Anne-BebekSağlık

Hamilelikte Sık Maruz Kalınan Problemler Nelerdir?

Hamilelik dönemi içerisinde anne adaylarının sıkça maruz kalabildiği bazı problemler bulunmaktadır. Bu bakımdan kadın doğum uzmanları, gebelik dönemi boyunca gerek anne adaylarına ve gerekse de baba adaylarına önemli görevler düştüğünün altını çizmektedirler.

İşte Anne Adaylarının Gebelik Dönemi İçerisinde Sıkça Maruz Kalabildiği Sorunlar;

Kas Krampları

  • Gebelik döneminin özellikle de 24 ila 28. haftaları arasında birçok anne adaylarının maruz kalabildiği problemlerden biri de kas kramplarıdır. Özellikle soğuk iklim kuşaklarının hakim olduğu bölgelerde yaşayan anne adaylarının sıklıkla maruz kaldığı kas krampları rahatsızlığının geçmesi açısından yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünlerinden bolca tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

 

Mide Bulantısı Rahatsızlığı

  • Gebelik dönemi denildiğinde akla ilk gelen sağlık problemlerinden mide bulantısı rahatsızlığı da gebelik döneminde anne adaylarının en sık maruz kalabildiği problemlerden biridir. Genellikle hamilelik döneminin 3.haftasında meydana gelebilen mide bulantısı rahatsızlığı durumunda yapılması gereken ise, gebeliğin özellikle ilk 90 günü boyunca yağsız, baharatsız ve katı besin ürünlerinin tüketilmesidir.

Gizli Diyabet Rahatsızlığı

  • Gebelikte en sık görülen problemlerden biri de gizli diyabet rahatsızlığıdır. Genellikle aşırı kilolu anne adaylarında meydana gelen gizli diyabet hastalığı durumunda yapılması gereken en önemli şey, gebelik döneminin 24 ila 28.haftaları arasında şeker ölçüm testlerinin yaptırılmasıdır.

Reflü, Gastrit, Kabızlık Rahatsızlığı

  • Hiç kuşkusuz ki hamilelikte sık maruz kalınan problemler arasında reflü, gastrit ve kabızlık rahatsızlığı da yer almaktadır. Bu durumun görülmesi halinde ise, anne adayları bolca sıvı, lifli besin ürünleri ve bolca taze meyve tüketmelidir.

Çatlak Rahatsızlığı

  • Gebelikte sıklıkla görülen problemlerden biri olan çatlaklar rahatsızlığı, daha çok karın bölgesinde, bacak ve göğüs kısımlarında ortaya çıkmaktadır. Bu olumsuz durumda ise, yapılması gereken tek şey, çatlak giderici krem ve merhemlerin kullanılmasıdır. Ayrıca zeytin yağı, badem yağı gibi bitkisel yağların da çatlakların giderilmesinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Gebelik dönemlerinde sıklıkla maruz kalınan problemlerde evde doğal çözüm yöntemlerine başvurmadan önce, mutlak olarak doktora başvurulmalı ve tıbbi yönden tedavi seçenekleri alınmalıdır.

Not: Bu yazı bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Tags

Related Articles

2 Comments

  1. Mide bulantısı berbat oluyor ya, çok çektim ben de mide bulantılarından ama yapcak bi şey yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker