Sağlık

Güneş Işınlarına Doğrudan Maruz Kalmanın Zararları

Güneş, hayat kaynağımız ama Güneş Işınlarının Zararları yok mu?

Güneş Işınlarına Doğrudan Maruz Kalmanın Zararları

Sıcak havaların yaklaştığı şu günlerde uzmanlar güneş ışığına karşı dikkatli olunması konusunda sık sık uyarılarda bulunuyorlar. Son 6-7 yıldır Ramazan aynını yaz dönemine denk geldiğini vurgulayan doktorlar oruçlu iken mümkün olduğunca güneş ışığından uzak durulması gerektiği ve vücudun aşırı sıvı kaybetmesine yol açılmaması gerektiği konusunda ısrarlılar. Kalp ve tansiyon hastalarının aşırı güneş ışığından kaçınmaları gerektiği ve hele de bu rahatsızlığı olan kişiler oruç tutuyorlarsa buna çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini gene uzmanlar dile getiriyorlar.

Saat 11 İle 15 Arasında Güneşe Maruz Kalmayın

Güneşin dik geldiği saatler arasında asla doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınmamalı ve bu saatler arasında asla güneşlenmemelidir. Bu saatler arasında güneş kremi de kullanılsa güneşin zararlı ışınlarını tam olarak engellemek mümkün olmamaktadır. Bu sebeple güneşlenmek isteyenlerin özellikle saat 3 ten sonra ve gene güneş kremi kullanarak güneşlenmeye özen göstermeleri gerekir. Kullanılacak güneş kremi cilt tipine göre belirlenmelidir.

Cilt kanserinin ana tetikleyicisi olarak güneş ışınları olduğunu dermatologlar sık sık dile getirmektedirler. Ayrıca güneş lekelerine güneşte gereğinden fazla kalanların maruz kaldığını da gene dermatologlar söylemektedir.

Gene uzmanların dediklerine bakılırsa, deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra yeterince kurulanmadan güneşlenmeye başlanırsa vücut üzerinde kalan su damlacıkları mercek görevi görmekte ve ten üzerinde leke oluşumunu daha da tetiklemektedirler.

Vücuda uygulanan güneş kremlerinin mümkün olduğunca kaliteli ürün olmasına ve içindeki etken maddeler dikkate alınarak satın alınmasına dikkat etmek gerekir. Bilinmedik bir ürün sırf ucuz diye asla tercih edilmemelidir. Bu tip ürünler yeterince koruma sağlamadıkları gibi güneş ışığının güçlü etkisi ile reaksiyona girip ciltte çok daha fazla ciddi hasara yol açmaktadırlar.

Tansiyon hastalarının, dolaşım sorunu olan hastaların, kalp hastalarının ve diyabet hastalarının aşırı sıcak havalardan kaçınması ve güneşin dik geldiği saatler arasında güneşten kaçınmaları gerektiği bilgisine azami özen göstermeleri gerekir.

Artık yaz dönemine girildi ve güneş çok daha fazla ısıtacak ve özellikle oruçla birlikte susuz kalan beden güneş sayesinde daha fazla su kaybedecektir. Bu bilgilerin göz önünde bulundurularak hareket edilmesini uzmanlar ısrarla vurgulamaktadırlar.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker