İlişkiler

İlişkide İletişim Önemli midir?

İletişim günlük hayatta belki en önemli konularımızdan biridir. İlişkide İletişim konusu ise, sağlıklı bir birliktelik için hayati önem taşımaktadır.

İlişkide İletişim Önemli Midir?

 

Çağımızda başlanan birçok ilişkilerin beklenenden daha kısa süreli olmasına neden olan en önemli etkenlerden biri de ilişkide iletişim eksikliğidir.

Yapılan araştırmalar sonucunda ilişkide iletişim eksikliği yaşayan partnerlerin ilişkide sağlıklı iletişim kuran partnerlere oranla daha kısa süreli olarak ilişki yaşayabildiği ve ayrıca ilişki dönemi boyunca daha sıklıkla tartışmalara girebildiği gözlemlenmiştir.

Bu bakımdan uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere yeni başlanan bir ilişkinin sağlıklı bir biçimde devam ettirilebilmesi açısından partnerlerin mutlak olarak kusursuz bir iletişim kurması gerekmektedir.

 

İlişkinin Sonlandırılmasına Neden Olan Faktörler;

 

Doğru İletişimin Kurulamaması

Partnerlerin doğru iletişim kuramaması beraberinde, başlanan ilişkinin kısa süreli olmasına neden olmaktadır. Partnerlerin en küçük ayrıntılara takılarak birbirlerinden bir müddetliğine de olsa uzaklaşması, iletişimin kopmasına zemin hazırlamakta ve sonucunda ise ilişkinin sonlandırılmasına neden olmaktadır.

Partnerlerin Kendisi İle Barışık Olmaması

İlişkinin sağlıklı bir biçimde yaşam boyu olarak devam ettirilebilmesi açısından her iki karşı cinsin de kendileri ile mutlak olarak barışık olması ve bunu karşı tarafa da doğrudan yansıtmasıdır.

Partnerlerin her ikisinin de veya sadece birinin kendisi ile barışık olmaması, beraberinde karşı tarafın da olumsuz yönde etkilenmesine ve sonucunda ilişkinin sonlandırılmasına neden olmaktadır.

 

Sadakatli Olunamaması

İlişkide bir gözün partnerde olması ve tabiri caizse diğer gözün de doğrudan dışarıda ise, yüksek ihtimalle ilişkinin olumsuz etkilenmesi söz konusu olmaktadır. Bu durum ise karşı taraf açısından doğru veya yanlış olsa da sadakatsizlik olarak yorumlanabilmekte ve sonucunda ilişkinin sonlandırılma kararı alınabilmektedir.

Farklılıkların Kabullenilememesi

İlişkilerin sonlandırılmasına neden olan faktörlerden biri de partnerlerin bir türlü farklılıklarını kabullenememeleridir. Özellikle magazin programlarına yüksek düzeyde eğilim gösteren bireyler, psikolojik anlamda bu tip programlarda gördükleri partner profilini zihinlerinde canlandırabilmekte ve karşısındaki partnerin de aynı özelliklere sahip olmasını beklemektedir.

Bu talebin yerine getirilememesi durumunda ise hayal kırıklığına uğradığını düşünerek ilişkisini sudan sebeplerden sonlandırabilmektedir.

Bu bakımdan ilişkinin sağlıklı bir biçimde yaşam boyu olarak devam ettirilmesi açısından yukarıdaki olumsuz eylemlerden uzak durulması gerekmektedir. Zira çağımızda özellikle de ilk defa ilişkiye başlayan birçok partnerlerde ilişkinin bitmesine neden olan faktörler göz ardı edilmemelidir.

 

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker