DiyetSağlık

Sağlıklı Yaşam İçin İdeal Kilo

Günümüzde sağlıklı yaşamın önemi her zaman vurgulanmakta ve insanlar artık daha çok dikkat etmektedir. Bunun için küçük büyük fark etmeden herkes sağlıklı yaşamın sırlarını bulmaya çalışıyor. Bunun için akla ilk gelen spor salonlarını doldurmak. Bu karar tabi ki verilebilecek en doğru karar. Ancak sağlıklı yaşam için çalışmalarınızı bir bütün olarak yapmanız gerekir. Bunun için hem spor yapmalı hem de beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bu iki unsuru da doğru yaptıktan sonra son adım kaldı o da ideal kilo. İdeal kilomuza ulaştığımızda ve koruduğumuzda sağlıklı yaşam için en önemli unsuru yerine getirmiş oluruz.

İdeal kilo nedir diye soranlar için kısaca, boy ve kilo orantınızın hesaplanması ile ortaya çıkan kilo miktarı demek doğru olacaktır. Sonuç olarak çıkan ağırlık eğer şuan ki ağırlığınızdan az ise kilo vermeniz gerekmektedir. Kilo vermeniz için de öncelik olarak uzman bir doktorla görüşerek bir diyet programına sahip olmanız gerekir. Kilo verme çabasına başlamadan önce doktorla görüşmek çok önemlidir. Çünkü her insanın vücut anatomisi farklıdır. En basit örnek olarak bazı insanların metabolizması hızlıdır ve bazılarının da yavaş.

 

Şimdi bu iki örnek insan için aynı diyet programını uygulatmak doğru olmaz. Bu yüzden kişiye özel diyet programına sahip olmanız gerekir. Doğru bir diyet programı ile kesin bir sonuç alabilirsiniz.

Eğer ideal kilonuz şuan ki kilonuzdan çok çıkmışsa da tam tersi olarak kilo almanız gerekmektedir.  Görünürde kilo vermek için uğraşanların sayısı çok olsa da aslında kilo almak isteyenlerin sayısı da azımsanmayacak derecededir. Bunun yanında kilo almak kilo vermekten daha zordur. Kilo alamayan insanların genelde metabolizması çok hızlı çalışır. Bu yüzden günlük aldıkları kaloriden daha fazlasını harcayarak kilo alamama sorunu yaşarlar. Bu durumda özel diyetler sayesinde çözülebilmektedir. Diyetin amacı günlük harcadığı kaloriden daha fazlasını tüketmek olur.

Bu sayede diyete sadık kalarak bir süre sonra istediğiniz kiloya kavuşabilirsiniz. Kilo almak için bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise ara öğünlerdir. Siz sabah kahvaltı yaptığınızda öğle yemeği zamanı gelmeden vücudunuz kahvaltıda yediklerini çoktan tüketmiş olacak. Bunu önlemek içinse ara öğünler oluşturarak vücudun gereksinim duyduğu besin miktarını dengeleyebilirsiniz.

Kilonuza bu ölçüde dikkat ettikçe sağlıklı yaşam adına çok büyük bir adım atmış olacaksınız. Gençken kilonuzu gerektiği noktada tutmak ileriki yaşlarda yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçmekte çok önemli bir rol oynamaktadır. Sizde de ideal kilonuzu hesaplamalı ve sağlıklı yaşam çalışmalarınıza bu yönde devam etmelisiniz.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker