Yaşam

Kadınlar İçin Hayat Dersleri

Bir kadın olarak hayatta karşımıza çıkan engelleri aşma konusunda yazdığımız bu yazıya bakmadan geçmeyin!

Kadın olarak, hayatta özellikle benzersiz engeller ile karşı karşıyayız. Başarılı kadınların inanılmaz örneklerine sahip olduğumuz için şanslıyız, ancak bu hayatların verdiği ilhamın sönükleşmesine izin vermek kolay olabilir. Bunun kendinize olmasına izin vermeyin. Korkularınızdan vazgeçin; dalıp yeni bir şeyler deneyin.

Kadınlar için bu hayat dersleri listesine bakarken, seni heyecanlandıran, hatta korkutan bir şeyler bul ve sonra onu kendiniz için uygulayın!

Kendi Kendinizin Avukatı Olun

Kariyerinizde, romantik ilişkilerinizde, arkadaşlıklarınızda ve kişisel yaşamınızda, ne istediğinizi, ne istemediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu anlamalısınız. İhtiyacınız olan şey için savaşmaya hazır olun. Hangi noktaya kadar uzlaşmayı göze alabilirsiniz, nereden sonra uzlaşma çizginiz aşılmış olur; istediğiniz ve istemediğiniz şeyler konusunda sınırlarınızı belirleyin.

Örneğin, bir araştırmaya göre erkeklerin kazandığı her bir dolara karşılık, aynı için kadınların aldığı ücret 78 cent’tir ve bunu siz de kendi iş hayatınızda tecrübe etmişsinizdir. Bu konu sizde de hayal kırıklığı ve üzgünlük meydana getirmiştir. Fakat bir düşünün iş hayatınızda en son ne zaman bir zam pazarlığı yaptınız? Veya başlangıç ücretinizi tartıştınız? Kendinizi savunuyor olmanız bazen, rahatsız edici bir konuşma yapmak zorunda kalmanız veya bir çatışma ortamında kalmanız anlamına gelebilir.

Korkmayın ve kendinizi savunabilmek için ne yapmanız gerekiyorsa yapın! Siz kendiniz için gereken savaşı yapmazsanız bunu sizin yerinize kim yapacak?

Sağlıklı Bir Hayat Tarzı Seçin

Sağlıklı bir hayat tarzı seçinUnutmayın, vücudunuzun sağlıklı kalması sizin için bir görevdir. Aksi taktirde zihnimizi güçlü, zinde ve temiz tutamayız.

Sadece bir bedenimiz ve bir zihnimiz var. Onlara iyi bakalım. Sağlıklı alışkanlıklar kurmaya başlamak yalnızca mevcut hayatınıza fayda sağlamaz aynı zamanda geleceğinize de bir yatırım olacaktır.

Alkol ve sigaradan uzak durun! Her gece yüzünüzü yıkayın, her gün nemlendirin, evden ayrılmadan önce güneş kreminizi sürün, her gece yeterince uyuyun. Sosyal medyada saatlerinizi harcamak yerine kitap okuyarak kendinizi geliştirmeyi deneyin. İlginizi çekecek bir kursa kayıt olun ve devam edin.

Stresinizi en aza indirmek ve günlük hayatınızda mutluluğu en üst düzeye çıkarmak için elinizden gelen herhangi bir yolu bulun.

Yukarıda saydıklarımız çok zor gelebilir. Fakat Küçük bir alışkanlığın üzerine gidip konu hakkında bir ay gayret gösterirseniz ne kadar kolay gerçekleştiğini göreceksiniz.

Hem Güçlü ve İddialı hem Kadınsı Olabilirsin, İddialı Olman Erkeksi Olmanı Gerektirmez

İddialı veya kadınsı olmak arasında tercih yapmak zorunda olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Bu iki özellik birbirini dışlamaz. İşyerinde yönetici olduğunuz için kadınlığınızdan vazgeçmeniz gerekmez veya tam tersi bir ilişkinizin olması, iddialarınızdan vazgeçmeniz anlamına gelmez. Güçlü ve iddialı olmak ile kadın olmak arasında denge kurmanız zor geliyor olabilir ancak bu dengenin oluşturulması zaman alır ancak konu hakkında farkındalık yakalaman tüm etkileşimlerinde orijinal olmanı sağlayacaktır.

Dedikodu Hiç Kimse İçin İyi Değildir

Dedikodu“Büyük akıllar fikirleri tartışır. Ortalama akıllar olayları tartışır. Küçük akıllar insanları tartışır. ”

Dedikodu alışkanlığından kurtulmak inanılmaz zor bir değişimdir. Kendinizi eğlendirmek için başkasının hayatından bahsetmeye gerek duymadan hayatınızı yeterince anlamlandırın. Dünyamızda zaten kadınlarla ilgili yeterince dedikodu var. Diğer kadınları küçük düşürecek davranışlar yerine onları yükseltmeye çalışan türde bir kadın ol. Bunun anlamı bazı konuşmaların dışında kalmanız anlamına gelse de diğer kadınlara yardımcı olan bir kadın olarak tanınmak uzun vadede çok daha faydalıdır.

Cesaret, İhtiyacımız Olduğunda Yardım İsteyebilmek Demektir

yardım

Hiçbir yardıma ihtiyaç duymayacak kadar güçlü değilsiniz. Hepimizin bazen biraz yardıma ihtiyacı olacaktır. Yardım istemek alışkanlık haline gelmemelidir, ancak bunun ne zaman gerekli olduğunu anlamak önemlidir. İhtiyacınız olduğunda yardım istemekten korkmayın!

 

Hayat Devam Ediyor!

hayat devam ediyor“Sonunda her şey tamam olacak. Her şey tamam değilse, SON değildir!”

Bazen hayat ezicidir. Böyle zamanlarda hayata olumlu bakış açımızı korumamız önemlidir. Hayatın zorluklarıyla bunaldığını noktaya geldiğinizde, hayatın devam ettiğini hatırlamanız önemlidir. Mücadele, yolculuğumuzun bir parçasıdır. Mücadele bitmişse yolculuk bitmiş demektir. Zor zamanlarınızla mücadele edebilmeniz, en iyi zamanlarınızın tadını çıkarmanızı sağlayacaktır.

Kendi Kendinize Yetebiliyor Olmalısınız

Korkularımızı kenara atmayı becererek yaşadığımız her tecrübede güç, güven ve cesaret kazanırız. Bir şeyi yapamayacağınızı düşünüyorsanız, yapmalısınız!

Kendi kendine yeterli olmaktan kaynaklanan güven, sizi hayatınızın en zor zamanında rahatlatacaktır. Bir eş bulana kadar ailenin sizi gözetmesine izin vermek caziptir. Ancak hayatınızdaki gerçekçi bir seçenek olsa bile, yapmayın!

Kendinize iyi bakabileceğinizi bilmek çok değerlidir. Kendi işinizi kendiniz görürken faturalarınız hakkında daha akılcı olduğunuzu göreceksiniz. Kendi alışverişinizi kendiniz yapın.

Mevcut mali durumunuzu değerlendirin, var olan bağımlılıkları arayın ve kendinize güvenmenizi sağlamaya başlamak için elinizden gelen şeyleri yapın.

Herkesi Mutlu Edemezsiniz

Kadın olarak herkesi mutlu edebilmek yolunda bir eğilimimiz vardır. Bazen insanlar sizin davranışınız sebebiyle üzülecekler, bırakın üzülsünler! Herkesi memnun etmeye çalışmak hem çok yorucudur hem de çoğu zaman olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Çoğu zaman, herkesi mutlu etmeye çalışmanızın sonucunda aslında daha fazla insanı mutsuz hale getirirsiniz.

Nazikçe “Hayır” diyebilme sanatına hakim olmak, başkalarına nasıl hissettiğiniz hakkında dürüst olmak ve gerekiyorsa rahatsız edici konuşmalar yapabilmek anlamına gelmektedir ve önemli bir beceridir.

Herkesi hoşnut edemeyeceğinizi bir an önce öğrenmek, uzun vadede bir çok stresten kaçınmanızı sağlayacaktır.

Kendinize İyi Davranın

Kim ve ne olduğunuzu, kim ve ne olmadığınızı bilin! Çok fazla insan aslında olmadığı konular hakkında kendini çok fazla meşgul ederken, ne olduğu konusunda yetersiz kalıyor.

Kendine iyi davran. Kendinizi diğer kadınlarla karşılaştırmayın. Kendinize acımaya başlamayın. Yapabildiğiniz en iyi şeyi yapın ve bunun sizin için yeterli olmasını kabul edin.

Birisi için bu yeterli değilse, o bireyi iç çevrelerinizden çıkarma zamanı gelmiş olabilir. Pozitif düşüncenin gücü, hayatınız boyunca harikalar meydana getirecektir!

Dostluk Zaman Alır

dostluk zaman alırArkadaş edinmek ve arkadaşlık etmek, çaba ve zaman gerektirir. Uygun olduğunda iyi bir arkadaş olmak kolaydır, ancak uygunsuz olduğunda çok daha zorlaşır. Uzun süreli olabileceğini düşündüğünüz bir grup arkadaşınıza yatırım yapın. Onlarla yetinmek, doğum günlerini hatırlamak ve birine ihtiyaç duyduklarında onlar için orada bulunmak için zaman ayırın. Sosyal bağların mutluluk seviyelerini artırdığı ve güvenebileceğiniz insanlara sahip olmanızın, yatırım yaptığınız zamana değeceği bilinmektedir.

Kadın olarak, bekar olduğumuzda arkadaşlara sahip olmak kolaydır ve sonra bir ilişkide olduğumuzda onları unuturuz. Yeni ilişkiniz zaman alıyor olsa da, arkadaşlarınıza ulaşmaya ve onlarla bağlarınızı kuvvetlendirmeye devam edin.

Annelerimiz En İyisini Bilir!

anneler en iyisini bilirGerek anneniz ya da hayatınızdaki ‘anne benzeri’ bir figür de olsa, konuştuklarında dinleyin. ‘Her şeyi iyi bildiğimiz’ ve yaşlı kadınların ‘bizi anlamadıklarını’ düşünmek çok kolay. Karşılaştığınız sorunun her yönünü anlayamasalar da, tavsiyeleri dinlemeye değer. Tavsiyelerini dikkate almayı seçerseniz, bu sizin için zor da olsa muhtemelen haklı olduklarını keşfedeceksiniz.

Anlamasanız bile, onu dinlemek ve annenizin tavsiyelerine uymaya değer. Büyük olasılıkla, yaptığınızdan mutlu olacaksınız.

Erkekler Konusunda Saplantı Size Hiçbir Şey Katmaz

Güzel olmak kendin olmak anlamına gelir. Başkaları tarafından kabul edilmene gerek yoktur. Kendini olduğun gibi kabul etmelisin.

Kendinize sevdiğiniz bir hayat oluşturun. Sizin hayatınıza uygun bir eş bir gün mutlaka karşınıza çıkacaktır. Kendinizi sürekli geliştirip daha iyi bir hale geliyorsanız daha iyi bir eş bulma konusunda şansınız artacaktır.

Zamanınızı ve enerjinizi gelecekteki bir eş için takıntıyla harcayarak boşa geçirmeyin.

Hatasız Kul Olmaz

Eğer hata yapmıyorsanız bu hiçbir şey yapmadığınız anlamına gelir. İş yapmayan hata yapmaz.

Öğrenmenin en iyi yollarından biri, hata yapmaktır. Odaklanmak ve mükemmellik için çaba sarf etmek, hayal kırıklığına yol açacaktır. Hata yaptığınızda elinizden geleni yapın ve kendinize karşı nazik davranın. Bir hata yaptığınızda, bunu kabul etmeye istekli olun ve gerekirse özür dileyin. Aşırı özür dilemeyin; bunun yerine harekete geçin.

Durumu düzeltmek ve doğru yönde ilerlemek için yapmanız gerekenleri yapın!

Stresten Uzak Durun

Stres ve endişe, hayatta kalma güdüsü olarak ihtiyacımız olmakla birlikte, ancak günümüz dünyasında sıklıkla istismar edilmektedir. Sürekli stres ve endişe içindeyseniz, vücudunuz negatif belirtiler gösterebilir. Bu semptomlar yakında aşırı derecede sorunlu hale gelecek ve gelecekte diğer sağlık sorunlarına sebep olacaktır.

Stresinizi yönetmeyi öğrenin. Gereksiz streslerden kurtulabilmeniz için gerekiyorsa bir terapist görmeniz, biraz zaman ayırmanız veya stres giderici uygulamalara katılmaya başlamanız faydalı olabilir.

Tags

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker