Sağlık

Kök Hücre Tedavisinin Uygulandığı Bölgeler Nelerdir?

Kök Hücre Tedavisinin Uygulandığı Bölgeler Nelerdir?

Günümüzde onay görmüş olan kök hücre tedavisinin uygulandığı yerler; plastik cerrahi, ortopedi, dermatoloji, kan hastalıklarında, omurilik rahatsızlıklarında ve de pek çok alanda tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca laboratuvarlarda kalp dokusu üzerine de çalışmalar yapılmaktadır.

Kozmetik ve estetik cerrahi, ortopedi, dermatoloji ve kan hastalıklarının tedavisinde kullanılan kök hücre tedavisinde umut bekleyen henüz tedavisi mümkün olmayan hastalıklar da bulunmaktadır.

Kök Hücre Tedavisinin Uygulanmadığı Alanlar

Merkezi sinir sistemi ile ilgili hastalıklarda, omurilik hasarlarında, ALS, MS, Parkinson, beyin felci gibi nörodejeneratif hastalıklar, dejeneratif kas hastalıkları, genetik tabanlı hastalıklar, otoimmun hastalıkları, işitme ve görme kayıplarında, organ yetmezliğinde kök hücre tedavisi uygulanamamaktadır.

[ads1]

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır

Kök hücre tedavisi uygulamalarının ilkinde; ilgili dokudan alınan kök hücreler işlendikten sonra tekrar hastaya nakil edilir. Bu, saf kök hücre uygulaması değildir. %5 oranında kök hücre bulunan bu aşamada, plastik cerrahi ya da liposuction yöntemi ile ilgili işlemler yapılır.

Diğer uygulamada ise; bir dokudan ya da bir organdan kök hücreler ayrıştırılır, laboratuvarda çoğaltılması sağlanır. Bu aşamada da hasta milyonlarca kök hücre üretimi yapılabilmektedir.

Kök Hücre Uygulanan Alanlar

Kök hücreler kas hastalıklarında, nöro-dejeneratif hastalıklarda olduğu gibi ölmüş kalp dokusunu da yeniden canlandırabilmektedir. Anlaşıldığı üzere kök hücrenin uygulanabildiği pek çok alanlar bulunmaktadır. Bunları başlıklar halinde inceleyecek olursak;

  • Yanık

Ağır yanık olan; 3. derece yanık bulunan yerlerde; estetik cerrahi uygulamalar gerekmektedir. Yanık tedavisi cerrahi alanın en zorlandığı hastalık türleridir. Kronik yanıklar oluşan dokularda hastanın yeniden sağlıklı bir görünüm elde etmesi için yenileyici kök hücre tedavisi uygulamaları yapılır.

  • Diyabetik Ayak Yaraları

Diyabet hastalarının % 25’inde görülen diyabetik ayak yaralanmalarında, parmak ya da ayak kesilmelerinde de kök hücre tedavisi kullanılmaktadır. Yara tedavilerinde, cerrahi bölgeye uygulanan yenileyici kök hücreler sayesinde diyabetik ayak yarasının tedavisi mümkün olabilmektedir.

  • İskemikEkstremite Rahatsızlıklar

Bu tür hastalıklarda ilaç, ozon ya da yüksek basınçlı tedaviler uygulanmaktadır. Cerrahi müdahalelerde ise son çare olarak damar tıkanıklığının oluştuğu bölgelere ya da sinirlerin kesilmesi işlemi uygulanmaktadır. Ancak tüm bu yöntemlerin yerine yenileyici kök hücre tedavisi uygulayarak, yaranın kapanması sağlanır. Rahatsızlık bulunan bölgede dolaşım yeniden sağlanır ve daha etkili bir yöntemle rahatsızlık tedavi edilir.

  • Ortopedi

Tendon yaralanmaları, kıkırdak problemleri, tendinit, tendinosis problemleri, eklem dejenerasyonlarında, omurga sorunlarında, spor yaralanmalarında ve özellikle yumuşak doku hücrelerinde oluşan problemlerde dekök hücre tedavisisıkça kullanılmaktadır ve uygulanmaktadır.

  • Jeneratif Eklem Hastalıkları ve Kıkırdak Rahatsızlıkları

Kök hücre tedavisinin uygulanması ortopedi alanında özellikle de kıkırdak sorunlarında son derece önemli aşamalar kaydetmektedir. Bu noktada kişinin kendi dokusundan elde edilen kök hücreler, biyopsilerden elde edilen yenileyici hücreler sayesinde neredeyse sıfır kıkırdağa sahip bölgelerde bile kıkırdak oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Tags

Related Articles

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker