Dekorasyon

Evlerde Yenilikçi Bir Yaklaşım: Açık Mutfak

Açık Mutfak Nedir?

Nüfus ve yapılaşma artıp evler küçülmeye başladıkça iç mekânlarda yenilikçi yaklaşımlar önem kazanmaya başladı. Annelerimizin özenle temizleyip kapısını kilitlediği salonlar geride kaldı. Stüdyo daireler yaygınlaştır. Artık bizim için evin her metrekaresi değerlendirilmeyi bekleyen birer hazine gibi. Sürekli, nasıl daha işlevsel hale getireceğimizin hesabını yapıyoruz. Amerikan mutfak işte bu ihtiyaçtan doğmuş bir mutfak stilidir. İlk kez Amerika’da kullanıldığı için Amerikan Mutfak adıyla da anılır.

 

Olumlu Yanları

Kadınlar günün büyük bölümünü mutfakta geçirirler ve bu süreçte normal hayattan kopalar. Açık mutfak, onları hem sosyal hayatın içinde tutar, hem de mutfağı modern bir yaşam alanı haline getirir. Bir yandan yemek yaparken, diğer yandan arkadaşınızla sohbet edebilirsiniz. Uygun bir dekorasyonla, kalabalık misafirler ağırlayabileceğiniz alanlar yaratabilirsiniz. Açık mutfak size aynı zamanda servis kolaylığı sağlar. İhtiyaç duyduğunuz her şey elinizin altındadır. Televizyonunuzu izlerken yemeğinizi kontrol edebilmenin rahatlığını yaşarsınız.

Olumsuz Yanları

Hayatınızı kolaylaştıran bu modern çağ icadının kötü yanlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Örneğin, tam siz yemek yapma adına ortalığı dağıtmışken biri çıkagelir. Neyi nereye sokuşturacağınızı şaşırırsınız. Ya da bulaşık makinesi, buzdolabı gibi elektronik eşyaların sesi kafanızı şişirebilir. Mütemadiyen yemek kokularıyla haşır neşir olmak dayanılmaz gelebilir.

Migreninizi yatıştırabilmek için kaçacak delik ararsınız. Eğer açık mutfak kullanma konusunda kararlıysanız, böyle durumlar için de çözümler oluşturabilmeniz gerekir.

Çözüm Yolları

Bütün ıvır zıvırlarınızı ortadan kaldırabilen kullanışlı dolaplar yaptırın. Elektronik eşya alırken mümkün olduğunca az ses yapanları seçin. İyi bir havalandırma sistemi kullanın. Ankastre mutfaklar sizin için en iyi seçim olacaktır. Eşya alırken, enerjinizi düşürmeyecek, sıcak renkleri tercih edin. Öte yandan, diğer eşyalarınızla da uyumlu olmaları gerekir. Mutfakta kesinlikle çöp ya da kirli bulaşık tutmayın. Yaşam alanınızın temiz ve düzenli olması, hem sizi, hem de misafirlerinizi mutlu edecektir.

Atıştırmalara Dikkat

Açık mutfakların en kötü yanı, etrafınızın yiyeceklerle dolu oluşudur. Bu durum kısa sürede kilo almanıza sebep olabilir. Öğünler dışındaki zamanlarda buzdolabından uzak durarak önleminizi alın. Atıştırmak yerine sık sık su içmeyi deneyin. Sağlığınız için, böylesi çok daha yararlı olacaktır.

Tags

Related Articles

One Comment

  1. açık mutfak olan bi ev alıcaz biz de eşim de seviyor bu tarz mutfağı, 1 seneye kadar kavuşmuş olurum mutfağıma 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker