Aileİlişkiler

Evliliklerde Çocuklar

Evliliklerde çocuklar kurulan yuvanın en önemli parçası oluyor. Bir aile kurulmaya karar verildiğinde çiftlerin en çok merak ettiği çocukları oluyor. Henüz yeni evli olan çiftler çocuk konusunda biraz çekimser kalsa da ilerleyen zamanlarda çocuk sahibi olmaya karar veriyorlar. Bir çocuğun doğru şekilde eğitilmesi ve aile ortamının çocuğa verilmesi ebeveynler için oldukça önemli. Çocukların yetişme tarzı ve ailede görmüş oldukları eğitim ilerleyen yaşamlarında oldukça büyük önem taşımaktadır.

Çocuk sahibi olunduktan sonra çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması ve her dediğinin yapılması doğru bir davranış olmamaktadır. Bu durum çocuğun şımarık ve özgüvensiz olmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra çocuk eğitiminin aileden başladığı konusunda hem fikir olan ebeveynler çocuklarını büyütürken daha hassas davranabilmektedirler.

Çocuk yetiştirirken ailelerin en büyük hatası çocuğa özgüvenini vermemeleri olmaktadır. Evliliklerin çoğunda çocukların yetişme tarzı ebeveynlerin yetiştirildiği gibi yapıldığı için yeni yetişen çocuklarında da anne ve babalarından gördükleri gibi yetiştirmeye çalışmaktadırlar. Bu yanlış bir yetiştirme tarzı olduğu gibi ev içerisinde sürtüşmelerinde olmasına sebep olmaktadır.

 

Evliliklerde çocuklar yetişirken kendilerini daha rahat ifade edebilecekleri ortamların olmasına dikkat edilmelidir. Kendini özgür bir şekilde ifade edebilen çocuklar gelecekte daha kendine güvenen ve ayakları yere sağlam bireyler olmaktadır. Evlilikteki bir çok sorunun çocuklara yansıtılmaması onların ileride sıkıntı yaşamalarına sebep olabilir. Bu durumda herhangi bir sorun karşısında başa çıkamama meydana gelebilir. Çocukların yetişmesinde okul çağına gelindiğinde aile verilen eğitim sayesinde okuldan alınan eğitimle beraber başarılı çocuklar yetiştirilebilir. Eskiden büyükler bu konuda ebeveynlere yardımcı olurken hayat şartlarından dolayı artık aileler çocukları üzerinde daha fazla hakimiyet kurabiliyorlar. Bu durum ebeveynlerin çocuk yetiştirirken doğru kararlar almasına yardımcı olacaktır.

Sağlıklı ilişkilerde yetişen çocuklar ebeveynlerinin ilişkilerini de örnek almaktadır. Model olarak edindikleri ebeveyn ilişkileri sosyal yaşamlarında büyük rol oynar. Daha akıcı ve daha pozitif düşünmelerine yardımcı olur. Evliliklerde çiftler arasında meydana gelen sorunlar çocukların yetişme çağında olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Özellikle boşanma aşamasındaki çiftler çocuklardan ziyade kendi yaşamlarını ön plana çıkardıkları için hem ebeveynler hem de çocuklar için bu süreç zarar verebilmektedir. Çocuk yetiştirirken çocuklara uygun ortamlar olması mutlu çocukların yetişmesini sağlayacaktır.

Tags

Related Articles

One Comment

  1. çocuk sahibi olduktan sonra sadece maddi yönden ebeveynleri değiliz onların, manevi desteğe de ihtiyacı var çocukların, kendilerini yalnız hissetmemeliler. İlişkiyi de sağlıklı yürütmek gerek, çocuklar ufacık bir tartışmadan bile etkilenebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker