Sağlık

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

 

Kadınların sıkça merak ettiği konulardan biri olan gebelik haftası hesaplama kadın doğum uzmanları tarafından net bir şekilde öğrenilmektedir. Bu yazımızda Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Kadın doğum uzmanları gebeliğin kaçıncı haftada olduğunu tespit etmek için son adetin başlangıç gününü baz alarak hesaplama yapmaktadır. Bu hesaplama gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu ve bundan sonraki haftalarda anne ve bebeği nasıl bir gelişim aşaması beklediği bilgisi yine doktordan alınmalıdır.

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır

Otomatik gebelik hastası hesaplama uygulamaları yanlış veri çıkarabildiğinden en doğru bilgi yine son adetin başlangıç tarihi alınarak hesaplanmasıdır. Gebe bir kadının haftalık olarak bebeği ile ilgili gelişim hakkında da bilgi sahibi olmasına yardımcı olan kadın doğum uzmanı anne ve bebeğin sağlığını ön planda tutarak bilgi paylaşımı yapmaktadır.

Gebelik haftası hesaplama için tercih edilen son adetin başlangıç tarihinden itibaren gebelik başlamış olarak sayılır. Bebeğin ne zaman dünyaya geleceğinin tahmini tarihi de hesaplama ile meydana çıkabilmektedir. Doğum genel olarak 38. Ve 42. Haftalar arasında gerçekleşerek bebeğin sağlıklı bir şekilde doğması planlanır. Bebeğin gelişimi ve annenin durumu doktor kontrolü altında olmaktadır.

 

Gebeliğin ilk dönemlerinde her hamilelik farklı tepkiler ile meydana gelebilir. Bazı hamileliklerde hamile kalındığı halde adet görülmeye devam edilebilmektedir. Bu da gebeliğin kaçıncı haftada olduğunu anlamayı zorlaştırabilmektedir. Düzenli şekilde adet görmeye devam eden bir çok hamile kadın bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hamile olduğu halde bebeğin gelişiminin az olmasından dolayı bunun farkında olmayan anne adayları da olmaktadır.

Gebelik haftası hesaplamak için son adetin başlangıç tarihini çok iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Elektronik ortamda tahmini hesaplanan gebelik haftaları doğru bir bilgi vermeyebilir. Bu yüzden mutlaka kadın doğum uzmanı tarafından muayene edinilmesi gerekmektedir. Doktor muayenesinden sonra bebeğin kaç haftalık olduğu ve bundan sonraki gelişim evrelerinin hafta hafta ayrıntılı bilgisi doktor tarafından verilecektir. Gebelik haftası bebeğin gelişiminde ve doğumunda anneyi doğuma hazırlayan aşamalardan biridir. Haftalık olarak bebekteki gelişim ve değişimler gözlenerek bebeğin ve annenin sağlığı hakkında da bilgi edinilebilmektedir. Sağlıklı bir gebelik dönemi için mutlaka doktor kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker