Dekorasyon

Eviniz Aydınlık Olsun

Eviniz Aydınlık Olsun

Ev içerisinde aydınlatma oldukça önemlidir. Beyaz ve sarı ışık ile yapılan aydınlatma evin her köşesinin daha hoş ve ışıltılı görünmesini sağlar. Evinizde odalarınızın da daha büyük görünebilmesi için ışıktan faydalanabilirsiniz. Loş ve karanlık odalar her zaman kasvetli ve küçük durmaktadır. Fakat aydınlatma konusunda hassas davranarak daha parlak ve daha geniş görünmesi için evin içerisinde yer alan aydınlatma etkili olacaktır.

Salon ya da oturma odanızın ışıklandırmasında kullandığınız beyaz ışık odanın ışıltısını yansıtacaktır. Çok büyük salonlarda genellikle tavanda ışıklandırma yapmak için iki yer bulunur. Küçük ebatlardaki salonda ise bir avize yeri bulunmaktadır. Daha aydınlık geniş salonlarda tavanda yerleştirilen avize yerleri iki adet olacağından kullanacağınız avizelerde büyük ve gösterişli olmalıdır. Bu sayede avizede yer alan lambalar salon içerisinde ışıltılı bir aydınlık sağlar. Renkli avizeler yerine genellikle tek renk avize tercih etmek gözünüzü de yormayacaktır. Bunun yanı sıra küçük salonlarda tek bir avize yeri olacağından bol ışık olması için birkaç lamba ile aydınlatma yapılması gerekir. Böylece salonun her köşesine ışık gitmiş olacaktır.

Oturma odası gibi salondan daha küçük alanlarda da beyaz ışığın tercih edilmesi aydınlığın daha fazla olmasına yardımcı olur. Sarı ışık kullanmamaya özen göstermelisiniz. Genel olarak beyaz ışığın tercih edilmesi evin her bölümünde daha çok aydınlık sağlar.

Mutfaklarınızda kullandığınız ışıklandırmada da mutfağa yakışan sarkıt avizeler tercih etmelisiniz. Işığın yemek masasına daha yakın olması gerekir. Ayrıca yemek yaparken ya da mutfakta zaman geçirirken beyaz ışıktan gün ışığı gibi yararlanabilirsiniz.

Yatak odalarında ve banyo aydınlatmasında genel olarak sarı ışık tercih edilir. Sarı ışık hem gözün yorulmasına engel olur hem de çok fazla rahatsız edici değildir. Karanlıkta yatak odasının ışığı yandığında gözünüzü yormayacaktır. Banyoda sarı ışık olmasının nedeni isse özellikle bayanlar için banyo aynasını kullanmak isteyenlere kolaylık sağlayacaktır. Daha keyifli ve kullanışlı bir ortam yaratmış olursunuz. Evinizin yerleşimine göre ışıklandırmayı yaparak göz sağlığını koruyarak tercih etmelisiniz. Böylece evinizin aydınlatması istediğiniz şekilde yapılabilir. Seçmiş olduğunuz avizelerinizi de buna uygun şekilde tercih edebilirsiniz.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker