Kadına Dair Ne Varsa...

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

0

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelik sürecinin başlaması ile ortaya çıkan şikayetlerin başında, sıklıkla görülen mide yanması sorunları gelir. Bu sorunla karşılaşarak hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir? sorusuna cevap arayanlar için, mide yanmasının sebepleri ve mide yanmasını hafifletmeye yönelik bazı önerilere yer verdik.

Çoğu anne adayının hamilelik boyunca şikâyet ettiği mide yanması sorunu ile karşı karşıyaysanız, kısa vadede bunu hafifletmek için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz. Yanmanın aşırı şekilde devam etmesi ve hayatınızı tamamen olumsuz etkilemeye başlaması durumunda, farklı rahatsızlıkların belirtisi olabilme ihtimaline karşı mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Ancak gebelik sürecinde kısa dönemlerle karşılaşacağınız mide yanması problemlerinin, bu dönemde değişen beslenme alışkanlıkları ve hormonal dengeye bağlı olduğu unutulmamalı ve panik yapılmamalıdır.

Hamilelikte Mide Yanmasının Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik sürecinde yaşanan mide yanması problemlerinin en başında, hormonal değişimler gelmektedir. Bunun yanında rahimdeki büyüme ile mideye baskı yapması sonucu, sıkışan midede yanma meydana gelebilir.

Mide ile yemek borusu arasında, hormonal değişim sebebiyle kasılıp gevşemeler neticesinde de mide yanması şikayeti oluşabilir. Bu dönemde hassaslaşan vücut ve organların tepki vermesi oldukça doğaldır. Ancak anne adayı için bu durumlar rahatsız edici olacaktır.

Yiyeceklerin içerisinde bulunan asit ve kafein gibi maddeler de mide yanmasına sebep olabilir. Örneğin portakal, greyfurt, salça, domates gibi asit düzeyi yüksek meyve ve yiyeceklerin tüketilmesi sonucunda, anne adayın midesinde yanma meydana gelebilir.

Meyvenin yendiği saatte çok önemlidir. Yatmadan kısa süre önce yenilen meyve, asit üretimi devam ettiği için anne adayının midesini sabaha kadar rahatsız edebilir. Çünkü yatış pozisyonunda hareketsiz kalan anne adayı, yemiş olduğu yiyeceği midesi sindiremediği için asit salgılaması ile birlikte midesinde yanma hissedecektir.

Kola, kahve, çay gibi kafein içeren içeceklerin içilmesi de anne adayı bakımdan zararlı olabilir. Anne adayı vücudunu dinleyerek, kendisini rahatsız eden yiyecek ve içecekleri tespit edebilir. Kendisini rahatsız eden yiyecek ve içecekleri bilirse, ona göre kendisine bir beslenme planı oluşturabilir.

Baharatlanmış kuruyemiş ve aşırı acı yemeklerde anne adayı için kaçınılması gereken yiyeceklerdendir. Kavrulmamış kuruyemiş tercih etmesi, anne adayı için hem besin değeri yüksek hem de yağ açısından daha az olduğu için faydalı olacaktır. Lif düzeyi yüksek olan badem, fındık ve ceviz yemesi anne adayının bağırsak sağlığı içinde faydalı olacaktır.

Hormonsal değişimler, bebeğin büyümeye başlaması ile birlikte rahmin mideye baskı yapması bilimsel sebepleridir. Bunun yanında annenin yediği besinler veya içtiği içeceklerde mide yanmasına sebep olan etkenlerdendir.

Hassas bir dönem geçiren anne adayının, bu konuda doktoruna danışarak tavsiyeler alması daha sağlıklı olacaktır. En azından ne yapması gerektiği hakkında uzman kişinin görüşü alındığında, daha kaliteli bir hamilelik dönemi geçirmesi için yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

  • Hamilelikte mide yanması şikâyeti olan anne adayı için genellikle ılık süt, ilk öneriler arasında yer alır. Sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi bulunan ılık sütün aşırı tüketilmesi ise, ishal gibi diğer sindirim sistemi sorunlarına neden olabileceği için dikkatli tüketimi önemlidir.
  • Bol su içmek mideyi rahatlatabilir. Yiyeceklerin sindirimi açısından, doktorunuzun önerdiği miktarda su içmek hem sizin için hem de bebeğinizin sağlığı için faydalı olacaktır. Her birey için tavsiye edilen günlük su tüketimi miktarı, kilonun 0,03 ile çarpımı şeklindedir. Ancak gebelikte bu miktar, kilonuzun 0,04 ile çarpımı şeklinde olmalıdır.
  • Uyku düzenine dikkat edilmesi önemlidir. Kaliteli ve düzenli uyku, mide yanmasını hafifletecek etkilere sahiptir. Uyku esnasında metabolizma daha düzenli çalışmakta ve sindirim sisteminin rahatlamasını sağlamaktadır.
  • Sigara gibi alışkanlıklar zaten gebelikte mutlaka terk edilmesi gerekmektedir. Ancak halen sigara kullanan anne adayları, mide yanmasını önlemek için de sigaradan uzak durmalıdırlar.
  • Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi, rahatlatıcı etkiye sahip olabilir. Bu sebzelerde bulunan mineral ve vitaminlerin genel sağlık üzerinde önemli etkileri olup, mide yanmasına da faydalı oldukları bilinmektedir.
  • Kahvaltı da mutlaka 8-10 zeytin ve 1 tane haşlanmış yumurta tüketilmeli ve kahvaltı rutini asla atlanmamalıdır. Bu sayede sindirim sisteminin en önemli parçalarından biri olan mide rahatlayarak, yanma riski en aza inmiş olacaktır.

Mide Yanmasını Önlemek İçin Alınacak Diğer Tedbirler

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir? sorusuna beslenme alışkanlıkları ile birlikte, rutin yaşam ve uyku alışkanlıklarında değişiklik yapılması da cevap olarak verilebilir. Bunların dışında belli bir saatten sonra ağır ve yağlı yiyecekler yememek, bağırsak sağlığı ve sindirimi açısından sizi rahatlatacak önerilerdendir. Yiyecekleri iyi şekilde çiğnemek, küçük lokmalar halinde yutmak ta mideyi rahatlatacak hareketlerdendir.

Yemek yedikten hemen sonra uzanmak veya uyumak yanlış bir harekettir. Çünkü sindirilmemiş besinlerle birlikte, mide özsuyu yemek borusuna doğru çıktığında midede yanma hissi oluşturur. Ayrıca bu durum anne adayı tarafından reflü başlangıcı olarak ta algılanabilir.

Sık sık az yemek mide rahatlatıcı bir önlemdir. Hem yiyeceklerin kolay sindirilmesini de sağlar. Hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Bu nedenle doktorunuza başvurarak öneriler alabilirsiniz.

Bunun yanında bir diyetisyenden yardım alarak sizin için beslenme listesi yapmasını isteyebilirsiniz. Bu hem vitaminler açısından zengin besinleri öğrenmenizi sağlar, hem de aldığınız besinlerle birlikte bebeğinizin de sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.