Kadına Dair Ne Varsa...

Hamileliğin İlk Ayında Belde Ağrı Olur mu?

0

Hamileliğin İlk Ayında Belde Ağrı Olur mu?

Erken gebelik belirtilerinin yaşanma olasılığı düşünüldüğünde, başka herhangi bir hamilelik belirtisi olmamasına karşın bel ağrısı yaşayan kadınlar hamileliğin ilk ayında belde ağrı olur mu? Sorusuna cevap aramaktadırlar.
Özellikle başka belirti olmamasına rağmen hamile kaldığından şüphelenen kadınların cevap aradığı soru hakkında tüm detaylar, yazının devamında sizlere sunulmuştur.

Hamileliğin İlk Ayında Belde Olur mu?

Hamilelikte bel ağrıları, bu süreçte anne adayları tarafından en sık görülebilecek rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Aslında bir hamilelik belirtisi olmasına karşın tek başına görülmesi durumunda, bel ağrısını hamilelik belirtisi olarak nitelemek pek mümkün değildir.
Yaşanan bel ağrılarını bir belirti olarak görebilmek için, hamileliğin farklı belirtilerinin de yakın süreçte görülebilmesi önemlidir. Hamile olmanız durumunda kısa süreliğine sadece bel ağrısı görebileceğiniz gibi, ek belirtilere de rastlamanız mümkündür. Şayet sadece bel ağrısı sorunu varsa, hemen gebelikten şüphelenmek yanlış olacaktır.

Kadınların sıklıkla sorduğu hamileliğin ilk ayında belde ağrı olur mu? Sorusuna gelince, ilk ayın sonlarına doğru bel ağrısının görülme olasılığı vardır. Çünkü gebelikte rahmin genişlemeye başlaması ve hormonal dengede yaşanan değişiklik, bel ağrısı gibi farklı etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
Sık yaşanan bir problem olmasına karşın gebelik süreci boyunca bazı hususların dikkate alınarak hareket edilmesi, bel ağrılarının şiddetinin daha ve görülme sıklığının daha az olmasını sağlayabilmektedir. İlk haftalardan itibaren kısmen görülecek bel ağrıları, 3 ve 6. Aylar arasında biraz daha yoğun olarak görülür. Bu aylardan sonra tekrar edebilecek ağrıların şiddeti, 3 ile 6 aylık süreçlere göre daha az olmaktır.

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte bel ağrısının nedenleri farklı olup, hamile olduğunuzu anlasanız bile her görülen ağrının gebelikten kaynaklı olduğunu da düşünmemek gerekir. Bu süreçte ağrıların çok olabileceği doğrudur. Ancak her görülen ağrıyı gebeliğe bağlamak yanlış olacaktır. Rutin kabul edilebilecek ağrıların üzerinde bir şiddetle devam eden ağrılar, farklı rahatsızlıkların da belirtisi olabileceği için mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Pelvis bölgesinde yer alan kaslardaki kasılmalar, rahmin büyümesi gibi sebepler ağrılara neden olabileceği gibi farklı etkenlerinde bu dönemde daha etkili olacağını söylemek mümkündür.

Bel Ağrısına Sebep Olan Durumlar

Rahim büyümesi: Hamilelikte sık görülen bu ağrıların en temel nedeni, rahim büyümesidir. Özellikle 3-6 haftalar arasında bu süreç daha yoğun yaşandığı için, sonuç olarak ağrılarda daha fazla görüleme başlayacaktır. Ancak rahim büyümesi ve hormon değişiklikleri nedeniyle görülen ağrılar, gebeliğin diğer aylarında da görülebilir.

Fazla kilo almak: Bazı kadınlarda gebeliğin ilk 3 haftasından sonra, kilo alımı normalin biraz daha üzerinde olur. Bunun yanında yaşanan vücut değişiklikleri ile birlikte, bel ağrıların artması normal kabul edilmektedir.

Vücut şeklinde değişiklikler: Hamile kadınlar tüm ağırlıklarını bel kısmına vererek, gebelik boyunca kısmen de olsa bir duruş değişikliği yaşarlar. Bu değişiklik vücudun alışık olmaması nedeniyle, belde ağrı problemlerine neden olur. Diğer taraftan kamburu çıkararak durmak omurilik sistemi üzerinden bele etki edeceğinden, yine çeşitli aralıklarla ağrıya etki edebilmektedir.
Stres: Doğrudan ağrıya sebep olmasa bile, vücuttaki kaslar üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilir. Bunun neticesinde, bel ağrılarında biraz daha hissedilir ağrılar görülebilmektedir.

Ağır kaldırmak: Gebelikte ağır kaldırmaktan kaçınılması gerektiği konusunda uzmanların yanı sıra, tecrübe sahibi yaşlı insanlarda sıklıkla uyarıda bulunurlar. Bunun sebebi bel ağrısı görülmesinden ve hatta daha şiddetli halinde düşük yapma riskinin artmasından kaynaklanmaktadır. Ağır kaldırmaktan kaçınmalı, eğer ki bir mecburiyet varsa dengeli davranmaya önem verilmelidir.

Ani ve yanlış hareketler: Hamilelikte ani ve yanlış hareketler yapmaktan kaçınmak gerekir. Bir anda hareket etmek yerine aniden doğrulmak veya dönüş yapmak, gebelik öncesi sürece göre bel ağrılarını daha fazla tetikleyebilir.

Gebelik Hormonları: Başta relaksin hormonu olmak üzere, tüm hamilelik hormonlarının bel ağrısına sebep olan etkileri bulunmaktadır. Bu hormon gebelikte anne adayının eklem ve kaslarının genişlemesine etki ettiği için, doğal olarak bel ve çeşitli kas ağrılarına da denen olmaktadır.

Uzun süre ayakta durmak: Bel bölgesinde gebelikle birlikte oluşan ağırlık, anne adayının karın ve bel bölgesini aşağı çekmektedir. Yer çekimi etkisiyle uzun süreli ayakta duran kadınlarda, hamilelikte bel ağrısı görülme riski daha yüksektir.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Önlenir?

Gebelikte bel ağrısı sorununu en aza indirmek için, çeşitli önlemler alabilirsiniz. Bu önlemler bel ağrısı riskini azaltacağı gibi, mevcut ağrıların etkilerini de en aza indirecektir.

  • Omurga sistemini destekleyici bir duruşa sahip olun. Hamilelik boyunca otururken mutlaka bel ve yan kısımlarını desteklemek için yastık gibi şeyler kullanarak oturun.
  • Hafif egzersizler yapmanız, belinizi kuvvetlendirir. Hamilelikte yapılabilecek egzersizler hakkında bilgi alarak, bel bölgenizin gerektiği kadar çalışmasına özen gösterin.
  • Doğru yatış pozisyonunu desteklemekte önemlidir. Yatış sırasında iki dizinizin arasına koyacağınız yastık veya kırlent, bu konuda size yardımcı olabilir.
  • Bel ağrısını önlemek için yapacağınız en önemli şeylerden biri ise, ideal kilonuzu korumaya çalışmaktır. Gebeliğin etkisiyle ideal kiloyu korumak mümkün olmasa bile, en azından hamilelikte 12 kilodan fazla kilo almamış olmaya dikkat edilmelidir.
  • Bel ağrılarınız arttığında ılık suyla duş alarak kendinizi rahatlatmanız faydalı olacaktır. Ağrı hissettiğinizde ılık duş alarak rahatlamayı deneyin.
  • Ani hareketlerden kaçınmak ve sağlıklı beslenmekte, hamilelikte ağrılara karşı alınabilecek önlemler arasındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.