Aileİlişkiler

Tek Çare Boşanmak Mı?

Birbirini seven ve hayatlarını birleştiren iki insan, gün geliyor işler hayal edildiği gibi ilerlemiyor, peki  Tek Çare Boşanmak Mı?

Evlilik Dediğin

Evlilik, sevdiğiniz insanla hayatınızı birleştirmek ve geride kalan ömrünüzü iyisiyle kötüsüyle birlikte geçirmektedir. Çoğu insan mutlu bir hayat sürmek için evliliği tercih eder. Sevmek ve sevilmek insanın hissetmek istediği en yoğun duygulardır. Bazı evlilikler kırk yılı devirirken bazısı ise bir yılı dolmadan hazin bir sonla biter.

Evlilikte şiddetli geçimsizlik
Tek Çare Boşanmak mı?

Evlilikte Şiddetli Geçimsizlik

Her şey güzel iken evliliği sonlandıran şey nedir peki? Çok severek birbirleri için ölümü göze alacağını söyleyebilen kadın ya da erkek neden ayrılık aşamasına gelir? Çoğu biten evliliğin altında “şiddetli geçimsizlik” cümlesini duyarız. Geçimsizlik, ama şiddetlisi. Tahammül edilemeyeni. Ayrılığa götüreni…

Geçimsizlik, iki kişinin ortak bir paydada bulunamaması. Aslında evlilikleri bu kadar çabuk bitiren şey kadınların artık toplum hayatında daha çok söz sahibi olması ve kendi paralarını kazanıyor olması. Bu nedenden ötürüdür ki çoğu kadın kocasının en ufak bir olumsuzluğunda bile kapıyı çarpıp gidebiliyor. Bazen eşin ağız kokusu, bazen çok dağınık olması, bazen birlikte yapabilecek bir etkinlik bulunamaması bile boşanma sebebi olabiliyor. Eski dönemlerde böyle değildi tabi. Kol kırılır yen içinde kalırdı. Kadın daha alttan alır, erkek daha sahiplenici olurdu. Evinin içinde iş yapmaya erinmezdi kadın. Çamaşırını, bulaşığını yıkamak zor gelmezdi. Gelse de ses etmezdi. Ancak günümüzde eşitlik adı altında kadınların beklentisi de arttı. Bulaşığa yardım istemeye başladı, çamaşıra destek aradı. Eşi işten geldiğinde ilgi bekledi, beklentisi hep arttı. Çalışan bir kadın olmak kadını bu işlerden muaf tutmak olarak algılandı. Elbette erkek de eşine elinden geldiğince destek olmalı. Çamaşıra da bulaşığa da destek olunabilir. Ancak evliliğin mihenk taşları yerinden oynatılmamalı bu süreçte. Herkes kendi üzerine düşeni yaparsa ve saygı kaybedilmez ise evlilik elbette şahane bir şekilde ilerler.

Boşanmak Şart mı?

Evlilikte en ufak bir sorunda artık adliye kapıları doluyor. Kimse sorunu çözmek istemiyor, kestirip atmak daha kolay geliyor insanlara. Ancak boşanmak şart değil, hele ki tek çare hiç değil. Arada sevginiz var ama bir şeyler yolunda gitmiyorsa sevdiğiniz insanlardan destek alarak durumu gidermeye çalışabilirsiniz. Büyükler (anne / baba / kayınvalide / kayınpeder gibi) size deneyimleri ile doğru yolu gösterebilir. Yakın arkadaşlarınız yanlışlarınızı size açıkça ileterek sizi hatanızdan çevirebilir. Hiç kimseden destek göremiyor iseniz günümüzde sayısı hızla artan evlilik terapistlerine giderek destek alabilirsiniz. Evlilikte en önemli şey iletişimdir. İletişim kurulabildiği sürece o evlilikte hala bir ışık var demektir. İletişim bitmiş ve saygı da yok olmuşsa zaten kurtarmak için artık destek almanız şarttır. Terapist desteği ile sorunu çözebilir ve evliliğinizi kurtarabilirsiniz. Elbette kimse boşanmak için evlenmiyor, ancak en ufak bir sorunda bile boşanmak yerine savaşmak daha doğru olacaktır. Mutluluk kolay kazanılmaz ve doğru insan diye bir şey de yoktur. Önemli olan evlilik yolunda atım attığınız ve iyi günde kötü günde diye yola çıktığınız kişiden kolay vaz geçmemektir.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker