Dekorasyon

Küçük Odaları Büyük Göstermek İçin Neler Yapmalıyız?

Küçük Odaları Büyük Göstermek İçin Neler Yapmalıyız?

Günümüzde yapılan evlerin büyük bir kısmı küçük olmakta. Gerek çok sayıda yapıya ihtiyaç duyulması gerekse de yaşam alanının azalması sebebi ile artık evler daha küçük tasarlanmakta. Dolayısı ile küçük evlerde de odalar daha küçük hazırlanmakta. Bu sebeple birçoğumuzun en büyük sorunu küçük ve dar odaları daha geniş gösterme çabası. Peki küçük odaları büyük göstermek için neler yapmalıyız?

Küçük Odaları Daha Büyük Gösterecek Yöntemler:

Odayı açık renk boyatmak: Odanızdaki boyanın rengine göre daha ferah ve daha geniş bir odaya sahip olabilirsiniz. Nasıl mı? Küçük odalarda iç açıcı açık renkler kullanarak. Eğer koyu renk boya kullanırsanız odanız olduğundan daha küçük gözükecektir. Ayrıca geniş odadan aradığınız ferahlığa bu koyu renklerle ulaşmanız oldukça zordur. Bizler odanızı daha geniş göstermek adına buz mavisi, krem, ekru, mavi ve yeşilin tüm pastel tonlarını öneriyoruz.

Kartonpiyer rengi: Odanızdaki kartonpiyerlerin ve asma tavanların rengi odanızın renginden birkaç ton daha açık olursa odanız daha geniş bir görünüme sahip olacaktır. Bu sebeple odanızla aynı renk boyamak yerine daha açık bir ton tercih etmelisiniz.

Mobilya yerleşimine dikkat etmek: Odanızda kullandığınız mobilyaların yerleşimi odanızın genişliğini fazlası ile etkileyecektir. Bu sebeple büyük mobilyalarınızı duvara paralel olarak yerleştirebilirsiniz. Ayrıca mobilya seçiminde odanızın boyutunu önemsemeniz gerekmektedir; sadece beğendiğiniz mobilyayı seçmek yerine odanıza da yakışacak olanı seçmelisiniz.

 

Fazla süslü mobilyalardan uzak durmak: Aşırı süslü mobilyalar yerine ferah ve sade mobilya seçimi fazlası ile önemli. Eğer tercihinizi bu şekilde yaparsanız aradığınız genişliğe ve ferahlığa ulaşacaksınız.

Aksesuar kullanımda aşırıya kaçmamak: Aksesuarlar evin görünümünde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bunun bizde farkındayız. Fakat gereksiz ve fazla alınan ve kullanılan aksesuarlar hem bütçenize zarar verir hem de odanızın daha kalabalık ve daha küçük görünmesine sebep olur. Eğer odanız küçükse ve daha geniş daha ferah görünmesini istiyorsanız fazla aksesuardan uzak durun, az ama öz kullanın.

Odanızı aynasız bırakmayın: Odaları daha geniş göstermenin en kolay yollarından biri de derinlik katacak bir aynaya sahip olmaktır. Eğer odanızı daha derin ve daha geniş gösterecek bir ayna alırsanız odanızı daha geniş göstermiş olursunuz.

Halı seçimine dikkat etmek: Son olarak odaların olmazsa olmazı olan halılar var. Eğer odanızı daha geniş ve daha ferah göstermek istiyorsanız pastel tonlarında bir halı tercih etmelisiniz. Ayrıca halınızın fazla desenli olmamasına da özen gösterin.

Tags

Related Articles

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker