Sağlık

Menopoz Belirtileri

Menopoz döneminde pek çok kadın fiziksel ve duygusal değişimler yaşarlar. Menopoz belirtileri arasında bunların olmasının nedeni ise hormonlarda meydana gelen değişimlerdir. Menopoz genelde 40’lı yaşlar civarında başlar ve vücudun üretkenlik işlevi sona ererek başka bir döneme girer. En çok görülen menopoza girme yaşı 48-55 yaşları arası olarak kabul edilirken 40’lı yaşların başında meydana gelen menopoza ise erken menopoz denilmektedir

Menopozun En Çok Görülen Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri her kadında değişkenlik göstermekle birlikte sıcak basma, gece terlemeleri, regl döneminin düzensizleşmesi, cinsel isteğim azalması, vajinal bölgede kuruluk, duygusal ve fiziksel değişimler, saç dökülmesi, uyku düzensizlikleri, kilo alma, alerji, göğüs ağrısı ve stres gibi durumlardır.

 

Kadınlarda menopoz döneminde ateş basması en çok şikayet edilen belirtiler arasındadır. Genelde 1 veya 2 yıl evvel başlayan ateş basmasının en net sebebi hormonal dengesizliklerdir. Bir ay çok yoğun görülen adet kanamalarının diğer ay çok fazla azalması buna en iyi örnektir. Buna eşlik eden bir başka durum ise kadınlarda bel bölgesinde kilo alımıdır. Östrojen hormonu salgısının azalmaya başlamasıyla metabolizma yavaşlar ve vücut giderek yağlanmaya başlar. Ayrıca bu hormon değişimine ek olarak kadının saç köklerini besleyen östrojen hormonu seviyesinin düşmesi, saç dökülmelerine de neden olmaktadır. Östrojen seviyesi azaldıkça cilt kurur, saçlar kırılır, dökülür ve eskisi kadar hızlı uzamaz.

Menopoz belirtileri arasında dikkat çeken bir başka konu ise cinsel isteğin giderek azalmasıdır. Kadınlar cinsel arzunun azalmasından şikayet ederken kadınların yüzde 20’si ile 40’ı arasında bir kesimi etkilenmektedir. Libidonun azalması ve cinsel isteğin azalması zamanla kadınların eşleriyle arasında ciddi sorunların yaşanmasına neden olan bir durumdur. Hormonal dengesizlik ve değişimlerden kaynaklanan bu durumun menopoz belirtilerinden dolayı olduğu unutulmamalıdır. Bu kapsamda menopoz dönemine girildiğinin işareti olan belirtilerin hepsi dikkatle takip edilmelidir. Hem kadının hem de çevresinin kötü şekilde etkilenmemesi için kadınların bu belirtilerden herhangi birini hissettiği an uzman bir hekime başvurması gereklidir. Gerekli muayene ve tetkiklerden sonra kadınların en çok şikayetçi olduğu menopoz belirtilerinin etkilerinin azaltılması ve hormonların düzenlenmesi için tıbbi desteğin sağlanması mümkündür. Hormon düzenleyici ilaçlar ve spor gibi aktivitelerin birlikte doktor tarafından önerildiği bir tedavi programı uygulanmaktadır. Kadınların menopoz döneminde ihtiyaç duyduğu fiziksel ve ruhsal desteğin önemle analiz edilmesi gerekirken mutlaka doktor kontrollerinin bu dönemde de aksatılmadan yapılması tavsiye edilmektedir.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker