Kadına Dair Ne Varsa...

Evlilikleri Bitiren Nedenler Nelerdir?

0

Evlilikleri Bitiren Nedenler Nelerdir?

Evlilikleri bitiren nedenler nelerdir? maddi sorunlarla birlikte yaşanan fikir ayrılıkları, mutlu olması beklenen birlikteliği çıkmaza sokan başlıca nedenlerden biridir. Her birey evlenerek mutlu bir yuva kurup hayatı boyunca da bunu sürdürmek ister. Özellikle Müslüman Türk toplumlarında aynı eş ile mutlu ve kalabalık bir aile hayatı, hayal edilen en önemli şeylerden biridir.

Kadınlarda olduğu gibi erkekler tarafından da fazlaca istenilen bu yaşantı, maalesef ki bazı fikir ayrılıkları nedeniyle evliliğin temelden sarsılmasına neden olabilmektedir. Bu durumda eşler birbirine karşı olabildiğince anlayışlı davranmalı, payı olan tarafın alttan almasını bilmesi gerekir.

Zira özellikle sonuca ulaşmayan tartışmaların sonu yoktur. Uzmanlar fikir ayrılıklarının evliliğin sonunu getirebilecekleri konusunda uyarıyorlar.

İşte Evlilikleri Bitiren Nedenler

Onu Değiştirmeye Çalışmayın

Nasıl ki eşinizi ilk tanıdığınız şekilde seviyorsanız, evlendikten sonra da onu değiştirmeye veya kendinize benzetmeye çalışmayın.

Hiç şüphesiz ki çok büyük hatalar affedilmesi zor hatalardır. Ancak karşınızdaki kişi de sizin hoşlanmadığınız birtakım özellikler olabilir. Şayet bu özellikler toplumun genelinde hoş karşılanmayacak düzeyde değilse, karşınızdaki insanı değiştirmek yerine onu bu özellikleri ile kabul etmeye çalışın.

Gerçekten toplumda hoş görülmeyecek özellikleri taşıyorsa, bunu düzeltmesi için uygun bir dil ile uyarmanız daha sağlıklı olacaktır. Hayatta hiçbir zaman mükemmel insan olmayacağını veya mükemmele yakın insanın nadir görüleceğini unutmayın.

Sizin de bazı özelliklerinizi karşı tarafın sevmeyeceğini düşünerek, bu konuda biraz daha anlayışlı olmanız sağlıklı bir evlilik için faydalı olacaktır.

Arkadaşlarınızı Tartışma Konusu Yapmayın

Kadın veya erkek hiç fark etmeksizin, evlilik hayatınızda arkadaşlarınızı tartışma konusu yapmamaya özen gösterin. Şayet kötü ahlaklı arkadaşı bulunan eşinizi uyarmanız gerekiyorsa, bunda hiçbir sakınca yoktur. Ancak bunu uygun bir dille karşı tarafı incitmeden dile getirmeniz önemlidir.

Kadının veya erkeğin evlendikten sonra da arkadaşları ile eskisi gibi sık olmasa bile görüşmeye devam etmesi gerektiğini unutmayın. Ancak erkeklerin kadın arkadaşları ile kadınların ise erkek arkadaşları ile evlendikten sonra iletişimine sınır getirmeleri mutlaka gereklidir.

İletişimi Kesmeyin

Evliliklerde eşler arasında problem olan şeylerden biri de arandığında ulaşılamamaktadır. Eşlerin birbirine sık ve uzun bir süre ulaşamaması korku ile birlikte kıskançlık, tartışma ve güvensizlik gibi farklı sorunlara neden olacağı için evliliğin sarsılmasına müsait bir durum ortaya çıkar.

Elbette ki arada şarjınız bitebilir veya çeşitli sebeplerden dolayı eşiniz ulaşamayabilir. Fakat bu durumun çok sık ve uzun süreli tekrar etmesi, ister istemez karşı tarafta bazı kaygıların oluşmasına neden olacaktır.

Dinlemek Saygının Gereğidir

Karşınızdaki insanı dinlemek sadece ona olan saygının bir gereği değil, aynı zamanda kendinize olan saygının gereğidir. Çünkü insan kendine has özelliklere sahip bir varlıktır. Bu yüzden ilişkinin daha iyi bir şekilde ilerleyebilmesi için mutlaka karşınızdaki insanı iyi bir şekilde dinlemeniz gerekir.

Aynı şeyi empati yaparak düşündüğünüzde de eşinizin sizi dinlemediğinde nasıl ki kendinizi değersiz hissettiğiniz söz konusu ise, aynı şey karşı taraf için de geçerli olacaktır. Böyle bir durumda ise kişi kendine değer verecek farklı arayışlarının içine maalesef ki girebilir.

Büyük Beklentiler İçinde Olmayın

Evliliklerde en büyük sorunlardan biri, taraflardan herhangi birinin eşinden büyük beklentiler içinde olmasıdır. İnsanların bazıları çok rahat konumlarda dünyaya gelirken, bazıları da gayret ve şans ile rahat bir konuma erişebilir.

Ancak bazılarının da üstün çaba göstermelerine rağmen istedikleri konumda olamayacaklarını düşünmeniz gerekir. Bu yüzden asgari seviyede eşlerin birbirinden beklentileri oldukça doğalken, çok yüksek beklentilerin içerisine girmek ilişkinizi sarsabilir.

Gereksiz Kıskançlıkları Kenara Atın

Küçük kıskançlıklar bir evlilikte ilişkinin kuvvetlenmesine yardımcı olabilir. Ancak gereksiz ve aşırı baskılı kıskançlıkların uzun süre devam etmesi, evlilikleri bitiren nedenler arasında ilk sıralarda yer alıyor. En iyi ihtimalle aşırı kıskançlıklar, sürekli tartışmalarla birlikte eşler arasındaki saygının yok olmasına neden olabilir.

Diğer İçeriklerimize de Bakabilirsiniz: Küçük Dokunuşlarla Eski Kıyafetlerinizi Renklendirin – Kadın Güncel (kadinguncel.com)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.