Sağlık

Göz Kuruluğu Rahatsızlığı Nedir? Neden Olur?

Günlük yaşantımızda bazı sebeplere bağlı olarak maruz kalabildiğimiz hafif düzeyli göz rahatsızlıklarından biri de göz kuruluğu rahatsızlığıdır. Genellikle ciddi bir göz sorunu olmayan göz kuruluğu rahatsızlığı bazı durumlarda önemli göz hastalıklarının da habercisi olabilmektedir. Bu bakımdan göz kuruluğu rahatsızlığına sıklıkla maruz kalınması durumunda yapılması gereken ilk şey hemen bir göz hekimine başvurulmasıdır. Bazı belirtilerinin de bulunduğu göz kuruluğu rahatsızlığı hafif seyirli göz sorunu olması sayesinden tedavisi oldukça basit ve kısa süreli olabilmektedir. Peki göz kuruluğu rahatsızlığı nedir neden olur dilerseniz ayrıca çokça merak edilen bu sorularımızın cevaplarını göz hekimlerimizden derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen gerekli bilgileri sunalım.

Göz Kuruluğu Sorunu

Göz sağlığında önemli bir role sahip olan gözyaşının bazı zamanlarda bazı sebeplere bağlı olarak kalitesinde düşüş durumu söz konusu olabilmektedir. Bu olumsuz durum sonucunda ise göz içerisinde kurumu durumu da söz konusu olabilmektedir. Yani özetle, gözyaşı salgısının azalım göstermesi durumu sonucunda meydana gelen göz rahatsızlığına göz kuruluğu adı verilmektedir.

Göz Kuruluğu Rahatsızlığı Neden Olur?

Birçok farklı faktörlerin neden olabildiği göz kuruluğu rahatsızlığının en belirgin nedeni A vitamini eksikliğidir. Özellikle de çocuklarda görülen A vitamini eksikliği sonucunda göz kuruluğu rahatsızlığı söz konusu olabilmektedir. Bu ana sebep ile birlikte ayrıca şu faktörlerin de göz kuruluğu rahatsızlığına neden olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

 • Ağız kuruluğu
 • Eklem ağrıları
 • Romatizmal hastalıklar
 • Kullanılan bazı ilaçlar

Göz Kuruluğu Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Makalemizin konusu olan göz kuruluğu rahatsızlığı nedir neden olur hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de göz kuruluğu rahatsızlığı hakkında merak edilen ayrıntılardan biri olan göz kuruluğu rahatsızlığının başlıca belirtileri hakkında bilgiler sunalım. Sinsi bir ilerleyişe sahip olan göz kuruluğu rahatsızlığı bu niteliği sayesinde belirtilerini kolayca fark ettirmeyebilmektedir. Özellikle de çocuklarda görülmesi durumunda belirtilerini aylarca belli etmeyebilmektedir. Göz kuruluğu rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Göz içerisinde yanma ve batma hissi
 • Göz içerisinde ve çevresinde mukus iplikleri oluşumu
 • Göz içerisinde ve çevresinde kızarıklık oluşması
 • Gözlerde aşırı yaşarma durumunun meydana gelmesi
 • Gözlerde yorgunluk hissi
 • Kontakt lens kullanımında rahatsızlık hissi gibi belirtiler göz kuruluğu rahatsızlığının temel belirtileridir.

Göz Kuruluğu Rahatsızlığı Nasıl Teşhis Edilmektedir?

 • Göz kuruluğu rahatsızlığında uygun tedavi seçeneğinin belirlenebilmesi açısından ilk olarak göz kuruluğu rahatsızlığına neden olan faktörlerin teşhis edilmesi gerekmektedir.
 • Bu aşamadan sonrasında ise teşhis süreci içerisinde ilgili doktor tarafından gözyaşı kalitesini doğrudan ölçen testlerin yapılması gerekmektedir.

Göz Kuruluğu Rahatsızlığının Tedavisinde Başvurulan Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Farklı tedavi seçenekleri ile tedavi edilebilen göz kuruluğu rahatsızlığının tedavisinde ilk olarak suni gözyaşı damla tedavisine başvurulmaktadır. Bu tedavi uygulaması sayesinde mevcut gözyaşı kalitesinin yükseltilmesi sağlanmaktadır. Göz kuruluğu rahatsızlığının tedavisinde başvurulan diğer bir tedavi seçeneği ise mevcut gözyaşının korunmasına yönelik tedavi uygulamasına gidilmesidir.

Not: Makale bilgilendirme içerikli olup reçete değildir. Göz kuruluğu rahatsızlığınız için göz doktorunuza başvurunuz.

Kaynakça: www.batigoz.com ve www.galatatip.com.tr

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker