Sağlık

Kadınlarda Depresyon

Kadınlarda depresyon, erkeklere oranla daha çok rastlanılan psikolojik bir rahatsızlıktır. Herkes hayatının belli bir döneminde depresyon geçirebilirken bu risk normalde % 15 iken kadınlarda % 25’ lere kadar varabilmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise kadınlardaki hormonal aktivitelerdir. Depresyon; bireyin bedensel, ruhsal, fiziksel olarak çökkünlük yaşaması ve yaşamdan zevk alamama halidir. Kişinin eskiden çok severek yaptığı faaliyetlerden artık kopmaya başlaması, içine kapanması, çevresiyle olan ilişkisini kesmesi şeklinde gözlemlenmektedir.

Kadınlarda Depresyon Belirtileri

Kadınlarda depresyon bazı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. İştahta artma veya azalma. Sürekli uyku hali veya uykusuzluk. Daha evvel severek yapılan faaliyetlere karşı soğukluk, bıkkınlık durumu. Cinsel isteksizlik ve kendini suçlama. Yorgunluk ve uyuşukluk hali. Sürekli ağlamaklı olma. Düşüncelerinde belirsizlik veya tutarsızlık. Sürekli ölümden bahsetme, intihar düşüncesi veya intihara kalkışma gibi belirtiler kadınlarda depresyonun belirtileri arasındadır.

Kadınlarda Depresyonun Teşhisi ve Tedavisi

Kadınlarda depresyon sorununa bazen alkol ve uyuşturucu madde kullanımı da neden olabilirken bazı ilaçlar, kanser ve diğer hastalıklar da kişileri depresyona sürükleyebilmektedir. Kadınlarda hormonal aktivitelerin tetiklediği depresyonlarda da ağır depresyon tabloları görülebilirken intihar düşüncesi ve eylemlerine neden olan depresyonda ise genetik faktörler de söz konusudur. Bu nedenle depresyon teşhisinden sonra tedavi doğru şekilde belirlenmeli ve mutlaka doktor kontrolünde ilaçlı tedaviye başlanmalıdır. Kadınlarda yaşanan depresyonun daha ciddi ve ağır şekilde geçirilebileceği düşünüldüğünde depresyondaki kişiye çevresi tarafından telkin edilmesi tamamen yanlış sonuçlara da yol açabilmektedir. Özellikle doğum sonrasında depresyona giren kadınlarda bunu kendi başına ve doktor yardımı olmaksızın atlatamayacağı unutulmamalıdır. Hemen bir uzman yardımı alınmalıdır. Depresyon tedavisinde genelde farklı yöntemler uygulanırken asıl tedavi ilaçla ve psikoterapi yöntemleriyle olmaktadır. Tedavi en az 3 aylık şekilde planlanırken hastanın durumuna göre 1,5 veya 2 yıla kadar uzayabilen bir süreci de desteklemektedir. Ayrıca, depresyon tedavisi gören kişinin tedavi boyunca mutlaka doktoruyla ilişkisini sürdürmesi, doktor kontrollerine gitmesi ve doktorunu farklı durumlardan da haberdar etmesi tavsiye edilmektedir. Depresyon tedavisi gören bir kadının öncelikle eşinden, çocuklarından ve yakın çevresinden destek görmesi de çok önemlidir. Kendisine yüklenen ev veya iş hayatı sorumluluklarını yapamayacak olan depresyon hastası kadınların, iş yüklerini hafifletmek evde eşine işte ise işverenlerine düşen en önemli sorumluluktur. Bu süreçte kişiye anlayışlı davranmak, yapabileceği kadar iş sorunluluğu vermek, baskı yapmamak, sosyal yaşamını desteklemek ve eğlenceli aktivitelere teşvik etmek gibi önemli etkenler kadınlarda depresyonun tedavisini destekleyen adımlardandır.

Tags

Related Articles

2 Comments

  1. depresyondayım kendimi bildim bileli, sıkıldım nedense hayattan sıradan şeyler mutlu etmiyor artık beni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker