Kadına Dair Ne Varsa...

Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Baş Döner

0

Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Baş Döner

Hamilelik belirtileri arasında önemli bir yere sahip olan baş dönmesi, gebelik süreci boyunca da görülebilecek belirtilerden biridir. Ancak hamile olup olmadığından henüz emin olamayan ve baş dönmesi yaşayan kadınlar bunun bir hamilelik belirtisi olup olmadığından emin olmak için, hamileliğin kaçıncı haftasında baş döner? Sorusuna cevap aramaktadır.

Aslında bu sorun kesin bir cevabı olmayıp, verilecek cevaplar genellikle göreceli bir ifade olacaktır. Buna rağmen gebeliğin erken dönemlerinde baş dönmesinin daha az yaşandığını dikkate alınırsa, en azından verilecek yakın cevaplar biraz daha doğru olacaktır.

Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Baş Döner?

Hamilelikte baş dönmesi daha çok gebeliğin 2. Haftasından itibaren başlayıp gebelik sonuna kadar çeşitli aralıklarla görülebilmektedir. Ancak en yoğun olarak, ikinci hafta ile 14. Hafta arasında görülmektedir.

Bu dönemde hamile kadınlarda rahim genişlemesi ve bunun sonucu olarak da kan damarlarına genişlemenin uyguladığı basınç baş dönmesinin daha sık görülmesine neden olmaktadır. İlk üç ayı kapsayan bu süreçte rahim genişlemesi büyük oranda tamamlandığı için, sonraki süreçlerde baş dönmesi yaşanabilir olsa bile daha az şiddette ve seyrekliktedir.

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

Rahim Genişlemesi

Gebelikte baş dönmesi nedenleri arasında, farklı birçok sebep sayılabilir. Ancak en önemli nedeni, rahmin genişlemesi olarak gösterilir. Çünkü gebelikte rahmin genişlemesiyle birlikte, bölgeye kan akışı normal zamana göre çok daha fazla olur.
Bunun sonucunda da diğer bölgelere veya organlara kan akışı kısa süreliğine de olsa yeterli olmayacağı için, baş dönmesi ve hatta daha yoğun yaşanması durumunda bayılma hissi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Ani Hareketler

Bunun yanı sıra gebelikte anne adayının ani oturması ve kalkması gibi sebeplerle de baş dönmesi yaşanabilir. Bu durum, genellikle kan basıncının düşmesiyle alakalıdır. Bu tip vakalarda panik yapılmaması ve durumun geçici bir şey olduğunun unutulmaması gerekir. Zira gebelikte stres, daha fazla sıkıntılı süreçlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Sırt Üstü Yatmak

Sırt üstü yatılmasının aslında zararsız bir gebelik yatış pozisyonu olmasına rağmen, bazen baş dönmesine neden olabileceği uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.
Sırt üstü yatılması durumunda ilerleyen gebeliklerde bebeğin ağırlığı ile rahim üzerinde oluşacak baskı, kan akışının farklı hızlarda sağlanmasına neden olabilir ve bunun sonucu olarak baş dönmesi yaşanabilir.

Kansızlık

Anemi hastalarında sıklıkla görülen belirtilerden biri, baş dönmesidir. Ancak hamilelikte yaşanan kısa süreli kansızlık problemlerinde de baş dönmesi problemi yaşanmaktadır.

Bu süreçte anne adayı beslenmesine daha fazla dikkat edip sağlıklı ve düzenli beslenerek, baş dönmesi problemini en aza indirebilir.

Açlık ve Susuzluk

Uzun süre aç ve susuz kalınması, baş dönmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Hamilelikte normal sürece göre aç ve susuz kalmamaya daha fazla dikkat edilmeli, düzenli aralıklarla beslenme sağlanmalıdır.

Hamilelikte almanız gereken su miktarı gün içerisine yayarak, kilonuzun 0,04 ile çarpımı ile bulunabilir. Meyve ve sebze tüketimine önem verilmeli, kahvaltı ve düzenli beslenme rutini atlanmamalıdır.

Aşırı Sıcaklar

Aşırı sıcak bir havada uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, hamile kadınlarda anlık olarak hormonal dengeye etki etmektedir. Bebeğin ağırlığı ve yaşanan hassas süreçle birlikte ortaya çıkan halsizlik veya kendini kötü hissetme durumu, baş dönmesini tetikleyerek başınızın dönmesine neden olabilir.

Hızlı Nefes Alıp Vermek

Anormal derecede hızlı nefes alıp vermeniz, hamilelikte baş dönmesi nedenleri arasındadır. Bu esnada kan hücrelerinin çalışmasında oluşan farklılıkların yanı sıra, kandaki oksijen dengesinde de kısa süreliğine dengesizlik yaşanarak baş dönmesi yaşanabilir. Ancak her hızlı nefes alan hamile kadınlarda, baş dönmesinin kesin olacağını söylemek zordur.

Kan Şekerinin Düşmesi

Bilindiği gibi kadın erkek fark etmeksizin baş dönmesine neden olan faktörler arasında, kan şekerinin düşmesi önemli bir yer tutar. Baş dönmesi ile birlikte göz kararması gibi sorunlara neden olan kan şekeri, açlık nedeniyle olabileceği gibi dengesiz ve düzensiz beslenme sonucunda da sıklıkla görülebilir.

Gebelikte Baş Dönmesi Nasıl Engellenir?

Gebelik sürecindeki kadınların sıklıkla cevap aradıkları hamileliğin kaçıncı haftasında baş döner? Sorusunun ardından, yaşanabilecek baş dönmesini engellemenin yolları hakkında da kısaca bilgilere yer vermek gerekir.

Aşağıdaki önerileri uygulamanız baş dönmesinin engellenmesinde, etkili olabilecek yöntemler olarak tavsiye edilmektedir. Baş dönmesi ve bayılma hissiniz en aza indirmek veya önlenmesine yardımcı olmak için, şunları uygulayabilirsiniz;

  • Uzun süre güneş altında kalmamaya özen gösterin. Özellikle aç ve susuzken güneş ışınlarına maruz kalmaktan sakınırken, güneş altında fazla yürümekten de sakınmalısınız.
  • Kıyafetlerinizin rahat olması, vücutta kan akışının olağan şekilde gerçekleşmesini sağlayarak baş dönmesinin daha az görülmesine yardımcı olur.
  • Aşırı soğuk ve sıcak suyla banyo yapmamaya dikkat edilmelidir.
  • Sağ kolunuzun üzerine doğru, rahat edebileceğiniz bir pozisyonda yatarak sırt üstü uzun süre durmamaya dikkat edin.
  • Sağlıklı ve düzenli beslenmek, gebelikte en önemli şeylerden biridir. Hamilelikte baş dönmesi sorununu önlemek istiyorsanız, mutlaka beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekir.
  • Ani hareketler yapmaktan uzak durmalısınız. Özellikle belirli bir süre oturduktan sonra aniden kalmanız, bir anda düşerek kendinize ve bebeğe istemeden zarar vermenize sebep olabilir.
  • Uzun süreli aç ve susuz kalınmamalı, gerektiği gibi beslenmeye dikkat edilmelidir.
  • Ayakta uzun süre kalmak yorucu olduğu gibi diğer nedenlerle beraber baş dönmesine neden olabilir. Mutlaka yeteri kadar dinlenmeye özen gösterin.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.