GüzellikSağlık

Soğuk Duşun Faydaları

Birçok insan için soğuk suyla duş almak ürkütücü gelebilir. Fakat vücut sağlığımız için soğuk duş almanın faydaları olduğunu bilmeniz belki bu konuda sizi cesaretlendirebilir. Soğuk duş almak ne işe yarar şeklinde düşünüyor olabilirsiniz. Gelin Soğuk Duşun Faydalarına beraberce bakalım.

 

Depresyonu Azaltır

Çalışmalar soğuk duş almanın depresyon için potansiyel bir tedavi olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Bunu birçok nörokimyasal maddeyi (örneğin Endorfinler ve diğerleri) serbestleştirerek ve aynı zamanda sempatik sinir sistemini aktifleştirerek yapar. Her ikisi de depresyon ve kaygıları hafifletmek için birlikte hareket edebilirler.

 

Daha Sağlıklı bir cilt ve saçlar için faydalıdır

Sıcak duşun tersine soğuk duş cildinizi nemlendirir. Bu sebeple kuru ciltler için faydalıdır. Ayrıca kırılmış saçlara iyi gelir. Ayrıca soğuk duş ile, cildimizin doğal yağlarını kaybının önüne geçmiş oluruz. Aynı fayda, saçlarımız için de geçerlidir.

Kas ağrılarını iyileştirmeye yardımcıdır

Soğuk duş, egzersizden kaynaklanan kas ağrılarının azaltılmasına faydalıdır. Sporcuların çalışma seanslarından sonra soğuk banyo almalarının sebeplerinden biridir.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır

İngiltere’den yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak soğuk duş almak, sıcak duşa kıyasla, hastalıkla mücadele eden beyaz kan hücrelerinin sayısını artırıyor.
İngiltere’nin Tromboz Araştırma Enstitüsündeki araştırmacılar, vücudun soğuk bir duş süresince ve sonrasında kendisini ısıtmaya çalıştığı için metabolizmanın hızlandığını ve bağışıklık sistemini aktive ederek daha fazla beyaz kan hücresi saldığını gördüler.

Vücut Sıcaklığını Düzenler

Günlük soğuk duş almak ısı kaybını azaltarak genel vücut sıcaklığını düzenler. Kronik olarak soğuk eller ve ayaklardan mustarip olursanız veya fazlaca terlediyseniz, soğuk bir duş deneyin.

 

Güzel Bir Uykuya Yardımcıdır

Yatmadan önce soğuk bir duş almanız vücudunuzun uyku sinyallerini tetiklemesine yardımcı olabilir ve size daha derin bir uyku verebilir. Bazı araştırmalar, soğuk suyla duş almanın vücudumuzun uyku sinyal vericilerini tetikleyebileceğini ve bu sayede daha hızlı uyumamıza ve daha derin ve daha rahat uyumamıza yardımcı olduğunu söylemektedir.
Bazı insanlar için, soğuk su şoku zararlı olabilir bu tarz kişiler soğuk duşlardan kaçınmalıdır. Ayrıca vücudunuzun ayarlayabilmesi için suyun sıcaklığını yavaş yavaş azaltmanızı öneririz.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker