etkilidir. Bu besin ve baharatların karışımı düzenli tüketildiğinde ise, bu faydaları daha iyi şekilde görmek mümkün oluyor. Tercihinize göre bu karışıma bal ve limon eklemeniz sonuçların iyi olmasına katkı sunacaktır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, daha iyi bir kemik ve diş sağlığı gibi pek çok yararları bulunan bu kaynaklar, cilt ve saç sağlığı üzerinde de önemli faydalar sunuyor.

Yoğurt, Çörek Otu, Zencefil, Zerdeçal Karışımı Nasıl Yapılır?

Karışımı hazırlamak oldukça basittir. Bunun için aşağıda sayılan malzemeleri temin ettikten sonra, uygun bir kabın içerisine alıp karıştırdıktan sonra birkaç saat bekleyin. Bu süre içerisinde karışım dinlenecek ve tüketimi daha kolay, etkisi ise daha fazla olacaktır.

 • Küçük bir kâse mümkünse köy yoğurdu
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu
 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal
 • Tercih ederseniz de 1 tatlı kaşığı doğal bal ve birkaç damla taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir kabın içerisine aldıktan sonra, iyice karıştırmak yeterlidir. Sonra 3 saat kadar dinlemeye bırakarak veya hemen tüketebilirsiniz.

Yoğurt, Çörek Otu, Zencefil, Zerdeçal Karışımı Faydaları Nelerdir?

Karışımın faydaları oldukça fazla olup, bu etkilerini görebilmek için haftada iki kez tüketmeniz tavsiye edilir. Hatta içerisine az bir miktar pekmez eklemenizde, oldukça iyi olacaktır.

 • Kemik ve diş sağlığına faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Baş ağrılarını hafifletir.
 • Stresi azaltır.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Adet sancılarını hafifletir.
 • Egzersizlerle birlikte yağ yakımını hızlandırır.

Kemik ve Diş Sağlığı

Yoğurt içerisinde bulunan kalsiyum, özellikle gelişmekte olan çocukların kemik ve diş sağlığı üzerindeki etki etmektedir. Ayrıca yetişkin bireylerde de kalsiyum önemli ihtiyaçlardan biri olup, kemik erimesi gibi yaşlılıkta görülebilecek önemli rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir karışım elde etmiş olursunuz. Bu karışımın düzenli kullanılması sayesinde, bağışıklık sisteminiz daha kuvvetli olur ve vücudun hastalıklara yakalanma riski azalır.

Bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri bulunan bu besin maddeleri, özellikle kış aylarında yoğun görülen grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların önüne geçmekte oldukça faydalıdır. Havaların soğuması ile birlikte düzenli olarak haftada iki kez tükenmeniz ve farklı C vitamini içerikli besinler ile desteklemeniz, bağışıklık sisteminin ciddi oranda güçlenmesini sağlar.

Toksinlerin Vücuttan Atılmasına Yardımcı Olur

Zencefil, çörek otu ve zerdeçal, antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede vücudun serbest radikallerle savaşmasını sağlayarak, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Toksinlerin atılması ile birlikte ödem riski en aza inerken, karaciğer sağlığında da iyileşme görülmesine yardımcı olan bir karışımdır. Zencefil ve zerdeçal, bu anlamda sık tavsiye edilen baharatlar arasında yer almaktadır.

Baş Ağrılarını Hafifletir

Düzenli kullanılması durumunda stresin etkilerini azaltacağı için, bağ ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Normal süreçte de ağrıların görülme sıklığını azaltmaktadır. Migren ataklarının hafiflemesine yardımcı etkileri, herkes üzerinde olmasa da kullanan birçok insan üzerinde görülmüş bir durumdur.

Stresi Azaltır

Stresin azalmasında önemli bir yardımcıdır. Sakinleştirici etkisi ile iyi bir stresle mücadele yöntemidir. Önemli sağlık sorunlarına ve özellikle psikolojik problemlere neden olan stresin etkilerini azaltmak için, düzenli olarak bu karışımı tüketebilirsiniz.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi sağlık problemlerine karşı kalkan olurken, soğuk kış aylarında görülebilecek soğuk algınlığı ve grip gibi çeşitli mevsimsel rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Adet Sancılarını Hafifletir

Adet dönemindeki sancıların daha azaltılmasına yardımcı olan zencefil ve zerdeçal, yoğurt ve çörek otu etkisiyle daha etkili olmaktadır. Regl dönemi yaklaşırken birkaç günde bir kâse karışım hazırlamanız faydalı olacaktır.

Saçlara Faydalıdır

Düzenli kullanımlarda saç sağlığı üzerinde de etkili olabilecek bu karışım, saçların sağlamlaşmasını sağlayarak saç kırılmalarını önleyici etkiye sahiptir. Saçlarınızın dökülmesine doğrudan etki etmemekle birlikte, sağlam ve sağlıklı saç oluşumuna sağladığı katkı sayesinde dökülmeleri kısmen de olsa azaltabilir.

Saçların kolay şekil alması ve daha sağlıklı görünüm kazanmasına da yardımcı olacak karışımlardan biri olduğu için, düzenli tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Zencefil Zerdeçal Yoğurt ve Çörek Otu Karışımı Zayıflatır mı?

Hiçbir besin maddesinin, doğrudan bir başına zayıflattığını söylenemez. Ancak bu karışımın içeriği bakımından yağ yakıcı özelliklerinin fazla olması nedeniyle, egzersizler ve kalori alımının dengede tutulması durumunda faydaları olduğu bilinmektedir.

Yani yalnız bu karışımı tüketerek kilo vermek mümkün olmasa bile, egzersiz yaptığınız dönemde düzenli kullanmanız zayıflama sürecini hızlandırır.

Hamile ve Emziren Kadınlar Karışımı Yiyebilir mi?

İçeriğine herhangi bir alerjiniz yoksa karışımı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Hatta besleyici ve yararlı özellikleri sayesinde, anne karnındaki bebekle birlikte hamile kadınlara faydalıdır. Emziren anne sütünün arttırılması için de, bu karışımın faydaları olduğu bilinmektedir.

Hamilelik ve emzirme döneminde de faydalı olan bu karışım, diğer tüm besinlerde olduğu gibi böylesine hassas dönemlerde daha az tüketilmelidir. En sağlıklı besinleri dahi bu dönemlerde aşırı miktarlarda tüketmenin zararları olduğunu söylemek mümkün olması bile, hafif olumsuz etkilerinin ortaya çıkabileceğinden bahsetmek mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.