Anne-Bebek

Güneş Işınlarının Bebeklere Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Güneş Işınlarının Bebeklere Sağladığı Başlıca Faydalar Şunlardır;

Bebeklerde Kemik Gelişimini Destekliyor

  • Güneş ışınlarının bebeklerde kemik gelişimini destekleyebildiği yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Bu bakımdan uzmanlar bebeklerin gün içerisinde birkaç dakika kadar güneşe çıkarılması gerektiğini belirtmektedirler.

Fiziksel Gelişime Destek Oluyor

  • Bebeklerin güneş ışınlarına birkaç dakika kadar düzenli olarak maruz kalması beraberinde bebeklerde fiziksel yönden gelişimin de desteklenmesi söz konusu olmaktadır. Uzmanlar güneşe düzenli olarak çıkarılan bebeklerde güneşe düzensiz olarak çıkarılan bebeklere oranla daha sağlıklı bir fiziksel gelişim görüldüğünü belirtmektedirler.

Bebeklerin Daha Sakin Olmasını Sağlıyor

  • Güneş ışınlarının bebekler açısından sağladığı faydalardan biri de bebeklerin daha sakin olmasına destek olmasıdır. Uzmanlar gün içerisinde huysuzluk yapan bebeklerin birkaç dakika kadar güneşte kalmasının son derece faydalı olduğunu belirtmektedirler.

 

Güneş Işınlarının Bebeklere Sağladığı Başlıca Zararlar İse Şunlardır;

Bebeklerin Cilt Yapısında Tahrip Oluşturuyor

  • Bebeklerin gereğinden fazlaca güneş altında tutulması, maalesef ki bebeklerin cilt yapısında tahribatlara neden olmaktadır. Uzmanlar bu durumda bebeklerde güneş yanığı, sivilce, cildin morarması gibi ciddi cilt rahatsızlıklarının meydana gelebildiğini belirtmektedirler.

Bebeklerin Huzursuz Olmasına Neden Olabiliyor

  • Güneş ışınlarının bebeklere başlıca zararlarından biri de bebeklerin huzursuz olmasına neden olmasıdır. Bebeklerin gün içerisinde gereğinden fazlaca güneş ışınlarına maruz kalması, beraberinde baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik ve huzursuzluk gibi bazı olumsuz durumlara da maruz kalabilmektedirler.

Bebeklerde Havale Rahatsızlığına Neden Olabiliyor

  • Güneşin bebekler üzerinde meydana getirebildiği zararlardan biri de bebeklerde havale rahatsızlığına neden olabilmesidir. Uzmanlar bebeklerin güneş ışınları altında gereğinden fazlaca tutulmasının beraberinde bebeklerin beyin sağlığını olumsuz yönde etkilemesine ne sonucunda ise başta havale rahatsızlığı olmak üzere birçok sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olabildiğinin altını çizmektedirler.

Bebeklerin Daha Çabuk Susamasına Neden Oluyor

  • Güneş ışınlarının bebeklerde oluşturduğu zararlardan biri de bebeklerde normalden daha çabuk susamaya neden olmasıdır. Hassas bir yapıya sahip olması sayesinde çok daha erken susayabilen bebekler gün içerisinde birkaç dakikadan fazla güneş ışınları altında kaldıklarında aşırı olarak sıvı almak ihtiyacı duyabilmektedirler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Uzmanlar güneş ışınlarının bebeklere faydaları ve zararları nelerdir hakkında ebeveynlerin bebeklerini gün içerisinde güneşe çıkarırken bu eylemi 2-3 dakika kadar devam ettirmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.
  • Uzmanlar yenidoğan bebeklerin 1-2 dakikadan fazla güneşte tutulmaması gerektiğini ve aksi durumda bebeklerde ciddi sağlık sorunlarının oluşabileceğini belirtmektedirler.
Tags

Related Articles

2 Comments

  1. Kemik gelişimi için akşama yakın saatlerde güneşe çıkarıyorum bebeğimi 15 dakika kadar falan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker