Güzellik

Kedi Gözü Makyaj Nasıl Yapılır?

Kedi Gözü Makyaj Nasıl Yapılır

Kedi gözü makyaj kadınlar tarafından özellikle gece makyajı ya da özel bir gün için yapılan makyaj olarak tercih edilir. Bu makyaj gözlere çekik ve daha çarpıcı bir görünüm katması sebebiyle tercih edilir. Kedi gözü makyaj gözleri daha çekik ve kısık bakacak şekilde gösterir.

Kedi Gözü Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu makyaj türünde koyu renk far, göz kalemi, dramatik eyeliner ve rimel bir arada kullanılarak yoğun bir görünüm elde edilmeye çalışılır.
 • Göz makyajını yapmaya başlamadan önce değil sonra kapatıcı ve fondöten uygulaması tercih edilmelidir. Koyu renk farlar makyajı yaparken toz yapıları sebebiyle göz altlarına dökülme yapabilirler.
 • Ürünler uygulanırken göz pınarlarına yakın olan kısımlar far uygulama açısından daha boş bırakılmalı, farlar gözün dışına doğru yoğunlaşmalıdır. Aksi takdirde istenilen çekik göz görüntüsü elde edilemez.
 • Yoğun ürün kullanımı sebebiyle gözlerde makyajın dağılmaması adına makyaja başlamadan mutlaka bir far bazı kullanılmalıdır. Bu şekilde hem ürünler istenen yoğun renk görüntüsünü daha çabuk verir hem de makyajın kalıcılığı artar.

 

Makyajın Uygulaması

 1. Bütün göz kapağına bir far bazıyla renk eşitlemesi yapılır.
 2. Göz kapağının en dış köşesinden göz pınarlarına doğru istenen renkte (özellikle siyah, gri, kahverengi gibi) far uygulaması yapılmaya başlanır. Göz farının homojen görünmesi için bu işlem bir karıştırma fırçası yardımıyla yapılmalıdır.
 3. Göz pınarlarına açık renkte bir far sürülür. Bu sayede karşıdan bakıldığında gözler birbirine çok birleşik durmaz.
 4. Siyah renkte suya dayanıklı bir göz kalemi gözün hem üst kapağının içine hem de gözün alt kısmının içine uygulanır. Bu işlem yapılırken kalem gözün dışına da taşırılıp görüntünün bütünleşmesi sağlanır.
 5. Eyeliner adımına gelindiğinde yine suya dayanıklı bir ürün tercih edilmesi tavsiye edilir. Koyu renklerden oluşan ve yoğun ürün uygulaması yapılan bir makyaj olduğu için akma, dağılma veya bulaşma riskine karşılık bu seçim yapılmalıdır.
 6. Gözün altından kaşın ucuna doğru hiza alınarak önce kuyruk çizilmelidir. Bu şekilde makyajın esas amacı olan çekik göz görünümü vurgulanmış olur.
 7. Kuyruğu çizerken keskin olması için bant kullanabilir ya da istenilen şekilde çektikten sonra makyaj temizleme ürünüyle ıslatılmış bir kulak çubuğu yardımıyla kuyruktaki hatalar düzeltilebilir.
 8. Göz pınarına doğru incelen bir eyeliner çizilmelidir. Bu şekilde göz kapağına eyeliner uygulandıktan sonra ise göz pınarını taşırarak eyeliner uygulaması son bulur.
 9. Göz altına suya dayanıklı göz kalemi kalın bir şekilde sürülür. Sürülen göz kalemi kuyruk kısmıyla birleştirilir. Göz pınarına sürülen eyeliner ile bütünlük sağlanır.
 10. Gözün altına sürülen göz kalemi kalem fırça yardımıyla hafifçe dağıtılır. Bu sayede aşırı keskin görüntü dağıtılmış olur.
 11. Rimel uygulamasını dolgunlaştırıcı özellikli rimelleri seçerek yapmak önemlidir. Dolgunluk özellikle de gözün dış kısmındaki kirpiklere verilmelidir.
 12. Takma kirpik uygulaması yapılacağında ise gözün dış kısmında uzun, iç kısmında kısa kıllar olan kirpikler kullanılmalıdır.

 

Kedi Göz Makyajı İçin Öneriler

 1. Kaş kemiğine aydınlatıcı bir ürün uygulanması kaşı kalkık göstererek makyajın çekik göz görünümüne uyum sağlar.
 2. Göz makyajında çok koyu renk seçimleri yapıldığı için göz altlarına mutlaka kapatıcılığı yüksek bir ürün uygulanmalıdır. Aksi takdirde dağılmış ve yorgun bir görüntü meydana gelir.
 3. Ten makyajında bronzer, allık, kontür gibi seçimler yapılırken koyu tonlardan kaçınılmalı, doğal tonlar tercih edilmelidir.
 4. Gündüz kullanılacak kedi gözü makyaj için doğal tonlarda bir ruj, gece kullanılacak kedi gözü makyaj için ise koyu tonlar seçilebilir.

Göz Tiplerine Göre Kedi Gözü Makyaj​

 • Kedi gözü makyajı çekik gözlü kişiler için daha uygundur.
 • Yuvarlak gözlü kişiler bu makyajı tercih ettiğinde göz pınarlarında sivri bir eyeliner kullanmalı ve eyelinerın kuyruğunu buna paralel olarak uzatmalıdırlar.
 • Gözünün dış kısmı aşağı doğru olan kişilerde bu makyaj başarılı olmayabilir. Fakat gözün düşük olan kısmına bir kapatıcıyla aydınlık görünüm verilip, gözün dış kısmına sahte bir kalkıklık verilerek kuyruk çekilebilir. Gözün aşağısındaki kalem de aynı adımları izleyerek kuyrukla birleştirilir.
 • Gözleri birbirine çok yakın olan kişiler mutlaka göz pınarlarını aydınlatmalı ve eyelinerı göz pınarlarından taşırmamalıdır.
 • Gözleri birbirinden çok ayrık olan kişiler ise göz pınarlarından eyelinerı sivrilterek taşırırsa gözler birbirine yakın görünür.
Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker