GüzellikSağlık

Güneş Işınlarının Zararları ve Korunma Yöntemleri

Güneş Işınlarının Zararları ve Korunma Yöntemleri konusundaki yazımızla karşınızdayız.

Güneş ışınlarının en çok neden olduğu olumsuz etkiler güneş lekeleridir. Aşırı derecede güneş ışığına maruz kalan ciltte bu lekelerin görülmesi kaçınılmazdır. Bu lekeler en çok sırt ve omuz bölgelerinde oluşur. Ve oluşan lekelerin tam olarak giderilmesi neredeyse imkânsızdır. Bu yönde lazer tedavisi uygulansa da oluşan lekenin etkisi azalmakla birlikte tam olarak giderilememektedir. Güneş lekelerinin oluşmasına mani olacak yöntemleri aşağıda uzmanına danışarak açıkladık.

 

Güneş Lekeleri Nasıl Engellenir?

 

Gereğinden fazla güneşlenmemek en önemli detaydır. Havuz ya da denizden çıktıktan sonra tam olarak kurulanmak gerekir. Cilt üzerinde kalan su damlacıkları güneş ışığına maruz kaldığında mercek görevi görecek ve deriyi olumsuz etkileyecektir. Deniz suyundaki tuz ve havuz suyundaki klor güneş ışığına maruz aldığında gene cilt üzerinde olumsuz etki yaratacaktır. Kalitesiz ve içinde gerekli korumayı sağlayan etken maddeler olmayan koruyuculardan uzak durmak gerekir. Aksi halde güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden uzaklaşmak yerine tam tersi olarak cilt üzerinde olumsuz etkiye sebep olabilirler.

 

Güneş Işınlarının Zararları Nelerdir?

 

Güneş ışınlarının oldukça fazla olumsuz etkisi vardır. Bunlardan uzaklaşmak için doğru saatlerde güneşe çıkmak gerekir. Bu nedenle yaz aylarında 11 ile 15 saatleri arasında güneşe çıkmamak en doğru tercihtir. Bu saatlerde güneşe çıkmak ve güneşlenmek koruyucu dahi kullanılsa olumsuz etkilerinden tam olarak uzaklaşılacağı manasına gelmez. Bu saatlerde doğrudan cilt güneşe maruz bırakılmamalı ve denize ya da havuza girildikten sonra hemen kurulanmalı ve omuzlara mutlaka bir şey atılmalı ya da tişört giyilmelidir. Ayrıca bu saatler arasında da suda çok fazla kalınmamalıdır. Çünkü güneş su içinde olsanız dahi olumsuz etkilerini cilde nüfuz ettirecektir ve omuzlarınızdaki damlacıklara temas eden ışınlar lekelere yol açacaktır.

Koruyucu Kremler Hangileridir?

Güneş Işınlarının Zararları konusunu anladık peki hangi kremler bu zararların etkisini azaltma konusunda bize faydalı olacaktır?

Mutlaka cilt yapısına uygun koruyucu kremler kullanılmalıdır. Özellikle açık ten yapısına sahip kişiler günün hangi saatinde güneşlenirse güneşlensin cilt yapısına uygun faktördeki kremleri mutlaka sürmelidirler. Aslında hassas cilt yapısına sahip kişiler sabahlar 8-10 arası ve öğleden sonra 15 ve sonrasında denize girmeli ve güneşe çıkmalıdırlar. Bu saatlerde güneşe çıktıklarında dahi koruyucu kremlerini mutlaka kullanmalıdırlar.

 

Cildi nemli tutacak kremler tercih edilmelidir ve asla ucuz ve markasız kremler satın alınmamalıdır. Cilt yapısına uygun faktörde kremler alınmalıdır ve bu nedenle kişi cilt yapısını çok iyi tanımak zorundadır.

 

Güneş ışınları sadece güneş lekelerine sebep olmaz aynı zamanda kara leke dediğimiz olumsuzluklara da yol açar. Tüm bu olumsuz etkilerden olabildiğince uzaklaşmak için doğrudan güneş ışığına maruz kalmamak gerekir. Uygun saatlerde güneşlenmek, güneşlenirken cilt yapısına uygun koruyucu kremler kullanmak ve sudan çıktıktan sonra cildi ıslak bırakmamak ve hemen kurulanmak en temel dikkat edilmesi gereken detaylardır.

 

Yazımızın girişinde de belirtildiği gibi oluşan güneş lekeleri tam olarak asla vücuttan çıkarılamazlar. Bu nedenle oluşan lekenin giderilmesine yönelik uygulamalardansa daha başından bu lekelerin oluşmasını engellemek çok daha mantıklı ve çok daha kolaydır. Güneş ışınlarının ten ve vücut için oldukça faydası olduğu gibi özellikle güneşin tepede olduğu vakitlerde bu ışınlara maruz kalmak çok tehlikeli sonuçlara yol acacaktır. D vitamini sağlanması açısından güneş ışığı elzem olsa da doğrudan güneş ışığına maruz kalan özellikle hassas cilt yapısı çok olumsuz etkilenecektir.

 

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker