Güzellik

Kuru Ciltler İçin Sağlıklı ve Doğal Çözümler

Kuru Ciltler İçin Sağlıklı ve Doğal Çözümler

Kuru cilt tipindeki sorunun temeli; cildin kendi ihtiyacı olan sebumu üretememesidir. Durum böyle olunca da mutlaka dışarıdan nem takviyesi gerekir. Vücudun nemsiz kalması, cildin kızarmasına, gerilmesine ve pul pul dökülmesine sebebiyet verir. Bu durumda yapılacak iki şey, hazır kozmetik ürünleriyle cildin nemini sağlamak ya da evde doğal ürünlerle sağlıklı bir nemlendirici yapmaktır. Bu noktada sağlık açısından tavsiye edilen şey doğal malzemelerle yapılmış nemlendiricilerdir. Hazır kozmetik ürünleri cilde nem verse de içeriğindekiler sebebiyle sonraki yıllarda cildi normalden daha çok yıpratabilir.

1. Cildi Doğal Yağlar Yardımıyla Temizlemek

Lazım olanlar; bir adet temizleme bezi, el havlusu, sıcak su, badem yağı, lavanta yağı, portakal yağı ve zeytinyağı.

İlk olarak cilt, temizleme bezi ile iyice temizlenir. Daha sonra kullanılacak bütün yağlar aynı miktarda eklenerek bir kapta karıştırılır. Dairesel hareketler ile yüze masaj yaparak 2 dakika boyunca uygulanır. Bu işlemden sonra bir el havlusu sıcak su yardımıyla ıslatılır ve yüze oturtulur. Havlunun ısısı azalıncaya kadar bu şekilde bekletilir. En son ılık su ile tüm yüz yıkanır.

2. Süzme Yoğurdu ve Papaya Maskesi

Lazım olanlar; yarım fincan yoğurt ve 3 yemek kaşığı papaya.

3 yemek kaşığı ezilmiş papaya ile yarım fincan yoğurt karıştırılır. Yüz ve boyun bölgesine maske şeklinde uygulanıp yirmi dakika bekletilir. En son ise duru suyla yıkanır.

Bu karışımın içerisinde bulunan yoğurttaki laktik asit cilt için doğal bir besleyicidir. Papaya ise ölü cilt hücrelerini temizlemek için çok yararlıdır. Laktik asit ve papaya daki enzimler birleştiğinde kuru cilt tipi için nem kaynağı haline gelir.

3. Nemlendirici Zeytinyağı ve Şeker Maskesi

Lazım olanlar; bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı şeker ve bir çay kaşığı bal.

Bütün malzemeler karıştırılıp ciltte pul pul görünen bölgelere uygulanıp 20-30 dakika bekletilir. Daha sonra bol su ile yıkayıp ciltten arındırılır.

Zeytinyağı, kuru cilt tipi için iyi bir antioksidan görevi görür. Bunun yanı sıra zeytinyağı, kuru ciltlerin ihtiyacı olan bütün besin maddelerini temin eder.

4. Kabak ve Tarçın Maskesi

Lazım olanlar; yarım fincan kabak püresi, yarım fincan hindistan cevizi sütü ve yarım çay kaşığı tarçın.

Bir kase içerisinde bütün malzemeler karıştırılır. Masaj yaparak bütün yüze uygulanır ve on dakika boyunca bekletilir. Hindistan cevizi yağı özellikle duştan sonra uygulanırsa vücudun nemlendirici ihtiyacını büyük ölçüde karşılar.

Kabak, içerisinde C vitamini, çinko ve A vitamini bulundurur. Bu sayede antioksidan etkisi göstererek cilde sağlıklı bir görünüm verirken aynı zamanda cildi besleyip ölü hücrelerden arınmasını sağlar.

5. Gliserin ve Gülsuyu

Lazım olanlar; gliserin ve gül suyu.

Eşit oranda gliserin ve gül suyu birbirine karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Bu uygulama nemin ciltte kalması için özellikle banyodan sonra yapılmalıdır.

Gliserin, yoğun ve yapışkan yapıda olması sebebiyle cildin üzerinde bir tabaka şeklinde durur ve cildin içine nemi hapseder.

6. Süt ve Yulaf Tedavisi

Lazım olanlar; yarım bardak süt, su ve bir yemek kaşığı yulaf ezmesi.

Bir parça pamuk, süt ile ıslatıldıktan sonra bütün yüz temizlenir. Kullanılan yulaf ezmesi ve su karıştırılarak hamur haline getirilir. Bu macun dairesel hareketlerle masaj yaparak cilde uygulanır. 20-30 dakika ciltte bekletildikten sonra su ile yıkanarak temizlenir.

Süt cildin yumuşak ve nemli kalmasını sağlar. Yulaf ise cilde karşı besleyici özellik gösterir.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker