Kadına Dair Ne Varsa...

Enfes Kestane Pişirmek İçin 5 İpucu

0

Enfes Kestane pişirmek sadece sokak satıcılarına özgü bir maharet değildir. Bir sokak lezzeti olan kestaneden lezzet almanız için pişirdiğiniz yerin neresi olduğu çok önemlidir. Kestaneyi açıp içine ekstradan bir şey koyamayacağımıza göre pişirme şekliyle oynayarak en lezzetli tarifi yakalayabiliriz.

İlk olarak kestaneleri temiz bir şekilde yıkamanız gerekir çünkü pişme esnasında kabuğuyla bir hayli haşır neşir olacağız. Yıkama işleminden sonra kurulama işlemi de güzelce yapılmalı yoksa kullanılacak ateş sadece suyu kurutmaya yarar.

Sitemizdeki diğer içeriklere de bakabilirsiniz: Kadınlar Hangi Durumda Yalan Söyler? – Kadın Güncel (kadinguncel.com)


Kestane Pişirirken Seçenekleri İyi Ayarlamalısınız

Bu da kestanelerin dışının yanıp içinin çiğ kalmasına sebebiyet verir. Kurutulan kestaneler bir köşede keskin olmayan bıçakla delinir.  Ardından kestane pişirmek gerekli olan ekipmanları bir araya getirelim. Sac ve ocak ikilisi kullanılabilir, mangal tercih edilebilir seçimi size ve bulunduğunuz yere göre değişir.

Sac ve ocak kullanılacaksa sacı önceden ısıtmadan kestaneleri saca alıp harı olmayan ateşin üstüne bırakılır. Ve kontrollü şekilde kabuğunun ayrılmasını baz alınarak pişirilir. Diğer bir seçenek olan mangalda da durum aynıdır ancak enfes kestane pişirmek yüksek ateşte imkansızdır. Bu yüzden közün üstü bu iş için en ideal olandır.

Diğer sitemize de bakabilirsiniz: En İyi 10 Modern Ev Dekorasyonu – Dekor Fikirlerim Trend Ev Dekorasyonları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.