AileAnne-Bebek

Kardeşler Arası Yaşanılan Sorunlar

Kardeşler arası yaşanılan sorunlar oldukça fazla sebepten kaynaklı olabilmektedir, öncelikle olarak kabul edilmesi gereken bir husus vardır ki o da kardeşler arasında yaşanılan tatlı rekabetlerdir. İlk çocuk daima kardeşi geldiğinde artık ebeveynlerinin onu sevmediği veya istemediklerini düşünür ve sürekli kendini ispatlamak için çeşitli yöntemler kullanır. İşin aslının böyle olmadığını herkes bilir ama bu tatlı rekabeti maalesef hiç kimse engelleyemez ve kardeşler sürekli birbirleri ile farkında bile olmadan yarışırlar. Kardeşler arasındaki çekişmelerin sebeplerinden bahsetmiştik kısaca biraz incelersek; kardeşler arası yaş farkının az olmasından kaynaklı sorunlar, kardeşlerin cinsiyetlerinin farklı olmasından kaynaklı sorunlar ya da tam tersi olarak aynı cinsiyette ama farklı yaş grubundaki kardeşler gibi listeyi epey uzatabiliriz.

Kardeşler Arası Yaşanılan Sorunlar

Aslında kardeşler arası yaşanılan sorunlar tüm sayılanların bazen hepsi bazen de sadece bir tanesi olabiliyor. İşin temelinde aslında ortak ebeveynlerin birbirlerinden kıskanılması ve kendini kanıtlama çabası yatar. Kardeşler arası yaş farkının az olması durumunda bahsi geçen unsur daha bir ön plana çıkar aslında kendini sürekli kardeşi ile kıyaslama ben daha usluyum veya ben daha çok yemek yedim gibi faktörler açığa çıkar. Bu durumda anne ve babanın daha sabırlı ve eşit denilebilecek düzeyde davranması gerekir, ilk çocuğun gönlü olsun diye kardeşin kötülenmesi veya kardeş gelince yaş olarak küçük ama kardeşi olduğu için abi abla olacak çocuğunuzu asla zamanından önce büyütmeyin. Örneklemek gerekirse sen büyüksün yapma, bak abi oldun artık onu yapmamalısın gibi cümleler henüz küçük olan ilk çocuğunuz oldukça hızlı büyütmenizden başka bir işe yaramaz maalesef.

Ayrıca kardeşler arası yaşanılan sorunlar söz konusu olduğunda anne ya da baba olarak mümkün mertebe müdahale etmekten kaçınmalısınız. İş büyük boyutlara gelmeden sabırla kendi aralarında çözüm bulmaları bekleyin veya önerilerde bulunun ancak olay şiddet boyutuna geçerse tepkinizi ve müdahalenizi göstermekten asla kaçınmayın. Çocuklarınızın ebeveynleri veya yetiştirme tarzları ortak olsa da onlarında kendilerine ait kişilikleri olduklarını ve birbirlerinden farklı olduklarını unutmayın ki onlarda sizlere kendilerini ispatlamak için kendilerinden ödün verecek şekilde vazgeçmesinler. Her birini kendi doğruları olduğunu hatırlayın ve genel doğrular haricinde izin verin ki kendisi için iyi olanı bulabilsin. Çocuklularınızın her döneminde desteklerinizi esirgemeyin ve yanlarında olun böylece hem kendileri için hem de sizler için harika anılar biriktirebilirsiniz. Unutmayın çocuklukta yaşanılan olumlu ya da olumsuz bütün olaylar yetişkinlik dönemlerinde onları bir gün mutlaka bulacak.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker