Anne-BebekSağlık

Gebelikte Kan Sulandırıcı İğne Kullanımı

Gebelikte Kan Sulandırıcı İğne Kullanımı

Eski dönemlere nazaran günümüzde ki gebeliklerde düşük riskinin yüksekliği veya ölü doğum oranlarının artması ile gün yüzüne çıkan kan sulandırıcı iğne kullanımları oldukça yaygınlaşmıştır. Gebelikte kan sulandırıcı iğne kullanımı neden gereklidir sorusu aslında pek çok kişi tarafından sorulan ancak cevabı tam olarak bilinmeyen bir sorudur. Bilindiği gibi anne karnındaki bebeklerin gelişimi kordon bağı ve içerisinden geçen annenin kanı ile sağlanmaktadır. Annenin vücudundaki mineral ve vitaminler kan yolu ile bebeğe aktarılırken annenin sahip olduğu kanın oldukça akışkan olması önemlidir. Gebelik dışı durumlarda annenin kan akışkanlığı vücudu için yeterli olsa da bazı özel durumlarda bebeğin beslenmesine yetemez bu yüzdende bebekte gelişim geriliği veya erken ölüme sebebiyet verebilir.

Bu yüzden de ilk gebeliklerinde sıkıntı yaşayan anne adaylarına genel olarak kadın doğum uzmanlarının önerileri arasında kan sulandırıcı iğne kullanımı sıkça rastlanılır. Bu türevdeki ilaçların kullanımı öncelikle doktor önerisi ile sağlanırken gerekli tahlil ve kontrollerinizin de ihmal edilmemesi gerekir. İlacın kullanımı genel olarak günde 1 kere olarak tavsiye edilir, anne adayı tek kullanımlık hijyenik iğneleri kolundan, bacağından veya gerekli durumlarda karın bölgelerinden vurulabilirler. Genel olarak anne adayının enjeksiyonu öğrenerek kendisine uygulaması daha fazla kolaylık sağlar, çünkü gebeliğin ilk günlerinden doğum yapılacak güne kadar kullanılması gerekir. Bu yüzden de uygulamanın ev ortamında yapılması her açıdan anne adayına kolaylık sağlar.

Gebelikte kan sulandırıcı iğne kullanımı diye bahsedilince pek çok kişinin gözünü korkutsa da hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde gebelik dönemini tamamlaması için gerekli ise acısına göz yumulabilecek bir tedavi sayılır. Çoğu kişi bir hastalık gibi görse de aslında kan sulandırıcı iğneler veya haplar bir nevi takviye uygulama gibi görünmelidir. Zaten yeteri kadar strese sahip olan anne adayının iğne kullanmasından dolayı gereksiz yere konuşulması bebeği ile ilgili endişelerini artırmaktan başka bir işe yaramaz. Bilinmeden konuşulması yerine anne adayına yardımcı olacak ve motivasyonunu artıracak şekilde destek olunmalıdır. Gebeliğin sağlıklı bir şekilde tamamlanması anne adayının rahatsızlıklarının tespit ve tedavisi ile birlikte bebeğin düzgün bir şekilde beslenmesine de bağlıdır.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker