Sağlık

İşyerinde Nasıl Kalori Yakılır, Esneme Egzersizleri Nelerdir?

İşyerinde Nasıl Kalori Yakılır, Esneme Egzersizleri Nelerdir?


Kalp ve damar sağlığı için günde 10 bin adım atmak gereklidir. Günümüzde ise masa başı işleri arttığı için yürümeye vakit bulunamıyor. İş hayatınızda da oturduğunuz yerden yapacağınız egzersizler sayesinde daha sağlıklı ve enerjik olmak mümkündür. İş yerine giderken toplu taşımalar ile değil yürümeyi tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

İş yerinde Nasıl kalori harcanır ?

Özellikle masa başı işlerinde oturulan yerden yapılacak egzersizler sayesinde kalori harcanabilir. Masa başında atıştırmak yerine daha çok ayakta durmak ve ayakta hareket etmek için sebepler bulmak daha faydalı olacaktır.

Esneme Egzersizleri Nelerdir ?

İş yerinde oturduğunuz yerden sizi canlandıracak esneme egzersizleri yapmak vücuda iyi gelecektir. Çok uzun süreli hareket etmeden durmak kasları yorar ve kas ağrılarına neden olur. Bu ağrıları önlemek için basit ve etkili esneme egzersizleri yapmak sağlık açısından iyi olacaktır.

Omuz Germe ; Bir eliniz ile , diğer kolunuzun dirseğinden tutarak, göğsünüze doğru çekin. 20 30 saniye bu pozisyonda kalın.Omuzun arka kısmındaki esnemeyi hissedin. Sonra aynı işlemi diğer dirseğinize uygulayın.

Üst Kol Germe ; Bir kolunuzu yukarıya kaldırın. Diğer eliniz ile havadaki kıvrılmış kolunuzu, dirseğinizden tutun ve başınıza yaklaştırmaya çalışın. Kolunuzun üst kısmında ve omuzda esneme olacaktır. 20 ile 30 saniye bu şekilde bekleyin. Aynı şekilde diğer kolunuzada uygulayın.

Göğüs Germe ; Ellerinizi başın arka kısmına yerleştirin, arka kısımda bulunan kürek kemiklerini birleştirir gibi yaparak dirsekleri arkaya doğru açabildiğiniz kadar açın. Göğüs kaslarında esneme meydana gelecektir. Bu şekilde 20 ile 30 saniye arasında beklemeniz yeterli olacaktır. Aynı hareketi tekrar uygulayın.

Çene Kıvırma ; Sandalye üzerine dik bir şekilde oturun. Sırtınız düz, boynunuz dik, yüzünüz tam karşıya bakarak egzersize devam edin. Çeneniz aşağıya doğru yaklaştırın. 20 ile 30 saniye bu şekilde bekledikten sonra boynun arka kısmında esneme meydana gelecektir. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönerek, bu sefer yüzünüzü yukarı doğru kaldırın. Yine 20 ile 30 saniye arası bu şekilde bekleyin. Boynun ön kısmında esneme meydana gelecektir. Bu hareketi tekrar edin.

Tags

Related Articles

One Comment

  1. sağlık açısından yapmak lazım bu hareketleri, işe başladığımdan beri epey kilo aldım, sürekli oturmaktan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker