Sağlık

Sigarayı Bırakmak İçin Yapılması Gerekenler

Bu konuda birçok yazı okudunuz, birçok program seyrettiniz. Sigarayı Bırakmak İçin neler yapılması gerektiği konusunu bir de bizden dinleyin, ne dersiniz? Belki bir ışık olur.

Sigaranın sağlık açısından ne kadar zararlı bir içecek olduğunu biliriz. Buna rağmen bedene ve ruha verdiği zararı göre göre içenler var. Sigara bağımlılığı son derece kötü bir durumdur. Beden sağlıklı iken bütün duman ve içeriğindeki etkin zararlı maddeler bedenin içinde hapsolmasına neden olur. Bu yüzden birçok sağlık sorunun baş gösterdiği sigara her ne durumda olursa olsun içilmemeli içenlerin de bir an önce bırakması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bunu neden söylüyoruz?

Sağlığın ileri derecede bozulmasına neden olan sigara içmek öldürücü bir etkiye sahiptir. Kişi içtiği zaman olası tehlikelerin içinde olduğunu fark etmez. Bu nedenle keyifle sigarayı içine çeker ve ciğerler en olumsuz bir şekilde bu kötü içecekten gün gün zehirlenir. Akciğerlerin düşmanı olan sigara sağlığı yitirmekle bitmiyor hayati fonksiyonların da zarar görmesine neden oluyor.

Yaşam kalitesinin seviyesini en aza indiren sigara insan sağlığı için çok tehlikeli bir zehirdir. Kendinizi genç yaşta zehirlemeyin ve bir an önce işe sigarayı nasıl bırakır düşünceleri ile başlayın. Doğru düşünmek sigaradan uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Sigarayı gerçekten bırakmak isteyenlere önemli tavsiyelerde bulunacağız.

Öncelikle hiç bir bağımlılığı bir kerede içinizde söküp atamazsınız. Bu yüzden sabırlı olmalı ve bu konuda titiz bir şekilde plan yapmalısınız. Aksi takdirde çabalarınız boşa gidebilir ve yeniden o zehri içme gereksinimi duyabilirsiniz.

 

Her Şey Beyinde Bitiyor !

Gençken yaptığınız bir hata yüzünden sigaraya aşırı derece bağlandınız ve ne yaparsanız yapın onu içmeden duramıyorsunuz. Sigara gerçekten kötü bir nikotin kana karıştığı anda istenmeyen bağımlılıklara yol açıyor.

Artık vücut bu nikotine alışarak bunu her gün doğal olarak istiyor. Peki bu durumdan tam olarak nasıl kurtulursunuz. Size vereceğimiz önemli tavsiyeler yararlı olabilir. O halde işe önce doğru düşünmek ile başlayın ve bu konuda istikrarlı olun. İstikrarlı bir şekilde alınan kararlar sizin zamanla daha sağlıklı düşünmenize vesile olacaktır. Siz kısa sürede bunun farkına varacak ve sigaranın aslında ne kadar boş ve gereksiz olduğunu anlayacaksınız. Her şey beyinde bitiyor. Bunu neden ben içiyorum ve göz göre göre yaşam kalitemi neden düşürüyorum diye önce kendinizi doğru bir şekilde sorgulamanız gerekir. Birilerinin size nasihat verdiği zamanlar aslında ne kadar haklı olduklarını ve sizin sağlığınızı aslında ne kadar önemsediklerini bilmeniz gerekir.

Sigara içen ve sigara içmeyen kişiler birbirini hiç bir zaman anlayamazlar. Sigara içmeyenler genelde her şeyin en doğrusunu düşünerek hareket eder. Sigara içenler ise bunun ısrarla sürdürür ve doğru yaptığını savunur. Bu iki beyin arasında olan fark doğru düşünme sanatıdır. Eğer doğru düşünemiyor bunun size iyi geldiğini düşünüyor iseniz yanlış yoldasınız demektir. Size verilen nasihatleri dikkate alın ve katiyen bu düşünceleri küçümsemeyin. Bu konuda zarar gören sadece bedeniniz olmaz bir de sağlıksız düşündüğünüz için pozitif bir enerjinin içinde olmayacaksınız. Her şey beyinde bitiyor kelimesinin altını çizerek sizleri doğru düşünme sanatına davet ediyoruz.

 

Sigarayı Azaltmak İçin Stresten Uzak Durun!

Stres hayatın her zaman olumsuz ekleyen bir durumdur. Oluştuğu anda sağlıklı düşünceler zaten oluşmaz. Kişi sürekli bir gerilim içinde yer alır. Stres yapan kişiler bir de sigara içiyorlarsa streslerini bastırmak için yine doğal olarak sigaraya sarılacaklardır. İşte en büyük yanlış stres anında sigaraya daha fazla sarılmaktan doğuyor. Sigaranın stresi azalttığı yok. Sizi çeken aslında nikotindir. Bu vücudun alışmış olduğu bağımlılığın göstergesidir. Bunun tuzağına düşmemeniz için kendi beyniniz ile savaşmanız bu düşünceyi bir an önce yenmeniz gerekir. Stresli ortamlardan mümkün oldukça uzak durun. Hatta sizi strese sokan kişiler ile bir süre görüşmeyin. Kafanızı dinleyin ve sürekli oksijen alarak temiz havada yürüyüş yapınız. Temiz havada muhtemelen aklınıza sigara içmek gelmeyecektir. Tam tersi acıkma hissi daha fazla artacak ve vücut bir şeyler yemek içmek isteyecektir. Bunu anladığınız an sigara içmek yerine önce sizi rahatlatacak sağlıklı içecekler tüketin. Daha sonra sevdiğiniz yiyecekleri yiyin ve eve gittiğinizde yorgunluğunuzu azaltacak aktivitelerde bulunun. Uykunuzun hemen gelmesi için sizi rahatlatacak bitki çaylarını tüketiniz. Bunlar neler olabilir? Örneğin papatya çayı, ada çayı, melisa çayı içerisinde yoğun şekilde sakinleştirici elementler bulunduğundan bu sizin daha sakin olmanıza katkıda bulunacaktır. Hatta daha stressiz bir hayat yaşamanıza öncü olacaktır. 1 günde sigarayı en aza indirin. Diyelim ki günde bir paket içiyor iseniz ilk gün 3 adet sigara içerek nikotinin vücutta az depolanmasına katkıda bulunun.2. günde ise sigara içme seviyeniz yine 3 adet olsun. Önce vücut bunu hazmetmesi gerekir. Vücuda direk yüklenmek sizde daha fazla sinir stres oluşturacağından sağlıklı kararlar alamayacak kendinizi depresyonun içinde bulacaksınız. Bir hafta sadece 3 adet sigara için ve 8.günde 2 adet sigara için. Buna vücut yavaş yavaş alışacak ve bu durumdan en kısa zamanda sağlıklı bir şekilde kurtulacaksınız. Derken 2 adet 1’e düşmüş hatta hiç içmemeye başlamışsınız. İşte bu kadar basit. Vücudunuza kibara davranın ve nikotini yavaşça dışarı atarak başarılı sonuçlar alın.

Bu konudaki farklı bir çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Tags

Related Articles

One Comment

  1. İrade önemli sigara içmeyeceğim artık diyerek kendine hakim olabilmeli insan. düşünün yaşlandığınızda başkasına muhtaç olmak istemiyorsanız gelin bugün bırakın derim sigarayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker