Kadına Dair Ne Varsa...

Kardeş Kavgalarını Önlemek İçin 5 Altın Kural

0

Ebeveynleri arada bırakan ve çok üzülmelerine sebep olan bir durumdur. Kardeş kavgalarını önlemek için 5 altın kural; çocuklarınıza paylaşmayı çok küçük yaşta öğretmek gerekmektedir. Kardeşler arasında ayrım yapılmamalıdır. Sen büyüksün idare et sen küçüksün saygılı ol gibi kelimeler kullanılmamalıdır. Bu tür uyarılar aralarında koz olarak kullanmaya sebep olacaktır.

Böyle durumda büyük olan istediği her şeyi yapıp büyük olmamasının ardına sığınacak, küçük olan çocuk ise sürekli bir şeyler yapıp küçük olmasının ardından sığınarak hatta ağlayarak kendini savunacaktır. Bu çocuklar arasında çok erken yaşta düşmanlık yaratacaktır.


Kardeş Kavgalarını Önlemek İçin Ebeveynlere Düşen Görevler

Her çocuğun farklı şekillerde yetenekleri olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Bir çocuğunuz matematik dersinde başarılı diye diğer çocuğunuz da olacak diye bir kural yoktur. Birbirleriyle kıyaslamanızın çocuklar için olumlu bir artısı olmayacaktır aksine başarılı olmayan çocuğun daha da içine kapanmasına sebep olacaksınız. Kardeş kavgalarını önlemek için 5 altın kural için sonuncusu ise bir şey için kavga ettikleri zaman birbirlerine zarar vermedikleri sürece aralarına asla girmeyin.

Görmenizden gelmeniz çok daha doğru olacaktır. Eğer birbirlerine zarar veriyorlarsa sizde şiddet uygulamayın. Evinizin kurallarını hatırlatın onlara haklı suçlu gözetmeden birlikte ikisine birden ceza vereceğinizi, problem neyse çözmeleri gerektiğini söyleyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.