Kadına Dair Ne Varsa...

Kadınlarda Gece Sık Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

0

Kadınlarda Gece Sık Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda gece sık sık idrara çıkma nedenleri nelerdir, daha çok görülen enfeksiyonlara bağlanmaktadır. Ancak bu durumun çok uzun devam etmesi, farklı sorunların habercisi olabilmektedir. Mantar ve enfeksiyonlar nedeniyle yaşanacak idrar düzeninde değişiklikler kabul edilebilirken, özellikle rahimle ilgili ağır problemler olma ihtimali sorunun tehlikesini artırmaktadır.

Organlar ve hastalıklar her ne kadar iki cinsiyette aynı olsa da kadınlar üriner sistemi ve anatomik yapısıyla erkeklerden farklı özelliklere sahiptir. Normal bir mesane yapısı 400 ile 600 ml arasındadır.

Sağlıklı bir mesaneye sahip kişi günde ortalama 6 ila 8 kez idrara çıkar. Kadınlarda sık idrara çıkma çok yaygındır. Bu durum genelde önemsenmez ve normal karşılanır. Eğer siz de sık sık idrara çıkıyorsanız, bunu göz ardı etmeyin. Çünkü kadınlarda gece sık sık idrara çıkma nedenleri, arasında görülebilecek bazı enfeksiyonların dışında, farklı ve çok ciddi sağlık sorunları da yatabilir.

Kadınlarda Sık Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Sık idrara çıkma, idrar kaçırma ve idrar tutamama gebelik gibi özel durumlar söz konusu olduğunda son derece normaldir.

Bebeğin rahme yaptığı baskı ile büyüyen mesane sık sık idrara çıkmaya sebep olabilir. Ayrıca kafein içeren içecekleri çok tüketiyorsanız, kafeinin idrar söktürücü olması nedeniyle aşırı aktif bir mesaneye sahip olabilir ve çok fazla idrara çıkabilirsiniz. Bu durumda gece uykunuzu bölüp idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunun önüne mesane diyetine başlayarak geçebilirsiniz.

Kafein, alkol, gazlı şekerli ya da baharatlı içecek tüketiminizi azaltın. Çünkü bunlar doğrudan mesane uyarıcı maddeler olarak bilinir ve gece idrara çıkma isteği uyandırabilir. Fakat gece sık sık idrara çıkma nedeni ciddi bir rahatsızlık belirtisi de olabilir. Çünkü insanlar deliksiz uykuya programlanmış canlılardır. İnsan beyni gece uyanmamak için ADH (antidiüretik hormonu) denilen bir hormon salgılar. Bu hormon idrar miktarını azaltır ve uykunun bölünmesini engeller. Uyku bölündüğü zaman, kalitesiz uyku meydana gelir; bu vücudu sağlıksız bir hale getirir ve hastalıklara zemin oluşturur.

Kadınlarda Sık Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Gece sık bir şekilde idrara çıkma ya da idrar tutamama genel olarak kalp yetmezliği, damar yetmezliği ve şeker hastalığı gibi hastalıkların göstergesidir. Bu nedenle gece sık sık idrara kalkmak asla göz ardı edilmemelidir.

Genel olarak her yaşta görülse de daha çok yaşlı kişilerde karşılaşılan bu durum kişilerin sosyal yaşantısı için ciddi sorunlara sebep olarak kâbusa dönüşebilir. Kadınlarda özellikle menopoz sonrası bu durum çok fazla görülebilir. Bu mesanenin kapasitesinin düşük olmasından ya da aşırı aktif mesaneden kaynaklanır.

Mesane iltihabı ve mesane inflamasyonu da gece sık sık idrara çıkmanın diğer nedenlerindendir. Bu idrara yeni çıktıysanız bile sanki mesaneniz dolu gibi hissettirerek tuvalete gitme isteği uyandırır. Genel olarak bu rahatsızlık pelvik tabanda bulunan sinir veya kas hasarının sonucudur.

 

Bunlar dışında sık idrara sebep olabilecek nedenler şunlardır;

 • İlerleyen yaş,
 • Obezite,
 • Genetik,
 • Kabızlık,
 • İdrar torbasının sarkması,
 • Vajinada meydana gelen iltihaplanmalar,
 • Şeker hastalığı,
 • Zor doğum,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Menopoz,
 • İdrar yolları ve böbreklerde taş,
 • Sistit,
 • Demans, Alzheimer hastalığı,
 • Tansiyon düşürücü, kas gevşetici, idrar söktürücü, sakinleştirici, alerji ilaçları gibi ilaçların
 • kullanımı,
 • Mesane ve vajinada arasında meydana gelen fistül,
 • Sinir sisteminde meydana gelen çeşitli problemler…

Sık İdrara Çıkma Nasıl Teşhis Edilir?

Bunun teşhis edilebilmesi için ilk olarak hastanın öyküsü alınır. İdrar kaçırma zamanları ve sıklığı detaylı bir şekilde öğrenilir. Sonrasında hastadan idrar kültürü, kan şekeri, ultrason, idrar tahlili, ürodinami gibi çeşitli tahliller yaptırması istenir.

Tahlil sonucunda doktor bunun altında farklı sebeplerin olduğunu düşünürse hastadan farklı testler yaptırmasını isteyebilir. Ve bu testler sonucunda hasta ilgili bölüme sevk edilir.

Sık Sık İdrara Çıkma Nasıl Önlenir?

Belirtildiği üzere ilk olarak sorunun nereden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Yapılan belirli test ve tahliller sonucu kadınlarda sık idrara çıkma ve idrar tutamama rahatsızlığının nedeni bulunabilir. Bunun yanında ideal kilonun üstünde olmak da böyle bir soruna yol açabilir. O nedenle fazla kilolarınız varsa kendinize uygun bir diyet ile fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Alkol veya sigara tüketimini de azaltmanız gerekmektedir.

Sorunun kabızlıktan kaynaklandığı belirtilirse, reçeteli ilaç tedavisi uygulanır. Şeker hastalığının buna sebep olduğu tespit edildiği halde diyet ve ilaç ile alakalı değişikliğe gidilebilir ve hastanın aşırı miktarda sıvı alımı önlenir.

Pelvik taban egzersizleri, yani kegel egzersizi yaparak mesaneniz etrafında bulunan kasları güçlendirebilirsiniz ve böylelikle aniden idrara çıkma ihtiyacı hissettiğinizde bile pelvik taban kaslarınız güçlü olduğu için idrarınızı tutabilirsiniz.

Bunun dışında yapabileceğiniz bir diğer şey ise günlük korumanıza dikkat etmek olacaktır. Özel olarak tasarlanmış iç çamaşırı ve pedler bu durumla başa çıkmanıza yardımcı olur.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Görülen bu problemin belirli bir süre için normal kabul edildiği bilinse de aşırı süreli devam eden ve idrara çıkma sıklığının artması gibi durumlarda, önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabilme ihtimali yükselecektir. İdrar ile böbrekler arasındaki doğrudan bağlantıyı da dikkate aldığımızda, önemli sağlık sorunları yaşamamak için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek, muayene olunması ve altta yatan nedenlere bakılması gerekir.

Özellikle 1 hafta veya daha uzun süreli artarak devam eden sorunlarda, doktor kontrolü asla ihmal edilmemelidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.