DiyetSağlıkZayıflama Yöntemleri

İdeal Kilo Hesaplama Formülü

Sağlıklı yaşamımızı sürdürmek için ideal kilo hesaplaması yapmamız büyük önem taşır.

Bir insan ideal kilosunda ise yaşı ilerledikçe, ideal kilosunu koruyamayanlara karşı daha sağlıklı olur.

İdeal kilonuzu öğrenmek için küçük bir hesap yapmanız yeterli olacaktır. Sizlere vereceğimiz bu ideal kilo hesaplama ile ideal kilonuzu bulabileceksiniz ve sağlıklı yaşamak için kilonuzun ne kadar olması gerektiğini öğreneceksiniz.

İdeal kilonuzu bulmanız için erkeklerde şu hesaplamayı yapabilirsiniz.

İlk önce boy ölçünüzü cm cinsinden 150 den çıkarın. Bulduğunuz sayıyı 4 e bölün. 4 e böldükten sonra bulduğunuz sayıya da 100 ekleyin. Şimdi de boy ölçünüzden bu bulduğunuz sayıyı çıkarın. Çıkan sonuç sizin ideal kilonuzdur. Bir örnekle sizlere daha da yardımcı olalım. Örneğin sizin boyunuz 174 cm. boyunuzdan 150 çıkaralım şimdi.

174-150=24 sonucunu buluruz. Çıkan rakamı da 4 e bölmemiz gerekli. 24/4=6 sonucunu buluruz. Şimdi bulduğumuz 6 sonucuna 100 ekleyelim ve boy ölçümüzden çıkaralım. 100+6= 106, 174-106=68. 174 cm boyunda olan birinin ideal kilosunun 68 kilo olması gerekmektedir. Bu rakamın bir altı veya bir üstü kiloya da sahipseniz ideal kilodasınız sayılır. Bu hesaplama kadınlar için yapıldığında birkaç kilo daha düşük tutulur.

 

İdeal kilonun aşılması sonucu birçok durumla karşılaşabilirsiniz. Basit bir örnekle eğer şuan ki kilonuz ideal kilonuzdan yüksekse ve siz bu duruma müdahale etmek için bir çaba göstermezseniz diz kapaklarınızda sorunlar yaşayabilirsiniz. Diz kapaklarınızda sorun yaşamanızın nedeni vücudunuz kilonuzu kaldıramamanızdan dolayı oluşur.

Nasıl bir demire taşıyabileceğinden fazla yük yüklediğinizde o demir eğiliyorsa, aynı durum insan içinde geçerlidir. Boyuna göre fazla kiloya sahip insanlar kilosunu taşıyamaz ve eklemlerini zorlarlar. Bunun sonucu olarak da eklemlerinde bazı rahatsızlıklara rastlarlar.

Bu rahatsızlığın yanında aşırı kilonun getirdiği birçok hastalık vardır. Bunlardan en tehlikelisi kalp rahatsızlıklarıdır.

Eğer vücudunuzda fazla yağlarınız varsa bir süre sonra bu yağlar kalbinizin normal çalışmasını engelleyecektir.

Kilolu insanlar bu yüzden yürüyüş esnasında nefes nefese kalır. Fazla kilolar kolesterole de yol açmaktadır. Yüksek tansiyon ve şeker hastalığına da yakalanma riskleri çoktur. Eğer sizinde kilonuz fazla geliyorsa hemen endişeye kapılmayın. Çünkü doğru diyetleri seçerseniz kilo vermeme gibi bir durum söz konusu dahi olmaz. Kendinize uygun gelen diyeti seçerek büyük bir azimle devam ettirmelisiniz. Diyeti sadece bazı günler için yapmayın her gün yapın. Diyetin faydalı olması için düzenli uygulamak çok önemlidir. Sizde sağlıklı yaşam için ideal kilo hesaplama yöntemini kullanarak ideal kilonuzu bulmalısınız ve bu kiloda kalmaya özen göstermelisiniz.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker