Sağlık

Limon Suyunun Bilmediğiniz 11 Faydası

Limon Suyununun Faydaları konusundaki yazımızla karşınızdayız.

Limon C vitamini, B kompleksi vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve lif de dahil olmak üzere pek çok besin maddelerini içerir. Hatta bünyesinde elma veya üzümden daha fazla potasyum içermektedir.

Limon suyunun dişlerinize zarar vermemesi için herhangi bir sıcaklıktaki su ile seyreltmeniz önemlidir (ılık tavsiye edilir). Sabah ilk iş olarak limonlu su içelim ve kahvaltı için 15-30 dakika bekleyin. Bu, aşağıda listelenen limon suyunun faydalarını tam olarak almanıza yardımcı olacaktır.

Limon Suyunun Faydaları

1-Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

C vitamini bağışıklık sistemimiz için çok önemlidir ve limon bir C vitamini deposudur. Stresli olduğunuz anlarda vücudunuzdaki C vitamini seviyesi düşer, bu sebeple uzmanlar özellikle stresli zamanlarımızda daha fazla C vitamini tüketmemizi tavsiye eder.

2-Mükemmel bir potasyum kaynağı

Limonun potasyum oranı yüksektir ve potasyum, kalp sağlığı ile beyin ve sinir fonksiyonları için çok faydalıdır.

3-Sindirime Yardımcı Olur

Limon suyu, sadece sindirim sisteminizdeki toksinleri atarak sağlıklı sindirimi teşvik etmekle kalmaz, mide yanması, şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikâyetleri azaltmaya yardımcı olur.

 

4-Vücudunuzu temizler

Karaciğerinizi uyararak, enzim işlevini arttırarak vücudunuzdaki toksinleri dışarı atmaya yardımcı olur.

5-Diş ağrılarını ve dişeti iltihabını azaltmaya yardımcı olur

 

6-Cilt kusurlarının azaltılmasına yardımcı olur

Limon suyundaki antioksidanlar lekeleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kırışıklıkları azaltırlar! Cildinizin parlaklığını korumasına yardımcıdır. Ayrıca yara izleri ve yaşlanma lekelerini azaltmak için de uygulanabilir.

 

7-Kilo vermeye yardımcıdır

Açlık isteğini azaltmaya yarayan pektin lifi ihtiva ettiği için kilo vermenize yardımcı olur.

8-Vücuttaki iltihabı azaltır

Düzenli olarak limon suyu içerseniz hastalık durumlarında vücudunuzdaki asitliği azaltacaktır. İltihabın ana sebeplerinden olan eklemlerinizdeki ürik asidi giderir.

9-Enerji verir

Limon suyu, sindirim sisteminize girdiğinde vücuda enerji sağlar ve aynı zamanda kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur. (Limon kokusu bile sinir sisteminiz üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir!)

 

10-Kafeini tüketimini kesmenize yardımcı olur

Sabah kahve içme alışkanlığımızı, bir fincan sıcak limon suyuyla değiştirmek gerçekten harikadır! Tazelenmiş hissedersiniz ve artık o sinir bozucu mide çarpıntılarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

11- Viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur

Sıcak limon suyu viral enfeksiyonları ve boğaz ağrısını azaltmanın en etkili yoludur. Ayrıca limon suyu bağışıklık sisteminizi artıracağından aynı anda enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur.

Bir bardak suyun içine yarım veya bir limon sıkarak sağlığınız için basit fakat önemli bir değişiklik sağlayabilirsiniz.

Tags

Related Articles

8 Comments

  1. Her yemekten sonra yarım limon suyunu bir bardak suya katıp içiyorum. Kilo almamı engellediğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker