DiyetDukan Diyeti

Dukan Diyeti Aşamaları

Dukan Diyeti hakkında bilgi sahibi olduk, izin verile gıdaları öğrendik. Hadi diyetimizin aşamalarına bir bakalım!

Dukan Diyeti hakkında bilgi sahibi olduk, izin verile gıdaları öğrendik. Hadi şimdi Dukan Diyeti Aşamaları konusuna bir bakalım!

Daha önceki yazılarımızda Dukan Diyeti hakkında genel bilgiler vermiş, Dukan diyetine nasıl başlayacağız, Dukan diyetinde serbestçe tüketebileceğimiz gıdalar nelerdir, gibi sorulara cevap vermiştik. Bu yazımızın konusu ise Dukan diyeti aşamaları hakkında. Dukan Diyeti hangi aşamalardan oluşur, Dukan diyeti aşamalarının süresi nedir ve detayları nelerdir sorularını cevaplayacağız ve bu aşamalar hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

Çoğu diyet kilo vermenize yardımcı olur. Ama diyet yapan kişilerin% 95’i eski yeme alışkanlıklarına döndüklerinde daha fazla kilo alma eğiliminde olur. Dukan Diyeti yeme alışkanlıklarınızı yeniden tasarlayacak ve ağırlığınızı kalıcı olarak dengelemenize yardımcı olacaktır.

Dukan Diyeti, yenmesine izin verilen 100 gıdaya dayalı, yüksek proteinli, düşük yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyettir – protein ve sebzelere dayanan sağlıklı bir beslenme planı verilmiştir. Ve en önemlisi, izin verilen bu yiyecekleri dilediğiniz kadar “YİYEBİLİRSİNİZ”

Dukan diyetinin 4 aşaması, kilonuzu kaybetmenize ve bu kilo kaybının kalıcı olmasına yardımcı olur

Dukan Diyeti, rekor sürede aşırı sonuçları garanti etmez. Bunun yerine, talimatları izlerseniz Gerçek Ağırlığınıza erişebileceğini, hayatınızın geri kalanında koruyabileceğiniz gerçekçi bir ağırlığınızın olacağını vaat eder. Elbette kilo kaybı ile ilgili sonuçlar kişiden kişiye farklılık gösterebilecektir.

 

Dukan Diyeti Aşamaları

1.Aşama – Atak safhası

Hızlı bir şekilde kilo kaybının yaşanmaya başlayacağı aşamadır. Bu aşamada hızlı ve belirgin bir kilo kaybı sağlamak için bu aşama için izin verilen 68 yüksek proteinli gıdayı tüketebilirsiniz.

Dukan Diyeti 1.aşama süresi yaşınıza ve kurtulmak istediğiniz kiloya göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca geçmişte yaşadığınız diyet tecrübeleri de dukan diyeti 1.aşama süresi tercihi konusunda etkilidir. Genelde bu safha 2 ila 5 gün arasındadır.

5 kiloya kadar kilo kaybı hedefleniyorsa 1.aşama süresi 1-2 gün

7-14 kilo arası için 3-5 gün

Hedefiniz 18 kg ve üzeri ise doktorunuzla birlikte vereceğiniz karar doğrultusunda 7 güne kadar çıkabilmektedir.

Bu safhada sadece doğal saf protein tüketimine izin verilir. Protein ihtiva eden gıdaları (listedeki izin verilen 68 adet gıda) dilediğiniz miktarda tüketebilirsiniz. Bu gıdalar tokluk duygusu da oluşturacaktır.

Bu aşamada protein alımı vücudunuzdaki fazla suyu atarak kilo vermenizi hızlandıracaktır.

Protein sindirimi, idrarda yok edilen ketonlar üretir. Bu sebeple günde 6-8 bardak su tüketmeniz şarttır.

Yulaf kepeği, tüketilen yiyeceklerden alınan kalorilere bağlanan ve emilimini sınırlayan bazı karbonhidratlar ve günlük lif sağlayacaktır.

Fiziksel aktivite Dukan Diyet 1. aşaması sırasında kilo kaybını optimize edecektir. Bu aşama sırasında yavaş yavaş egzersiz yapmaya başlayın. Egzersizin yağ yakma etkisinden yararlanın – özellikle sabahları. Fitness seviyeniz ne olursa olsun yürüyüş, herkesin yapabileceği bir etkinliktir. Doğaldır, maliyeti yoktur ve birçok yararı vardır.

Dukan Diyeti, 4 aşamalı kapsamlı bir diyet programıdır: ilk 2 aşamada kilo kaybına ve 2 fazdan sonra Gerçek Ağırlığınızı sonsuza kadar tutmaya devam etmek. Bu 4 evrenin tamamlanması esastır. Dukan Diyeti, 3. Ve 4. Evreleri Konsolidasyon ve dengeleme, kilonuzu korumanıza ve yaşam boyu sürdürebilmenize yardımcı olur.

 

2.Aşama – Seyir aşaması

Seyir aşaması gerçek ağırlığınıza ulaşmak için geçireceğiniz aşamadır. İzin verilen gıdalar listesinde 32 izin verilen sebzeyi de tüketmeye başlayabilirsiniz. Listedeki toplam 100 gıda arasından seçim yapabilirsiniz. Saf Protein günleri ile Protein + Sebze günleri arasında dönüşümlü olarak yavaş yavaş ancak sabit bir şekilde kilo kaybedeceksiniz. İzin verilen 100 gıda listesi, besin çeşitliliği sayesinde size vitamin, mineral ve lif sağlayacak gıdalar içerir. Bu fazın ortalama süresi, kaybetmek istediğiniz her pound (yaklaşık yarım kg) için 3 gündür.

Uygulaması 1/1, 2/2 gibi birbirinin aynı sayıdaki günlerde yalnızca protein veya yalnızca sebze tüketimi şeklindedir. Yani bir gün protein, ardından 1 gün sebze veya durgunluk yaşıyorsanız 2 gün protein, ardından 2 gün sebze tüketimi veya 3/3, 4/4 gibi bir yol izlenmelidir. Çok fazla kilo vermek durumundaysanız 5/5 alternatifi de düşünülebilir.

Beklenen etkisi zayıf vücut kütlesi korunurken vücuttaki yağlardan kurtulmaktır.

Bu aşamada günlük 30 dakika tempolu yürüyüşler de katkı sağlayacaktır.

 

3.Aşama – Sağlamlaştırma (konsolidasyon) aşaması

Verdiğiniz kiloların geriye dönüşünü engelleme aşaması.

Vücudunuz, hızla kilo alma eğiliminde olduğu için en savunmasız olduğunuz dönemdir. Bu aşamada, daha önce yasak olan gıdaları yavaş yavaş ve sınırlı miktarda yemeye başladığınız dönemdir. Bir önceki aşamada verdiğiniz her 1 pound (yaklaşık yarım kg) için 5 gün olmak üzere katı bir takvim içermektedir.

Dukan Diyet Konsolidasyon safhasının amacı, Seyir safhasının sonunda ulaştığınız Gerçek Ağırlığınızı muhafaza etmektir.

Bu aşama başladıktan sonra, Perşembe günleri saf protein günü olarak ayarlanmalı ve takip edilmelidir.

 

4.Aşama – Dengeleme aşaması

Diyetiniz için kesinlikle hayati önem taşımaktadır. Hayat boyu sürecektir.

Önceki evrelerde daha sağlıklı yiyebileceğinizi öğrendiniz ve takip etmek için bir model geliştirdiniz. Buna ek olarak, yeni ince bedeninizi korumak için, vereceğimiz üç basit ancak pazarlık yapılabilir kuralları izlemeniz gerekir:

Günde 3 yemek kaşığı Yulaf Kepeği

Her gün 20 dakika yürüyüş yapın ve mümkün olduğunca asansör yerine merdivenleri kullanmayı tercih edin.

Perşembe günü saf protein günüdür. 1.aşama menülerinden yararlanabilirsiniz.

Çoğu kişi, hedef kilolarına ulaşır ulaşmaz kaybettikleri kiloya tekrar kavuşacaktır. Dukan Diyet yöntemi, sadece kilo verme aşamalarını aşan eksiksiz bir program oluşturur. İki aşama tamamen gerçek ağırlığınızın yakalanmasına odaklanmıştır (2.ve 3.aşamalar – seyir ve sağlamlaştırma aşamaları). Son evre olan 4.aşama (dengeleme-istikrar), muhtemelen en kolay ama aynı zamanda en önemlisidir.

Tags

Related Articles

17 Comments

  1. Aslında biraz da alışkanlık olduğunu söyleyebilirim. Bir müddet için akşam atıştırmalıklarını kesin. Sonrasında vücudunuz alışacak ve aramayacaksınız.

  2. Dukan diyeti aşamalarının çok zorlayacağını düşünüyordum. Ben etobur birisiyim:) Sanırım zorlanmam. Diyet çeşitleri içinde benim için en uygun diyet dukan diyeti!

  3. Dukan Diyeti ve diğer diyet çeşitleri hakkında yazdığınız yazıları ilgiyle takip ediyorum. Devamını beklerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker