Anne-BebekSağlık

Gebelik Dönemi

Kadınların yaşamları boyunca özel dönemlerinden biri olan gebelik dönemi hassas ve bir o kadar da gergin oldukları dönemlerden biridir. 9 ay boyunca hayatına katacak olduğu bebeğini bekleyerek ve olumsuzluklar ile karşılaştığı dönemde kendi sağlığından önce bebeğinin sağlığını ön planda tutmaktadır.

Kadınlar gebelik döneminde bebeğin karında büyümeye başlamasından itibaren çok hassas bir döneme girebilmektedirler. Özellikle gebeliğin öğrenildiği ilk günlerden itibaren özellikle gebeliğin ilk dört ayında duygusal olarak da kendini bu döneme hazırlamaya çalışmaktadır. Gebeliğin ilk dönemlerinde anne adayı kendini yeni haline alıştırabilmesi için sürekli tedirgin olabilmektedir. Bu dönemde kendisini yalnız hissetmemesi ve yanında destek olan kişilerin olduğunu bilmesi kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilir. İlk gebeliklerde genel olarak bu tür sorunlar çok fazla yaşanmaktadır. Anne adayının gebelik süresince tedirgin olması bebeğin gelişimine de etki etmektedir.

Gebeliğin 5. ayından sonra anne adayı kendini bu duruma daha çok alıştırmış ve vücudunda oluşan değişimlere karşıda kendini daha hazır hissetmeye başlamaktadır. İlk zamanlarda yaşamış olduğu zorluklara rağmen bebeğin doğumu yaklaştıkça ve bebek ile ilgili sağlıklı haberler aldıkça kendini daha rahat hissederek doğuma hazırlanmaktadır. Annenin bu dönemde psikolojisinin oldukça rahat olduğu gözlenir.

Gebeliğin son dönemleri yaklaştıkça anne ilk zamanlardaki tedirginliğini tekrar yaşayabilir. Bu durum doğuma kadar da gidebilmektedir. Annenin doğuma ne kadar hazır olduğu gözlense de kendini yalnız hissetme duygusu tekrar yaşanabilmektedir. Gebelik dönemindeki bir kadında hem hormonların hem de duygusal açıdan değişimlerin olması oldukça doğaldır. Doğum sonrasında annenin psikolojisi bebeğin ruh sağlığını da etkileyecektir. Bu yüzden özellikle uzmanlar gebelik döneminin sakin ve rahat geçmesi için anne adaylarını uyarmaktadır. Gebelik süresince anne karnındaki bebek her şeyden etkilenmektedir. Bu durumda doğum sonrasında da bebeğin gelişimini etkileyici faktör olarak gebelik dönemi ön planda tutulmaktadır. Sağlıklı bir bebeği dünyaya getiren anneler gebelik döneminin stresli geçmemesi için ve bebeğin zarar görmemesi için yaşam koşullarını bile değiştirmek zorunda kalabilir. Anne adaylarının da bu konuda yardım almaya çekinmemesi bebek için en doğru yol olacaktır.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker