İlişkiler

İlişkilerdeki Yanlışlar

Karşı cins ile ilişkiye başlandığında sürekli aynı hatalar yüzünden bir çok yanlışlar meydana gelebilmektedir. İlişkide en önemli koşul çiftler arasında doğru ve yanlış anlaşılmaların olmadığı iletişimdir. İletişimde sorun yaşayan çiftler bir çok kez tartışarak birbirini yıpratabilir. Bu durumun en aza indirilmesi için çiftler arasında düzgün bir iletişim olması gerekir. İletişim kurulurken birbirlerini kırmadan ve yapıcı hareket ederek kararlar alınması gerekmektedir.

 

Bir ilişkinin doğru bir şekilde ilerlemesi için tarafların birbiri hakkında kıyaslama yapmaması ve karşısındaki kişinin karakterini en iyi şekilde çözmesi gerekmektedir. Çiftlerin ilişki başlarken yaptığı en büyük yanlışlardan biri olan başkaları ile karşısındaki insanı kıyaslama yapmasıdır. Daha önce yaşanmış olan olumsuz ilişkilerde edinilen tecrübe yeni ilişkilere korkarak yaklaşmaya sebep olabilir. Unutulmaması gereken kişinin daha önceki ilişkilerde aynı kişi olmadığıdır.

İlişkilerde yapılan yanlışlardan biride acımasızca karşı tarafa eleştiri yapmaktır. Eleştiriye açık olmak karşı tarafın sürekli olumsuz eleştirilerine boyun eğmek anlamına gelmemektedir. Saygı çerçevesi içerisinde birbirini eleştirmeye açık olan çiftler ilişkilerinde daha olumlu kararlar alabilmektedir. Bu yanlış bir davranış değildir fakat katı ve asılsız bir eleştiri yapmak karşı tarafı olduğundan daha fazla kırıcı olabilmektedir.

Diğer yanlışlarda ise karşı tarafın yaptıklarını sürekli olarak aşağılamaktır. Bu durum karşı tarafta güven sorununu meydana getirecektir. Aşağılayıcı cümleler kurmak ve küçük görmek ilişkilerin sonlanmasına sebep olacaktır. Birbirini seven bir çok çift birbirlerine tartışma esnasında bile aşağılayıcı ve küçük düşürücü cümleler kurmaktan çekinmektedir. Böylece ilişkinin zarar görmesi engellenmiş olur.

 

İlişkilerde yapılan en büyük yanlışlardan biri de ilişkiye üçüncü kişilerin dahil edilmesidir. Birbirinin onayı olmadan sürekli farklı bir kişiye onaylatma çabası karşı tarafın kırılmasına ve üzülmesine sebep olacaktır. Çoğu ilişki üçüncü kişilerin sürekli olarak ilişkiye dahil olmasından dolayı bitme noktasına gelmektedir. Bunun yerine birlikte iletişim kurularak çözüm aranması daha sağlıklı karar alınmasına destek olacaktır. ilişkilerde iletişim kurmak oldukça önemli ve hassas noktalardan biridir. Karşınızdaki insana kendinizi ifade etmek için vücut dilini de kullanarak daha sakin ortamların oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Tags

Related Articles

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker