Kadına Dair Ne Varsa...

Evde Kendi Dezenfektanınızı Yapabilirsiniz!

0

2020 yılının ilk günlerinden bu yana tüm dünyayı adeta rehin alan bir hatalık ile birlikte yaşıyor ve bu hastalığa yakalanmamak içinde uzmanların belirttiği gibi hijyene önem veriyor ve dezenfektanı da bol olarak kullanıyoruz. Pandeminin yayılması üzerine dezenfektan fiyatlarında büyük bir artış olmasının yanında ayrıca bulunması konusunda da bazı zamanlarda sıkıntı yaşanıyor. Evde kendi dezenfektanınızı yapabilirsiniz ve bu şekilde de sıkıntı yaşamanın da önüne geçebilirsiniz.

Bu şekilde hem maliyeti daha uygun olacaktır hem de bol miktarda hazırlayacağınız için evinizde çantanızda rahatça bulundurabilirsiniz. Evinizde bulunan ya da eczanelerden alabileceğiniz malzemeler ile kısa bir sürede dezenfektanı hazırlayabilirsiniz.


Dünya Sağlık Örgütü de evde dezenfektan yapımını onaylıyor yalnız hazırlanan karışımın alkol oranının en az %60 olması konusunda da uyarıyor. %91 oranında alkol içeren izopropil alkol kullanılabilir. Bu alkol bir bardağın ikisi kadar olacak şekilde bir kaba koyulmalıdır. Yine bir bardağın üçte biri kadar olacak şekilde aloe vera yağı ile karıştırıldığında kendi el dezenfektanınızı yapmış olacaksınız.

Bunun güzel bir kokuya sahip olması için de içine birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. İyice karıştırdıktan sonra spreyli şişelere doldurarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.


Evde Kendi Dezenfektanınızı Yapabilirsiniz!

Bu karışımda alkol oranını doğru olarak belirlemek önemlidir aksi takdirde aslında etkili olmayan bir karışım hazırlamış olacaksınız. Bu ise çok tehlikeli olacaktır ve siz elinizi dezenfekte ettiğinizi düşünürken aslında hastalığa karşı savunmasız olacaksınız. En güvenli el dezenfekte yöntemi ise elbette su ve sabun ile oluyor. Elinizi en az 20 saniye boyunca su ve sabun ile yıkadığınızda gerçek bir koruma sağlamış olursunuz.


Dezenfekte edici mendil hazırlamak için ise izopropil alkolün içine batırılacak kağıt mendil, havlu ya da bir bez ile elinizin değdiği yerleri, cep telefonunu kapı kollarını ve elektrik düğmelerini dezenfekte edici mendil ile temizleyebilirsiniz.. Uzmanlar bu yöntemi pandemi bittikten sonra da kullanmaya devam etmelisiniz ve bu şekilde de bulaşıcı hastalıklardan sürekli olarak korunmaya devam edebilirsiniz. Son olarak hazırlanan el dezenfektanı mikropları öldürüyor ama elden uzaklaştırmıyor bu nedenle de ilk fırsatta elinizi yıkamayı ihmal etmemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.