Anne-Bebek

Gebeliğin 6 Belirtisi

Bayanların en çok merak ettiği acaba hamile miyim? sorularına kesin cevabımız sizde görülen bu 6 erken Gebelik Belirtileri olabilir. Eğer bu belirtileri yoğun bir şekilde yaşıyorsanız gebe olma ihtimaliniz yüksek olabilir. Nasıl mı? bu bilgileri öğrenmek için yazımızı okumayı sürdürün.

Gebelik Belirtileri

1-Tükürük Salgısının Artması

Sürekli tükürme ihtiyacı içinde iseniz ve ağızda kuruluk söz konusu ise bu bir gebelik işareti olabilir. Çünkü gebeliğin oluşum sürecinde fizyolojik değişimler farklı şekillerde devam eder. Tükürük salgısı artar. Tükürük balgamlı bir şekilde gelir ve bu sizi oldukça rahatsız eder. Tükürme esnasında bir de ağızda koku oluşuyor ise bu gebeliğin başlangıcı olabilir. Gebelik süreçleri kişiden kişiye değişim göstermektedir.

2- Mide Bulantısı

Mide bulantıları gebeliğin kesin bulgularındandır. Eğer yediğinizden tiksiniyor ve sürekli kendinizi lavaboda buluyor iseniz hamile kalmış olabilirsiniz. Eğer gebelik söz konusu değil ise ve mide bulantıları artıyor ise mide rahatsızlığına yakalanmış olabilirsiniz. Reflü, midede ekşime mide ülseri hatta tümörler ve gebelik belirtileri mide bulantıları ile belli olur. Gebelik düşünen birisi iseniz ve bu durum aniden sizde oluşmuş ise bu gebeliğin başladığı anlamına gelir. Kesin bilgilere ulaşmak için direk kan tahlili yaptırmanız yeterli olacaktır. Orada sonuç ne ise direk değerlerden gözükecektir.

3- Karın Ağrısı ve Kasık Ağrısı

Şiddetli bir şekilde karında ağrı ve kasıklarda sancı söz konusu ise gebelik oluşumu başlamış olabilir. Gebelik oluşurken bebek rahme yerleşmesi esnasında karın ve kasık ağrıları çoğalır. Gebeliğin en erken belirtilerinden birisi karın ağrısıdır. Bu durum ne sıklıkta yaşanıyor ve gebelik düşündüğünüz zamanlarda oluşuyor ise bu gebelik anlamına gelir. Yine de emin olmak için gerekli test ve tetkikleri yaptırmanızda yarar vardır.

4- Migrene Benzer Baş Ağrıları

Gebeliğin ilk haftalarında baş ağrıları çok fazla yaşanır. Baş ağrıların yanında bir de baş dönmeleri eşlik ediyor ise bu kesin bir belirti olabilir. Eğer gebelik haricinde bu durum yaşanmış ise ve sürekli tekrarlıyor ise bunu gebeliğe bağlamayın. Önce bir nöroloji kliniğine gidin ve ne olduğunu anlayın. Zaten gebelik var ise yapılan kan tahlilleri sonucu ortaya çıkacak ve doktor bu baş ağrılarını doğal olarak gebeliğe bağlayacaktır. Migrene benzer baş ağrıları gebeliğin kesin habercisi olabilmektedir. Fakat her baş ağrısı gebeliği düşündürmemelidir.

5-Sürekli Kusma Yemeklere Karşı Hassasiyet

Eğer yemek esnasında kokulara karşı alerjiniz oluşmuş ise en sevdiğiniz yemek olmasına rağmen bundan tiksiniyor iseniz bu sizin gebeliğe bağlı bir durum içine girdiğinizi gösterir. Gebeliğin erken belirtilerinden birisi olan kusmalar ve tiksinmelerdir. Eczaneden gebelik testi alarak bu durumu anlayabilirsiniz. İdrar testleri genelde adet geçmesinden 10 gün sonra kesinleşir ama kan tahlilinde 2 gün beklemeniz yeterli olacaktır.

6- Adet Kanamasını Gerçekleşmemesi

Düzenli olarak her 28 günde bir adet oluyordunuz. Fakat nedense son ay bu tarih 35-40 gün kadar bir süre ile karşınıza çıktı. Doğal olarak bu sizi düşündürecektir. Gebeliğin kesin belirtisi olan adet gecikmeleri uzun sürüyor ise gebesiniz demektir. Gebelik testleri yaptırarak bunu hemen öğrenebilirsiniz. Sizlere gebeliğin 6 erken işareti hakkında detaylı bilgilerden bahsettik. Umarız bu makalemizde aklınıza takılan sorunları çözmeye yardımcı olmuşuzdur. Diğer ufak tefek belirtiler gebeliğin erken habercisi değildir. Bu verdiğimiz bilgilerde şiddetli bir şekilde artmalar var ise gebelik söz konusu olabilmektedir. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker