Kadına Dair Ne Varsa...

Kış Sporu Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

Kış mevsimine özel olan bazı sporlar bulunur ve bunlara da kış sporları adı verilir. Bu sporlar karda, buzda yapılır ve kimi sporlar bireysel olarak yapıldığı gibi kimi sporlar da takım halinde yapılır. Bireysel ya da takım olarak kış sporu öncesinde nelere dikkat edilmelidir konusu da çok önemlidir. Bu konulara dikkat edildiği takdirde kış sporları yapmak çok daha keyifli olacaktır. Önerilere dikkat edilmediğinde ise istenmeyen sakatlanmalar ortaya çıkabilecektir.

Kış sporu öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

  • Kış sporları ekipman olmadan yapılmaz ve bu ekipmanların mümkünse size özel olmasına dikkat etmelisiniz. Bir ekipmana alışılması zordur ve her defasında değiştirmenin ise ne kadar zor olduğunu düşünün. Aynı zamanda alışık olunmayan bir ekipman ile yapılacak spor da sakatlanma riski daha yüksek olur.

  • Spor için bedeni hazırlamayı ihmal etmeyin. Kış sporları en çok bacak kaslarının gücü ile yapılır. Bu nedenle bacak kaslarını güçlendirecek egzersizleri düzenli olarak yapın. Spor öncesinde de ısınma hareketlerini yapmayı ihmal etmeyin.

  • Yapacağınız spora uygun kıyafetler giyin. Kış sporu açık ve soğuk havada yapıldığından kişiler üşüyeceklerini düşünerek kalın kıyafetleri kat kat giyebilirler. Oysa bu çok da doğru değildir spor yaparken çok fazla hareket edileceğinden beden ısınacaktır Bu nedenle de çok kalın kıyafetler giyilmemelidir. Aynı zamanda içinde rahat hareket edeceğiniz kıyafetler seçmelisiniz.

  • Spor yaparken küçük bir sakatlanma durumu olsa dahi doktora görünmeyi ihmal etmeyin. Soğuk hava çekilen ağrının dozunu azaltacağından pek de önemsenmeyebilir. Bu durum ise sakatlığın artmasına neden olacaktır. Bunun olmaması için hemen doktora gitmeli ve tedavisini yaptırmalısınız.

  • Koruyucu ekipmanları asla ihmal etmeyin gözlerinizi, dizlerinizi, dirseklerinizi ve ellerinizi koruyacak olan ekipmanları ne olursa olsun üzerinizden çıkartmayın. Unutmayın ki bir sporcu ne kadar deneyimli olursa olsun kaza geçirme ve sakatlanma ihtimali her zaman için vardır.

  • Kış sporları yaparken alıştığınız ve bildiğiniz parkurları tercih etmelisiniz. Bu şekilde zaten bildiğiniz bir parkurda olmanın rahatlığını yaşayacaksınız. Her aşamasını biliyor olduğunuz için de sakatlanma riskini de minimuma indirmiş olursunuz.

Diğer sitemize de bakabilirsiniz: Ana Sayfa – Dekor Fikirlerim Trend Ev Dekorasyonları Ev Dekorasyon

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.