Kadına Dair Ne Varsa...

Salep Tarifi Kış Aylarının Vazgeçilmezi

0

Salep tarifi özellikle kış aylarında en çok aratılan tariflerin başında gelmektedir. İçi ısıtması ve yumuşak içime sahip olması ile büyük küçük herkesin sevgilisi olan salep yapımı sanıldığı kadar zor değildir

En iyi salep salep tozunun doğal şekilde elde edileniyle yapılan saleptir. Bundan dolayı mümkün olduğunca paket ürünlere rağbet göstermeyin, salebin tadını alamazsınız.

Doğal salebinizi edindiyseniz sıra uygun bardak seçimine gelmektedir. Her bardakta içilebilen salabin tadını almak için seramik kupalar tercih edilebilir.


Bardakta Seramiği Ana Malzemede Sütü Tercih Edin

Seramik kupa tercih etmiyorsanız cam barda da olur ancak orijinali seramik bardakta içilendir. Bardağı da ayarladıktan sonra bir köşede sütü ısıtmaya başlayabilirsiniz. Salep tarifi içinde en can alıcı kısım eklenecek sıvının türüdür.

Sitemizdeki diğer içerikler için tıklayın

Su eklemek salebin doğasına aykırı olduğundan en iyi salep sütle yapılandır. Sütü ısıttıktan sonra biraz beklemek gerekir çünkü salep aşırı sıcaktan pişebilir. Ancak ılıtmamanız da gerekir o zaman da salep çiğ kalacaktır.

Seramik bardak içinde sütü ve salebi birleştirerek hızlı hızlı karıştırmalısınız yoksa topak olma ihtimali vardır. Salep tarifi bu kadar kolaydır, isteyen tarçınla salebi tatlandırabilir.

Diğer sitemize de göz atabilirsiniz: En İyi Kitaplık Dekorasyonu Önerileri | Dekor Bilgi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.