Anne-BebekSağlıkZayıflama Yöntemleri

Gebelikte Kilo Kontrolü

Gebelikte Kilo Kontrolü

Bütün bayanlar elbet bir gün anne olmayı düşler ancak bazıları hamilelikte alacakları kilolar yüzünden korku ve dehşete kapılır. Ancak herkesin de bildiği gibi bütün gebelik dönemleri her kişiye göre değişkenlik gösterir kaldı ki aynı anne adayının birinci veya ikinci hamileliğinde bile farklılıklar yaşanabilir.

Buradan varacağımız sonuç ise her bir gebelik döneminde alınan kilolar kişinin metabolizmasına bağlı olarak değişir, kendinizi bir başkası ile kıyaslama yapmamalısınız.

Ayrıca gebelikte kilo kontrolü sağlamak için gereksiz ve zararlı diyetlere başlamanızda oldukça risk arz edebilir, kilo alım hızınız normalin üstünde ise mutlaka kadın doğum uzmanınızla görüşerek diyetisyen tavsiyesi almalısınız. Unutmayın ki yediğiniz bütün yiyecekleri bebeğinizle paylaşmanız gerekiyor buda bazen fazladan bir porsiyon bile olabilir.

Gebelikte kilo kontrolü az yemek ile veya sadece tek yönlü beslenme ile asla sağlanmaz, tamam kişinin kendini aşmaması güzel bir şey ancak sağlığınızın bozulması da oldukça yüksek bir ihtimaldir. Öncelikle çevrenizdeki kişilerin sizin hakkınızda ki olumsuz düşüncelerinden kendilerinizi soyutlayın özellikle de kilolarınız ile ilgili olanlardan.

Metabolizmanızın çalışması sonucu yakılacak yağlar normal dönemde yemediğiniz ancak hamile iken yediğiniz yiyecekler ile vücudunuza girer ve gebe olduğunuz içinde yapacağınız spor aktivitelerinin kısıtlı olması tam anlamı ile bir dezavantajdır. Ancak her halükarda yapabileceğiniz en güzel spor hamile bayanlar için bol bol yürüyüş yapmaktır, hem yağ yakımı sağlar hem de doğum aşamasında size ve bebeğinize yardımcı olur.

Spor yapmak istemeyen kişiler ise gebelikte kilo kontrolü kısmını az porsiyon veya az çeşit olayında bulur. Bilinçsizce yapılan diyetler normal dönemlerinizde bile size zarar verebilecekken zayıf düştüğünüz gebelik döneminde size ve bebeğinize neler yapabilir kim bilir. Bu yüzden de kesinlikle uzman görüşü ve yardımı ile gerekli görüldüğü takdirde diyet yapılmalıdır.

Ayrıca bilinmesi gereken bir durum daha vardır. Bazı rahatsızlıklar normal koşullarda yaşam kalitenizi engelleyecek boyutta olmasa da gebelik gibi hassas döneminizde oldukça yüksek seviyelere çıkabilir. Örnek vermek gerekirse diyabet veya hipertansiyon gibi liste daha da uzayabilir, işte tamda bu konular yüzünden özellikle gebe iken diyete başlamadan önce uzman görüşü almanız şarttır.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker