Anne-Bebek

Gebelikte Beslenme

Gebelikte beslenme hem gebeliğin sağlıklı geçmesi ve hem de anne adayının sağlıklı olması açısından yeterli ve kaliteli bir besin programı ile beslenmesini kapsamaktadır. Genel olarak anne adayının gebelikteki kilo alımı 9-13 kilo arasında hedeflenirken gebeliğin ilk 3 ayında bu kilonun minimumda tutulması sağlanmaktadır. Gebelikte özellikle bulantı sorununun beslenmeyi etkilemesi sebebiyle mercimek çorbası, yayla çorbası, peynir çeşitleri, az porsiyonlarda meyve çeşitleri veya diğer besinlerin tüketilmesi çok daha yararlı olacaktır.

Gebelikte beslenme için en önemli kural öğün atlamamak ve ara öğün desteğini ihmal etmemekten geçmektedir. En önemli öğün tabi ki kahvaltıdır. Kahvaltıda anne adayına her gün yumurta, peynir, domates, biber, roka, salatalık gibi besinler önerilmektedir. Öğle ve akşam yemeklerinde ise genelde et, balık veya tavuk tüketiminin olması gereklidir. Çünkü anne ve bebeğin artan protein ihtiyacının karşılanması bu şekilde desteklenmektedir.

 

Protein kaynağı olarak ayrıca yoğurt ve kuru baklagillerden de destek alınması, taze yeşillik ve sebze yemeklerinin de tüketilmesi beslenme programı açısından önemlidir. Gebelikte alınması gerekli olan önemli bir diğer besin maddesi ise doğal minerallerdir. Demir alımının çok önemli olduğu düşünüldüğünde taze yeşillik, kırmızı et, kuru meyve, kuru bakliyat ve pekmez tüketilmesi anne adayına kesinlikle önerilmektedir. Diğer önemli bir mineral ise kalsiyumdur ve kalsiyum genel olarak süt ürünleri, kuru bakliyat ve yeşil yapraklı sebzelerde yer alır. Bu nedenle demir, magnezyum ve kalsiyum mineralleri anne adayına gebelikte verilmesi gereken vitamin ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Karın ve ayak krampları başta olmak üzere ödem gibi pek çok sorunun önlenmesinin yanında anne ve bebek sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptirler.

Gebelikte beslenme için anne adayının ideal kiloda kalması da önemsenirken bebeğin gelişimi de desteklenen bir beslenme programı doktorunuz tarafından verilecektir. Son olarak ise besinleri doğal mevsimlerinde tüketmenin önemi ve gerekliliğinin de unutulmaması gereklidir. Sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca taze, doğal ve organik olmasına dikkat edilmesi tavsiye edilirken beslenmeye ek olarak egzersiz ve yürüyüşlerin de planlamasının bir bütün olarak ele alınması anne ve bebek sağlığı açısından ciddi bir öneme sahiptir.

Tags

Related Articles

2 Comments

  1. gebeliğimde ideal kiloda kalmaya çok dikkat ettim, doktorum beslenme programı vermişti zaten tamamen uydum programa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker