GüzellikSağlık

Sağlıklı Saçlar İçin 10 İdeal Besin

Sağlıklı saçlara sahip olmanız için tüketebileceğiniz 10 sağlıklı besini listeledik.

  • Listemizde ilk sırada Somon balığı yer alıyor. Somon balığı saçları güçlendirmek için katkıda bulunan protein ve D vitamini kaynağıdır. Ayrıca içerdiği Omega 3 yağ asitleri saçlarınızın daha güçlü ve parlak olmasını sağlayacaktır.
  • Listemizde ikinci sırada olan ceviz sağlığımız için faydalı bir besin olmanın yanı sıra önemli miktarda Omega 3 yağ asidi içermektedir. Ayrıca ihtiva ettiği biyotin ve E vitamini DNA hasarlarından hücreleri korumaktadır.
  • Çinko açısından zengin olan istiridye zorlu ve kuru saçlar için iyi bir gıdadır. Günlük ihtiyaç duyduğunuz çinko miktarını takviyeli hububat ve tahıl ekmeklerinden de temin edebilirsiniz
  • Patates Tatlı patatesler aslında antioksidan beta karoten için büyük bir kaynaktır. Organizma, bu antioksidanı, saç derisi ve saç dahil tüm vücudun işleyişi için temel olan A vitamine dönüştürür
  • Sabah kahvaltıda yumurta tüketmeye gayret edin. Yumurta sağlıklı bir saç için çok önemlidir çünkü iyi bir protein kaynağıdır ve aynı zamanda dört ana mineral içerirler: Çinko, selenyum, kükürt ve demir, tüm vücudunuzun mükemmel işleyişi için ve aydınlatma ve saç büyümesi için önemlidir.

 

 • Temel Reis ıspanağı sever, siz sevmiyor musunuz? Ispanak saç foliküllerini sağlıklı tutmak için faydalı olan demir, beta karoten, folik asit ve C vitamini ile doludur.

 

 • Mercimek, saçları sağlıklı tutmada çok etkili olan mineraller olan protein, demir, çinko ve biyotin kaynağıdır.
 • Yoğurt saçlara dost bir protein kaynağı olmasının yanı sıra B5 vitamini ve D vitamini içerir. Sağlıklı saçlar için yoğurt tüketmelisiniz.
 • Yaban mersini, listemize dokuzuncu sıraya koyuyoruz ancak C vitamini açısından zengin sağlıklı besinlerin lideridirler. C vitamini, saçlarınızı sağlıklı ve güzel tutmanıza yardımcı olur.

 

 • Tavuk eti sağlıklı saçlara katkıda bulunan çinko, demir ve B vitamininden olduğu kadar protein açısından da çok zengindir.
Tags

Related Articles

4 Comments

 1. Ceviz ve balığın çok faydalı olduğunu biliyordum. Fırsat buldukça tüketmeye çalışırım. Diğerlerini de uygulayacağım. Bakalım ne olacak.

 2. Saç sağlığıma sürekli özen gösteririm. Yazdıklarınızı da uygulamaya başlayacağım. Mutlaka iyi gelecektir. Sonuçta hepsi bildiğimiz sağlıklı besinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker