Güzellik

Sivilce İzleri İçin Doğal Maske

Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilce problemi, daha sonraki yıllarda ise dönem dönem ortaya çıkabilmekte ya da sivilce izi olarak karşımıza çıkıp canımızı sıkabilmektedir. Bu cilt problemi fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da bizi olumsuz etkilemektedir. Sivilce problemlerinden kurtulmadan önce sivilce neden olur ve sivilce nasıl geçer sorularına yanıt bularak, bu cilt probleminden daha kolay kurtulabilirsiniz.

Sivilce Neden Olur?

Sivilce ve diğer cilt problemlerine yağlı ciltlerde daha çok rastlansa da tek neden cildin yapısı değildir. Diğer nedenler, aşırı olarak yağlı yiyecekler tüketmek, düzensiz beslenme, stres, hormon düzensizliği, cildin hava almasını engelleyen kozmetik ürünler, cilt temizliğine özen göstermemek ve genetik etkenlerdir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Eğer cildinizde ciddi boyutta bir problem varsa dermatologdan yardım almalısınız. Bunun dışında sivilcelerle mücadele etmek için cilt temizliğine özen göstermek ilk yapmamız gereken şeydir. Düzenli temizlik, cildinizin fazla yağını alarak sivilce oluşumunu önemli ölçüde engelleyecektir. Diğer dikkat etmeniz gereken şey ise sivilceleri sıkmamak ve kozmetik ürünlerle kapatmamaktır. Bu iki durumda cildinizde iltihaba ve sivilcelerin artmasına neden olacaktır.

Sivilce İçin Doğal Maske

Sivilce izlerinden kurtulmak için doğal maskeyi, evinizde bulunan yiyeceklerle kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Bunun için size iki maske öneriyoruz.

Yoğurt Maskesi: Yoğurt içerisinde barındırdığı laktik asit sayesinde cildinizi beyazlatma etkisi gösterir. Bu kürü düzenli olarak uyguladığınızda hem sivilce izlerinden hem de sivilcenin cildinizi tahriş etmesi sonucu oluşan kızarıklıklardan kurtulmuş olacaksınız. Sade yoğurdun içerisine 2-3 damla limon suyu ve bir tatlı kaşığı yulaf ekleyerek karıştırın ve cildinizde 15-20 dakika bekletip durulayın. Karışım için hazır limon suyu değil taze sıkılmış limon suyu kullanın.
Çilek Maskesi: Diğer doğal maskemiz ise çilek maskesi. Çilek asitli meyvelerden olduğu için beyazlatıcı etkiye sahiptir. Bir adet çileği çatal yardımıyla ezerek püre haline getirin ve elde ettiğiniz pürenin suyunu lekelerin üzerine sürerek 20 dakika boyunca bekletin. Sonrasında ise soğuk su ile durulayın.

Tags

Related Articles

3 Comments

  1. ben de deneyeceğim en kısa zamanda, bir türlü kurtulamadım şu sivilcelerden, cildim çok yağlı olduğundan aşırı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker