Güzellik

Tırnak Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha sağlıklı tırnaklar için beslenmenize dikkat etmek en önemli koruyucu unsurdur. Zaman zaman birçoğumuzun tırnaklarında beyazlaşmalar olmaktadır. Bu durum tırnaklar için gerekli olan besin ve minerallerin gerektiği kadar alınmadığını gösterir. Aslında tırnaklar “keratin” denen proteinden oluşmaktadır. Saçlarımızın da aynı maddeden meydana geldiğini unutmamalıyız. Saçlarımızın beslenmesi için tükettiğimiz gıda ürünleri aynı zamanda tırnaklarımızın da sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Tırnak Sağlığı

Daha Sağlıklı Tırnaklar İçin Yapılması Gerekenler

Tırnaklar el ve ayaklarımıza estetik bir görünüm kazandırmanın dışında çok daha fazla fonksiyona sahiptirler. Tırnaklar genel sağlık sorunlarından da etkilenirler ve gerek şekil ve gerekse renk bozukluğuna uğrarlar. Tırnağın yapısını oluşturan keratin proteininde meydana gelen bozukluk tırnağın tüm yapısını olumsuz etkiler. Bu proteinler birbirlerine sülfür ile bağlandıklarından vücuttaki sülfür eksikliği de doğrudan tırnak sağlığını etkileyen unsurdur.

Demir eksikliği tırnak sağlığını olumsuz etkileyen bir diğer olumsuzluktur. Dolayısı ile tüketmemiz gereken gıdalara tırnak sağlığı açısından da dikkat edilmelidir. Sülfür eksikliğine dikkat edilmeli ve demir eksikliğine bir o kadar dikkat edilmelidir. Bunun için özellikle demir içerikli ve sülfür içerikli besin değerlerinin alınmasına özen gösterilmelidir. Yeşil sebzelerin hemen hemen hepsinde demir bulunmaktadır ve bu nedenle sofralarınızdan yeşil sebzeleri ve yeşillikleri eksik etmemelisiniz.

Omega 3 alımı da tırnak sağlığı için önemlidir ve bunun için balık tüketmeye özen gösterilmelidir.

Fındık, ceviz ve badem tüketmek tırnak sağlığı için çok önemlidir.

Mevsiminde bol sebze ve meyve tüketmeye de azami özen gösterilmelidir.

Tırnaklar Günde Ne Kadar Uzar

Günde ortalama 0.1 mm uzarlar. Eğer uzama sürecinde bir sorun varsa tırnaklarınızda da sorun var demektir. Ama genelde genel sağlık sorunu olsa bile tırnak uzamasında bir azalma olmaz. Bu çok nadir rastlanan bir durumdur. Sağlıksız dahi olsalar tırnaklar uzamaya devam ederler. Baş parmak tırnağı diğer parmak tırnaklarına nazaran çok daha kalındır ve yaş ilerledikçe tırnakların kalınlığı artar. Bu normal bir süreç ve durumdur.

Bazı Tırnak Rahatsızlıklarının Adları

Çomak Parmak: Tırnağın eğiminde artış görülür ve uç kısımlardaki yumuşak doku büyür. Tırnaklarda morarma görülür. Bu tarz tırnak rahatsızlıkları aslında çok daha ciddi rahatsızlıkların birer belirtisidir. Damar rahatsızlıkları, kan hastalıkları, beslenme yetersizlikleri, tiroid ve karaciğer rahatsızlıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları bu tarz tırnaklara sebep olurlar.

Kerpeten Tırnak: Tırnağın kendi içinde dönerek rulo şekil almasıdır. Sedef rahatsızlığı, dar ayakkabı giyinmek, kemik tümörleri, mantar enfeksiyonları bu tarz tırnakların sebebidir.

Yatay Çizgili Tırnak: Tırnak büyümesinde bir problem olduğunu gösterir. Alerjik rahatsızlıklar, aşırı stres, kullanılan çeşitli ilaçlar bu tırnaklara sebep olurlar.

Onikolizis: Tırnakların tırnak yatağından ayrılması halidir. Tiroid rahatsızlıkları, mantar ve sedef gibi hastalıklar bu tarz tırnaklara sebep olarak gösterilir.

Onikoreksis: Kolay kırılan tırnaklardır ve katmanlar birbirinden çok kolayca ayrılırlar. Vitamin yetersizlikleri, hepatit ve aşırı suya maruz kalma neden olarak gösterilebilir.

Sarı Tırnak: Tırnak büyümesi çok yavaşlar ve tırnaklarda kalınlaşma oluşur. Tırnağın rengi sarı ve yeşilimsi bir hal alır. Kronikleşmiş bronşit hastalarında sıkça görülür.

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi bir takım rahatsızlığı olanlarda tırnak sorunları da gözlenmektedir. Ya da bazen tırnaklarda meydana gelen bazı değişiklikler ve sağlıksız görünümler bir başka çok daha ciddi rahatsızlığın belirtisidirler.

Bunun dışında evde yapılabilecek bazı tırnak kürleri de mevcuttur. Bu kürler sayesinde çok daha sağlıklı görünüme sahip tırnaklarınız da olabilir. Bunların en başta gelenlerinden birisi tırnak kırılmasına karşı yapılacak kürdür. Tırnak kırılması en sık rastlanan tırnak problemlerinden birisidir.

Kırılan Tırnaklar İçin Bakım

1 çay kaşığı badem yağı

1 çay kaşığı Hint yağı

1 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı

1 çay kaşığı zeytinyağı (sızma)

4 damla E vitamini

Hazırlanışı

Malzemelerin hepsini karıştırın ve cam bir kavanoza koyup ağzını sıkıca kapayın. Buzdolabına koyun. Kullanacağınız zaman 3-4 defa çalkalayın ve ihtiyacınız kadarını alıp tekrar buzdolabına koyun. Kulak temizleyici ile önce tırnak diplerinize ve daha sonra tırnaklarınızın üzerine sürün. Her hafta 2-3 kere yapmanız yeterli olacaktır. Birer gün ara ile yapmanız ya da üç gün artarda yapmanız arasında bir sakınca yoktur.

3 hafta sonra olumlu etkisini mutlaka göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Tırnaklar vücudumuzun estetik unsurları olduğu gibi çok önemli görevleri de vardır. Tırnak sağlığı en az diğer organlarımız kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bölgelerimizdir. Sağlıklı tırnak yapısı için dengeli ve düzenli beslenmek ve tırnağın yapısını oluşturan maddelerin gerektiği oranda alınması önem arz etmektedir.

Tags

Related Articles

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker