Kadına Dair Ne Varsa...

Kış Aylarında Doğru Beslenme İçin 5 Öneri

0

Gündüzlerin kısa gecelerin uzun olduğu kış mevsiminde beslenme konusu çoğu zaman özel bir şekilde değerlendirilmez. Yaz mevsiminin yaklaştığı bahar aylarında ise kış mevsiminde yapılan yanlış beslenme sonucu alınan kilolar nasıl verilecek diye düşünülmeye başlanır. Bu durumu yaşamak istemeyenler için kış aylarında doğru beslenme için 5 öneri. Bu önerileri dikkate aldığınız takdirde kışı grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları yaşamadan ve istenmeyen kiloları almadan geçirmeniz mümkün olur.

İşte Önerilerimiz

  • Meyve sebze tüketimini ihmal etmeyin. Özellikle renkli sebze ve meyvelerden günde 4 5 porsiyon tüketerek alacağınız A ve C vitaminleri ile bağışıklık sisteminiz güçlenecektir. Meyveleri suyunu sıkmadan doğal hali ile yemeniz halinde ise gün içinde tokluk hissi duymanızı ve bu şekilde sık acıkmanızı da engelleyecektir.

  • Yüksek kalorili içeceklerden uzak durun. Kışın soğuk havalarında insanlar daha çok sahlep, sıcak çikolata gibi yüksek kalorili içecekleri tüketirler. Oysa bunlar içlerinde ki yoğun kalori ile kilo alınmasına neden olur. Bunlar yerine kış mevsiminin sevilen diğer içeceklerinden yeşil çayı tercih edebilirsiniz. Yeşil çayın antioksidan etkisinden yararlanarak pek çok hastalığa karşıda kendinizi korumuş olursunuz.

  • Her gün en az bir porsiyon yoğurt tüketin. Yoğurt içindeki probiyotikler ile bağışıklık sisteminizi koruyacaktır. Özellikle öğün aralarında yenen yoğurt tok tutmayı da sağlayacaktır.

  • Haftada en az iki kez balık yiyin. Taze balık tüketiminin yararları saymakla bitmez elbette ama içindeki omega 3 ve yağ asitlerinden söz etmeden de olmaz. Kış aylarında sağlıklı beslenmenin anahtarı olan balık aynı zamanda kilo kontrolü açısından da etkilidir.

  • Su tüketimini ihmal etmeyin. Yaz aylarında sıcak havalar insanları su tüketimine yöneltirken kış aylarında soğuk havalarda ise ihmal edildiği bilinir. Bu yanlışa düşülmemeli gün içinde mutlaka bol su tüketilmelidir. Suyu lezzetlendirmek ve içimini kolaylaştırmak için suyunuzun içine birkaç dilim, limon, salatalık, tarçın çubuğu koyabilir ve antioksidan bir içecek de evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Kış aylarında doğru beslenme sizi hastalıklardan koruyacağı gibi fazla kilo alımını da önleyecek ve yaza fit bir şekilde girebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.