Diyet

Sağlıklı Yaşamın Kaynağı Diyetler

Diyetler sözcüğü aslında yüzyıllardır insanların diline dolanmış bir kelimedir. Zayıflamak veya kilo almak gibi dertler sadece bu yüzyıla özel değildir. Bu problem insanlığın sorunu olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Günümüzde obezite tehlikesine karşı savaş açılmıştır. Gelişmiş ülkelerde daha çok görülen obezite hastalığı çok ciddi boyutlara ulaşmış haldedir.

İnsanlar diyetler dendiğinde akıllarına hemen kilo verme eylemi olarak belirmektedir. Aslında sadece zayıflamak için yapılan bir program değildir. Zayıflamak kadar zor olan kilo alma gereksiniminde de diyetler uygulanmaktadır. Zayıf ve şişman arasındaki fark metabolizmanın farklılığından oluşmaktadır. Şişman olan insanın metabolizması yavaş çalışır. Bu yavaşlık dolayısı ile vücut daha bir önceki yediğiniz gıdaları tüketmeden siz yeni gıdalar tüketir ve kilo alma eğilimi gösterirsiniz. Vücut sürekli bir besin emilimine maruz kalır.

Zayıflarda da durum tamamen farklıdır. Sabah kahvaltılarını bitirdikten sonra öğle yemeği için belirli bir saat geçmesini beklerler. Halbuki vücut sabah kahvaltısında alınan gıdaları çoktan tüketmiş olur ve vücut yeni besinlere ihtiyaç duyar. Sizde bu besinleri vermediğinizde vücut enerji için depoladığı yağları kullanır. Bu durumda da istemeyerek yağ yakarsınız ve kilo alamazsınız.

 

Diyetler yardımı ile almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en büyük kural ara öğünlerdir. Yukarıda da anladığınız gibi siz günde üç öğün olarak gıda alımını sürdürdükçe kilo alamayacaksınız. Çünkü vücut yediklerinizi çok hızlı tüketiyor. Bu yüzden ara öğün takviyeleri yaparak vücudun enerji için, depolanan yağları kullanmasını engellemelisiniz. Ara öğün uygulamasını en az iki hafta gibi bir sürede uyguladığınızda kilonuzun en kötü ihtimalle aynı kaldığını veya bir iki kilo aldığınızı göreceksiniz. Bunun yanında yediğiniz besinlerin enerji değerlerine de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Günlük ihtiyacınız olan protein miktarını alıp almadığınızı ölçmelisiniz. Vücudun kendini geliştirmesi için en çok ihtiyaç duyduğu besin proteindir.  Eğer düzenli spor yapmıyorsanız günlük protein ihtiyacınızın ne kadar olduğunu bilmek istiyorsanız yapmanız gereken, sahip olduğunuz her kilo başına 1 gram protein tüketmektir. Yani 75 kilo da olan bir insanın günlük protein ihtiyacı 75 gramdır. Tabi ki eğer spor yapıyorsanız kilo başına 1,50 veya 2 gram olarak belirlenmeli. Kilo vermek veya kilo almak için yapacağınız her diyette programa sadık kalmanız gerekmektedir.

Bu programlar rastgele yazılan bilgilerden oluşmamaktadır. İnsan vücudunun ihtiyacı olan enerji miktarını doğru hesaplanıp daha sonrasında sağlığımız için uygun olan besinlerin belirlenmesi ile meydana gelmektedir. Diyetler sayesinde alacağınız iyi sonuçlar doğrultusunda bu beslenme şeklini hayat stili haline getirerek sağlıklı yaşam adına en büyük adımlardan birini atmış olacaksınız.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker