Sağlık

Şişkinlikle Başa Çıkmanın On Kolay Yolu

Şişkinlik kadınların en büyük kâbusudur. Bir gece içinde istediğiniz kıyafeti giyemeyecek hale gelebilirsiniz. Temel neden sindirim sisteminde sıkışmış haldeki gazlardır. Kadınların pek çoğu, adet döneminde şişkinlik hisseder. Stres de buna neden olan etkenlerden biridir. Ama en büyük kusur, beslenme şeklimizdedir. İşte size şişkinlikle başa çıkmanın on kolay yolu! Uyguladığınız zaman kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

  1. Yavaş yemek en önemli kuraldır. Lokmaların yeterince çiğnemeden yutulması şişkinlik sebebidir. Üstelik fazla yememize neden olur.
  2. Taze sebze yiyin. Yeşil salatalar bu konuda çok işe yarar. Şişkinlik yapmamalarının yanı sıra, sağlıklıdırlar.
  3. Diüretik besinlerden yardım alın. Bunlar kereviz, soğan, patlıcan gibi besinlerdir. Bol bol yeşil çay için.
  4. Sofranızdan meyveyi eksik etmeyin. Elmayla armut potasyum içerirler. İlaveten içlerinde, barsak hareketlerini düzenleyen, pektin adlı lif bulunur. Muz yiyerek de yeterince potasyum almış olursunuz. Aynı zamanda vücudunuz güzel kokar. Turunçgiller gaz yapmaz. Ananas şişkinlik için iyi gelecektir. İçerdiği bromelin enzimi sayesinde, mideniz rahatlar.
  5. Probiyotik besinlere ne dersiniz? Bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerle, kötü bakterilerin dengelenmesini sağlayacaklardır. Bu dengenin bozulması, sindirim sistemini yavaşlatır. Eczanelerden ve büyük marketlerden satın alabilirsiniz. Onlara ulaşamıyorsanız, doğal besinler yemeye çalışın.
  6. Balık ve yağsız et, protein kaynağı olduklarından vücut için gereklidirler. Ve vücudun su tutmasına engel olurlar. Ama baklagiller bu konuda yanlış seçim olabilir. Çünkü onlar gaz sorununu daha da artırır.
  7. Alkol ve tuzlu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Vücudunuzda su tutarak karnınızı şişirirler. Yemekleri tuzsuz yemeye çalışın. İşlenmiş gıdalar yerine kendi hazırladığınız taze gıdaları tercih edin.
  8. Karın egzersizleri işinizi kolaylaştırır. Pilates, bunun en iyi yoludur. Aynı zamanda sıkılaşmanızı sağlar.
  9. Vücudun günlük su ihtiyacı sekiz bardak kadardır. Bunu bir anda değil, aralıklı olarak tüketmek gerekir. Yeterince su içmek, kabızlığınıza da iyi gelecektir. Ama işin sırrı, sıkıştığınız anda tuvalete gitmektedir. Geciktirmek, sorunu daha da derinleştirir.
  10. Adet dönemlerindeki şişkinlik için kalsiyum almayı deneyin. Gerginlik şikâyetiniz varsa, B6 vitamininden destek alın. Çuha çiçeği yağı da iyi gelecektir.
Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker